BPCS dla koncernu

Dwie polskie fabryki wdrożą oprogramowanie firmy SSA.

Dwie polskie fabryki wdrożą oprogramowanie firmy SSA.

Polarcup Poland i Lear Corporation Poland zdecydowały się wdrożyć system BPCS autorstwa firmy SSA. "Była to decyzja korporacyjna" - stwierdził Jarosław Bieszczad, dyrektor finansowy i jednocześnie szef projektu informatycznego w Polarcup, która zajmuje się produkcją opakowań w Siemianowicach Śląskich. Jakub Borowczyk - kierownik działu informatyki w mysłowickiej spółce Lear - podobnie umotywował decyzję o wdrożeniu systemu BPCS, który ma być też systemem wspomagającym zarządzanie w fabryce SWECA w Chełmku, należącej do Lear Corporation.

W Polsce firma Lear zajmuje się produkcją siedzeń do samochodów. W 1995 r. koncern przejął od Fiata dział produktowy Fiat Seat Building i dostarcza siedzenia do wszystkich samochodów włoskiego koncernu. Ponadto wykonuje także tapicerkę samochodową m.in. dla szwedzkiej fabryki Volvo. BPCS nie był pierwszym wyborem informatyków Leara. "W 1995 r. europejska centrala firmy wybrała JBA na dostawcę systemu do zarządzania. Jednak ze względu na problemy przy wdrożeniu systemu we Włoszech, zdecydowano się na BPCS" - mówi Jakub Borowczyk. Oprogramowanie autorstwa SSA jest wykorzystywane we wszystkich europejskich zakładach Lear. W USA, dokąd ostatecznie spływają wszystkie sprawozdania i raporty, koncern używa systemu R/3 SAP. Jakub Borowczyk ocenia, że całość wdrożenia wraz z zakupem sprzętu i licencji na 60 użytkowników będzie kosztować spółkę 600 tys. USD.

Zarówno w Lear, jak i Polarcup platformą sprzętową dla systemu będzie AS/400. Polarcup jednorazowo wdraża więcej modułów systemu niż Lear, bo aż 16. "Wprawdzie obecnie jedynie 40% z 50 końcówek systemu to terminale, dążymy jednak do tego, by system w całości był typu klient/serwer" - mówi Jarosław Bieszczad z Polarcup.

Leszek Mikołajczak, wiceprezes firmy ISA z Dąbrowy Górniczej, zajmującej się wdrożeniami SSA w Polsce, poinformował, iż "oba kontrakty dotyczą systemu BPCS w wersji 6.0.2 PLF (Mixed Mode)", co oznacza, że jego użytkownicy mogą korzystać z komputerów PC, jak i zwykłych terminali.

BPCS jest systemem opracowanym głównie z myślą o platformie IBM AS/400, działa również pod kontrolą systemu unixowego HP. W tym roku - jak twierdzi Leszek Mikołajczak - ma pojawić się wersja oprogramowania przeznaczona dla Windows NT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200