Archiwizowanie danych w sieci

ARCserve 6.5 dla Windows NT umożliwia wykonywanie pełnych archiwów wszystkich stacji pracujących w sieci komputerowej.

ARCserve 6.5 dla Windows NT umożliwia wykonywanie pełnych archiwów wszystkich stacji pracujących w sieci komputerowej.

Firma Computer Associates wprowadziła na rynek nową wersję aplikacji ARCserve, służącej do wykonywania archiwizacji danych przechowywanych w sieciach korporacyjnych. ARCserve 6.5 dla Windows NT jest uaktualnieniem do poprzedniej wersji i oferuje wiele nowych funkcji - zarówno w aplikacji ARCserve, jak też w dodatkowych modułach add-on, które mogą być do niej dołączane. Najważniejsze nowości to usprawnienie agentów systemowych, umożliwiających archiwizowanie danych przechowywanych na stacjach klienckich, możliwość kompresowania danych "w locie" przed ich zapisaniem na taśmę, zaawansowane funkcje zarządzania serwisami bazodanowymi i dołączenie "odchudzonej" wersji narzędzi firmy Computer Associates do zarządzania hierarchicznymi pamięciami masowymi (HSM). Nowa funkcjonalność oferowana w ramach modułów add-on to m.in. możliwość obsługi pamięci optycznych, zaawansowane odtwarzanie danych po awarii systemu, obsługa RAID w przypadku pamięci taśmowych.

Tak duża liczba usprawnień na pewno znajdzie uznanie każdego administratora sieci korporacyjnej - nawet tego, który obecnie nie wykorzystuje jeszcze wszystkich wymienionych funkcji.

Klient - nasz pan

ARCserve już od wczesnych wersji oferował bogaty zestaw agentów, którzy po zainstalowaniu na stacjach klienckich umożliwiali z równym powodzeniem archiwizowanie danych, przechowywanych na serwerach i stacjach roboczych, pracujących w sieci z poziomu jednej konsoli administracyjnej. Agenci dostarczani wraz z ARCserve 6.5 oferują wyższy poziom niż w poprzednich wersjach, zapewniając dostęp do większej liczby platform systemowych i ułatwiając jednocześnie zarządzanie procesem archiwizacji.

Przykładowo, agenci - pracujący na platformach Windows 95 i Windows NT - umożliwiają realizację transmisji danych do archiwizacji za pośrednictwem protokołów IPX i TCP/IP. Serwer ARCserve nie musi jednocześnie znać numerów IP stacji roboczych, jeżeli tylko może je zlokalizować za pośrednictwem zapytań typu NetBIOS broadcast lub też odnaleźć je w systemowej bazie WINS (Windows Internet Naming Service). Funkcja ta jest przydatna w przypadku tych klientów, którzy otrzymują adres IP za pośrednictwem usługi DHCP - wtedy ich nazwa jest zawsze taka sama (o ile nie zostanie zmieniona przez użytkownika), a numer może zmieniać się praktycznie przy każdym włączeniu do sieci.

Jednocześnie ARCserve ma istotną wadę związaną z obsługą TCP/IP. Nie potrafi on bowiem odpytywać serwerów DNS o numer IP konkretnych stacji roboczych. Choć nie komplikuje to sytuacji w przypadku stacji z systemem Windows (gdzie może wykorzystać NetBIOS broadcast lub WINS), to potrafi znacznie utrudnić pracę w przypadku klientów Macintosh, Unix i NetWare, także używających protokołu TCP/IP. Konieczne jest podawanie numerów IP, a nie nazw, gdyż nie odpowiadają one na pytania NetBIOS i WINS.

Inteligentna kompresja

Jednym z najważniejszych usprawnień ARCserve 6.5 for Windows NT jest cecha nazwana "Intelligent Compression", która umożliwia przyspieszenie procesu archiwizacji (w pewnych przypadkach) oraz zaoszczędzenie powierzchni taśmy. Podczas procesu archiwizacji agent zainstalowany na stacji klienckiej sprawdza, czy dane zapisane na lokalnym dysku są już skompresowane. Podobnie zachowuje się oprogramowanie ARCserve zainstalowane na serwerze - sprawdza ono czy taśma (lub inne docelowe medium) poddana jest kompresji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200