Inteligentne zarządzanie mocą

Phoenix i Acer opracowują nowe rozwiązania, umożliwiające wydłużenie czasu pracy notebooków bez zewnętrznego zasilania.

Phoenix i Acer opracowują nowe rozwiązania, umożliwiające wydłużenie czasu pracy notebooków bez zewnętrznego zasilania.

Phoenix Technologies i Acer Technology opracowały dwie różne technologie, które umożliwiają zmniejszenie poboru energii z akumulatorów w komputerach przenośnych i tym samym wydłużenie czasu ich pracy bez zewnętrznego zasilania. Phoenix jest twórcą specjalnego oprogramowania, zaś firma Acer skoncentrowała się na rozwiązaniu sprzętowym.

Inteligentne oprogramowanie Active Monitor firmy Phoenix ma być zgodne ze specyfikacją ACPI (Advanced Configuration and Power Interface), wspieraną przez Intela, Microsoft oraz Toshibę. Pierwsze komputery, wykorzystujące funkcje ACPI, pojawią się na rynku w przyszłym roku. Prawie każdy element takiego notebooka może tworzyć specyficzne informacje i przekazywać je systemowi operacyjnemu. Dzięki temu programiści będą mogli tworzyć aplikacje monitorujące pracę komputera i przełączać jego elementy w jeden z czterech stanów - "sleep", "idle", "on" lub "off" (stan uśpienia, czuwania, element włączony, element wyłączony). Active Monitor jest przeznaczony głównie dla producentów komputerów przenośnych. Obecnie dostępna jest robocza wersja tego oprogramowania. Z chwilą pojawienia się na rynku Windows 98 oraz ostatecznej wersji standardu ACPI, Phoenix zamierza wprowadzić niewielkie poprawki zapewniające zgodność programu z finalnymi specyfikacjami, a także rozpocząć jego sprzedaż w II kw. 1998 r. Active Monitor (nazwa robocza) pracuje korzystając z dwóch rozwiązań, których nie ma w żadnym z opracowanych dotychczas systemów zarządzania poborem mocy. Inne systemy obciążają komputer dodatkowymi zadaniami, a monitorowane i zarządzane elementy są zawsze włączane. Natomiast Active Monitor nie wykonuje takich działań. Umożliwia on tworzenie różnych profili zarządzania poborem mocy i ich przypisywanie uruchamianym aplikacjom. Wiadomo że każda z aplikacji w inny sposób wykorzystuje elementy notebooka i dlatego pracujący w tle Active Monitor inaczej konfiguruje system zarządzania poborem mocy, gdy uruchomiony zostanie procesor tekstu, a inaczej, gdy pracuje program intensywnie przetwarzający grafikę. Kontrolując pracę takich elementów systemu, jak klawiatura, mysz, procesor i karta wideo, program w odpowiedni sposób dopasowuje kierowane do nich polecenia: "idle", "sleep", "on" i "off".

Natomiast Acer Technology nie czekała na zakończenie prac nad standardem ACPI i już obecnie wyposaża produkowane notebooki w zaawansowane, firmowe systemy zarządzania poborem mocy. Dzięki nim modele TravelMate mogą pracować bez doładowania akumulatora aż przez 8,5 godz. Tak przynajmniej wykazały testy przeprowadzone w laboratorium VeriTest, z którego usług korzysta wiele firm, m.in. Intel i Microsoft. W laboratorium tym opracowano spec- jalny test VeriTest Cross-Country (rodzaj benchamarku), który symuluje eksploatację komputera przenośnego przez przeciętnego użytkownika. Program jest idealny do testowania systemów zarządzania poborem mocy instalowanych w komputerach przenośnych.

Większość firm stosuje systemy bazujące sztywno na jednym schemacie czasowym - w określonych momentach wyłączają lub włączają one urządzenia komputera. Natomiast system opracowany przez Acer składa się z czterech oddzielnych elementów, które umożliwiają elastyczne zarządzanie poborem mocy i niezależne sterowanie pracą każdego z elementów notebooka. Karta graficzna, układy I/O i procesor mogą być niezależnie kontrolowane. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskuje się optymalne obciążenie akumulatora i tzw. sprawność pracy układu zasilania zainstalowanego w TravelMate 7100 wynosi 94%, gdy w przeciętnym notebooku współczynnik ten wynosi ok. 84%. W systemie opracowanym przez Acer wszystkie elementy programu zarządzania poborem mocy są wbudowane w BIOS komputera.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200