Edycja grafiki z CorelDraw 8

Nowe narzędzia, ulepszony interfejs oraz większą wydajność oferuje kolejna wersja pakietu.

Nowe narzędzia, ulepszony interfejs oraz większą wydajność oferuje kolejna wersja pakietu.

Firma Corel opracowała kolejną - ósmą już - wersję pakietu CorelDraw, który po raz pierwszy pojawił się na rynku przed prawie dziewięcioma laty. Kolejne wersje programu dostarczały coraz bardziej wyrafinowanych narzędzi, których opanowanie często wymagało od użytkownika znacznego nakładu pracy. CorelDraw 8 zawiera również wiele nowych narzędzi, pracujących inteligentnie i dlatego są one stosunkowo łatwe w obsłudze. Powinni to docenić projektanci grafiki komputerowej i ilustratorzy, którym ułatwią one szybszą realizację projektów. Usprawnienia wprowadzone do nowej wersji powodują, że może ona rywalizować z takimi pakietami, jak Adobe Illustrator 7.0, Macromedia FreeHand 7 i Deneba Systems Canvas 5.0. Przykładem nowych rozwiązań jest narzędzie Tool, które umożliwia przesuwanie obiektów i zmianę ich podstawowych kształtów bez opuszczania aktualnego trybu budowania grafiki. W dowolnym momencie można też edytować obiekty tekstowe, oszczędzając czas i wysiłek.

Okienka dialogowe i paski z narzędziami w CorelDraw 8 mają nowy, bardziej czytelny wygląd - są mniejsze i ujednolicone w programach CorelDraw i PhotoPaint. Operowanie myszą jest przez to łatwiejsze, a interfejs bardziej przejrzysty. Ponadto użytkownik może - w dowolnym momencie budowania grafiki - otwierać różne palety i okienka, a gdy otwartych jest kilka okienek, program przejrzyście je grupuje i prezentuje w formie tabulowanych stron.

CorelDraw 8 zawiera wiele funkcji pracujących w trybie konwersacyjnym, a użytkownik wstępnie może przeglądać rezultaty pracy, korzystając z usług funkcji wyświetlania obrazów o wysokiej rozdzielczości. Na przykład narzędzie Distortion pozwala na przekształcanie obiektów w czasie rzeczywistym. Inne nowe narzędzie pracujące w trybie konwersacyjnym to Envelope, które służy do zmiany perspektywy obiektu wyświetlanego na ekranie monitora. Natomiast funkcji Free Transform można użyć do budowania odbić lustrzanych, obracania, skręcania i skalowania obiektów, oglądając efekty na bieżąco. Przydatna jest też opcja Smart Object Duplication, która umożliwia zapamiętanie sposobu przekształcania obiektu i wykorzystanie tej informacji do budowania kolejnego duplikatu.

W nowej wersji programu opcja Undo została zintegrowana z funkcją File Save. Użytkownik na pewno doceni tę zmianę, jeśli zdarzyło mu się przez nieuwagę stracić dorobek kilku godzin pracy, zapisując w miejsce oryginalnego pliku wersję roboczą dokumentu. Przy eksportowaniu rysunków w formacie HTML CorelDraw 8 zachowuje oryginalny układ dokumentu, m.in. tabele, warstwy i wzorce stron.

Natomiast Corel Photo Paint 8 oferuje nie tylko nowe okienka dialogowe i menu, ale pozwala też na edycję grafiki w trybie niskiej rozdzielczości. Funkcja ta, wzorując się na oryginalnym pliku, umożliwia wyświetlanie obrazu o małej rozdzielczości, co przyspiesza proces projektowania. Edytowane obrazy są również zapisywane w trybie małej rozdzielczości - dopiero polecenie Render przenosi wykonane zmiany do oryginalnego pliku o wysokiej rozdzielczości.

Podobnie, jak wcześniejsze wersje, CorelDraw 8 składa się z trzech głównych aplikacji oraz wielu mniejszych programów usługowych. Wszystkie mają wysoką jakość i dlatego bez obaw można polecić ten pakiet.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200