Nowe dzieci Sancheza

Kredyt Bank PBI SA i Bank Handlowy w Warszawie SA zdecydowały o wyborze oprogramowania Profile.

Kredyt Bank PBI SA i Bank Handlowy w Warszawie SA zdecydowały o wyborze oprogramowania Profile.

Kolejne dwa banki wdrożą system informatyczny Profile firmy Sanchez Computer Associates. Kredyt Bank PBI (KBPBI) i Bank Handlowy podpisały umowy z amerykańską firmą pod koniec ub.r. Wcześniej system Profile zakupiły Bank Przemysłowo-Handlowy w Krakowie (BPH) i Powszechny Bank Kredytowy SA (PBK). Mimo oficjalnej informacji na temat umowy z Sanchezem, przedstawiciele Banku Handlowego odmówili ujawnienia szczegółów umowy.

Kredyt z Profile'a

Kontrakt KBPBI na implementację oprogramowania Sancheza w centrali i ponad osiemdziesięciu oddziałach jest warty łącznie 14,5 mln USD. Płatności rozłożono na 2 lata. Zdaniem przedstawicieli banku, biorąc pod uwagę konieczność rozbudowy infrastruktury telekomunikacyjnej i ewentualnej wymiany sprzętu, koszt instalacji systemu scentralizowanego może wzrosnąć nawet do 20 mln USD. Część funduszy zdobytych w wyniku ostatniej emisji akcji banku, zostanie przeznaczona właśnie na ten cel.

O wyborze Sancheza, a nie konkurencyjnego systemu Fiserv, zdecydowała większa baza klientów. Fiserv sprzedał swój system jedynie do Banku Śląskiego. Ponadto istotne dla KBPBI okazały się także plany amerykańskiego producenta, dotyczące przejścia na "większą" platformę. Profile jest przenoszony na platformę mainframe. Przedstawiciele Kredyt Banku PBI nie obawiają się trudności, jakie miały z wdrożeniem Sancheza BPH i PBK, dodając, że jedynie niecałe 50% sukcesu projektu zależy od dostawcy systemu.

"Prace rozpoczęto przed podpisaniem umowy z Sanchezem. Już wcześniej pracowaliśmy z systemem Profile. Dokonaliśmy analizy zmian, które będą niezbędne przy przejściu z działania, jako banku oddziałowego, do modelu scentralizowanego. Powołaliśmy także odpowiednie zespoły wdrożeniowe" - mówi Dariusz Adamowski, dyrektor departamentu informatyki i telekomunikacji Kredyt Banku PBI SA. Do połowy tego roku ma zostać zaimplementowana księga główna i plan kont. Obecnie do wdrożenia przygotowywany jest pierwszy oddział oraz odpowiednie procedury przeniesienia danych ze starego do nowego systemu. Jednak pilotażowy oddział prawdopodobnie zostanie włączony do systemu dopiero w przyszłym roku. KBPBI spodziewa się największych problemów z przeniesieniem danych o kredytach.

Wdrożeniem zajmie się prawdopodobnie 5 zespołów, z których każdy będzie w stanie podłączać jeden oddział tygodniowo. "Być może po kilku miesiącach, gdy wszystkie procedury zostaną już opracowane, zdecydujemy, że oddziały będą w stanie same wdrażać u siebie Profile'a" - stwierdza Dariusz Adamowski. Przedstawiciele banku nie wykluczają możliwości współpracy z Elbą CSB SA, która w grudniu ub.r. podpisała z Sanchezem umowę o współpracy. "Na pewno silniejsza obecność Sancheza w Polsce znacznie poprawi sytuację jego klientów, zwłaszcza pod względem serwisu. Wypada jedynie żałować, że nastąpiło to dopiero teraz, a nie 2-3 lata temu, chociaż - jak wiem - już od dłuższego czasu kilka firm prowadziło rozmowy z tym producentem na temat współpracy w Polsce. Gdyby tak się stało wcześniej, Profile byłby spolonizowany i istniałaby silna grupa osób przeszkolonych w jego wdrażaniu. Przez to, że kilka grup zajmuje się lokalizacją tego sytemu, do tej pory nie zakończono tego procesu" - twierdzi dyrektor departamentu informatyki Kredyt Banku PBI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200