Wszystkie klastry razem

Udostępniono pierwszą wersję specyfikacji Virtual Interface Architecture.

Udostępniono pierwszą wersję specyfikacji Virtual Interface Architecture.

Microsoft, Intel i Compaq poinformowały o zakończeniu prac nad nowym standardem budowania klastrowych sieci komputerowych, niezależnym od wykorzystywanej platformy sprzętowej. Specyfikacja pierwszej wersji nowego standardu Virtual Interface Architecture została udostępniona na serwerze o adresiehttp://www.viarch.org .

Nad Virtual Interface Architecture od kwietnia ub.r. pracowało ponad 100 firm związanych z produkcją oprogramowania i sprzętu sieciowego. Nowa architektura ma przyspieszyć rozwijanie i budowę nowego rodzaju sieci komputerowych, określanych obecnie jako SAN (System Area Network). Tego rodzaju sieci będą zoptymalizowane do obsługi środowiska klastrowego, tzn. mają oferować niezbędną do budowy klastrów przepustowość łączy oraz ich nieprzerwaną dostępność.

Problem klastrów

Klastry stosowane są z dwóch powodów. Jeden to zapewnienie nieprzerwanej dostępności systemu informatycznego. Dzięki temu, po awarii jednego z serwerów, jego funkcje natychmiast są przejmowane przez inny, który zastępuje go w obsłudze użytkowników. Jest to jednak jego podstawowe zadanie. Zaawansowanym działaniem jest automatyczne dystrybuowanie bieżących zapytań użytkowników między serwerami, pracującymi w klastrze do najmniej obciążonych maszyn (workload balancing).

Producenci, dostarczający na rynek oba rodzaje klastrów, wymagają jednak, aby pracujące na nich systemy operacyjne i aplikacje były odpowiednio przystosowane do pracy w środowisku klastrowym. Co więcej, w przypadku rozwiązań dystrybuujących obciążenie, każdy producent klastra ma inne wymagania co do aplikacji i wykorzystywanego sprzętu sieciowego. Powoduje to, że muszą być one optymalizowane pod kątem wykorzystania w konkretnym produkcie klastrowym. Klient, decydujący się na wybrany klaster, wiąże się także z konkretną platformą systemową - zazwyczaj pochodzącą od tego samego producenta.

Rozwiązaniem tych problemów ma być architektura VIA. Jest to specyfikacja uniezależniona od platformy sprzętowej, dzięki której producenci sprzętu i programiści będą mogli tworzyć karty sieciowe, wysoko wydajne przełączniki, aplikacje bazodanowe i inne produkty klastrowe, nie zajmując się zgodnością ze specyficznymi klastrami. Do pełnego sukcesu potrzeba tylko zdecydowanego poparcia architektury VIA przez wszystkich producentów klastrów (część z nich już to uczyniła).

Kiedy?

Przedstawiciele Intela poinformowali, że firma współpracuje z takimi producentami, jak PeopleSoft, Baan i Oracle, którzy opracowują już wersje aplikacji zgodnych ze standardem VIA. Pierwsze z nich pojawią się na rynku w drugiej połowie br.

Wcześniej ma być dostępne niezbędne zaplecze sprzętowe, umożliwiające przetestowanie działania aplikacji. Jeszcze w pierwszej połowie tego roku na rynku pojawią się pierwsze przełączniki i karty sieciowe tworzone w standardzie VIA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200