Polacy w nowej centralnej bazie

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowuje się do modernizacji systemu PESEL.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowuje się do modernizacji systemu PESEL.

Po 10 latach użytkowania Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpoczęło przygotowania do jego kompleksowej modernizacji. PESEL2 ma zostać przeniesiony na nową bazę danych IBM DB2. Dotychczas korzysta z systemu zarządzania bazą danych Jantar, opracowanego przez Rządowe Centrum Informatyczne przy MSWiA. Wprowadzenie relacyjnej bazy danych ma m.in. ułatwić współpracę PESEL z innymi rządowymi rejestrami, w tym Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców oraz NIP.

TBD w odstawkę

Resort administracji zamierza także zmienić architekturę systemu PESEL. Obecna jego struktura jest hierarchiczna. Najniższy szczebel to gminne Lokalne Banki Danych (LBD). Pod koniec września 2000 r. było ich ok. 2,2 tys. Na wyższym znajduje się 16 Terenowych Banków Danych (TBD), które są połączone z bazą centralną.

W przyszłości urzędnicy w gminach uzyskają bezpośredni dostęp do systemu PESEL. Dotychczas mogli korzystać jedynie z baz danych w Terenowych Bankach Danych. Przedstawiciele resortu administracji nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, co się stanie z TBD po uruchomieniu nowego systemu PESEL.

Już dzisiaj szefowie TBD rozważają prywatyzację podlegających im zakładów. Poważnie myślą o tym przedstawiciele TBD w Krakowie. Obecnie Terenowe Banki Danych zajmują się wyłącznie prowadzeniem rejestrów państwowych - PESEL oraz Wojewódzkich Ewidencji Pojazdów. Po ich centralizacji i oddaniu w zarząd Departamentu Rozwoju Informatyki i Systemu Rejestrów Państwowych MSWiA, TBD staną się zbędne.

Większy niż KSI ZUS

Z PESEL2 ma korzystać w Polsce kilkadziesiąt tysięcy osób. Liczba użytkowników ma być większa niż w przypadku Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS (ok. 20 tys.). Z tego też względu niezbędna będzie modernizacja dotychczas wykorzystywanego lub zakup nowego komputera klasy mainframe. Działający w ZUS mainframe ma wydajność 400 MIPS-ów.

Nie wiadomo jeszcze, czy PESEL2 będzie korzystał z rządowej sieci PESEL-NET. Być może do komunikacji pomiędzy gminami a MSWiA zostanie wykorzystana sieć telefonii komórkowej GSM, stosowana już przy wydawaniu nowych dowodów osobistych. "Trudno nam to w tej chwili ocenić. Dopiero rozpoczęliśmy prace zmierzające do opracowania założeń modernizacji systemu PESEL. Prace analityczne powinny zakończyć się w III kwartale br." - mówi Jerzy Michna, pełniący obowiązki dyrektora Departamentu Rozwoju Informatyki i Systemu Rejestrów Państwowych MSWiA.

Koszt budowy systemu PESEL2 ma nie przekroczyć 50-60 mln zł. Przedstawiciele resortu administracji chcieliby, aby prace nad nim zakończono wcześniej niż nad Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców. Termin zakończenia budowy systemu CEPiK to 31 grudnia 2003 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200