Nasza droga e-Polska

Powstał dokument e-Polska dotyczący rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce

Powstał dokument e-Polska dotyczący rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce

Dokument e-Polska został opracowany na podstawie strategii cząstkowych przygotowanych w poszczególnych ministerstwach i urzędach centralnych. Nie stanowi on jednak ostatecznej strategii budowy społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Do jego opracowania rząd został zobligowany w przyjętej przez Sejm 14 lipca 2000 r. Uchwale w sprawie budowania podstaw społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Punktem odniesienia polskich projektów są założenia programu eEurope 2002.

Łączność przede wszystkim

Pierwszoplanowym zadaniem ma być rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej. Autorzy strategii e-Polska zakładają, że będzie on możliwy głównie poprzez zwiększenie konkurencyjności na rynku usług telekomunikacyjnych. Jego liberalizacja ma się przyczynić do rozwoju sieci teleinformatycznych i umożliwić wszystkim chętnym dostęp do najnowszych usług telekomunikacyjnych.

Najpierw należy zapewnić powszechny i tani dostęp do Internetu. Do wykorzystania są nie tylko stacjonarne sieci telefoniczne, ale także telewizja kablowa czy sieci operatorów telefonii komórkowej. "W szczególny sposób należy zadbać o dostęp do Internetu dla naukowców i studentów" - uważają autorzy raportu. Ma to zapewnić realizacja projektu Polskiego Internetu Optycznego PIONIER. Zakończenie jego budowy zaplanowano do końca 2005 r.

Zachętą do korzystania z Internetu ma być tworzenie warunków sprzyjających do rozwoju gospodarki elektronicznej, telepracy i telemedycyny, zdalny dostęp do urzędów administracji publicznej oraz zasoby informacji na temat dziedzictwa kulturowego i wydarzeń artystycznych. Systemy komputerowe mają wspomagać pracę sądów i policji. Do potrzeb społeczeństwa informacyjnego będą także dostosowywane programy edukacyjne. Wszystkie gimnazja mają być do końca 2001 r. wyposażone w pracownie komputerowe z dostępem do Internetu.

Koszty i efekty

Dokument e-Polska zawiera także opracowania, dotyczące dotychczasowych inic-jatyw i działań związanych z rozwojem społeczeństwa informacyjnego, podejmowanych przez poszczególne ministerstwa i agendy rządowe. Brakuje jednak analizy jakości dotychczasowych projektów i oceny faktycznych efektów ich realizacji. Na równi traktowane są zarówno przedsięwzięcia udane, jak i projekty budzące wątpliwości, takie jak tworzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego portal kultury polskiej.

W strategii e-Polska znalazły się informacje o kosztach realizacji niektórych zadań związanych z budową społeczeństwa informacyjnego w naszym kraju. Szczegółowe kalkulacje wydatków dotyczą przedsięwzięć związanych z informatyzacją administracji i służb publicznych. Autorzy dokumentu zakładają, że znaczna część wydatków zostanie pokryta z Funduszu PHARE i środków Banku Światowego.

--------------------------------------------------------------------------------

Dokument e-Polska ma być przedmiotem dyskusji podczas V Konferencji "Miasta w Internecie" w Zakopanem (20-22 czerwca br.). Patronat nad konferencją objął Computerworld.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200