XP startuje w śmigłowcach

Microsoft udostępnił kod Windows XP producentom sprzętu OEM, potwierdzając tym samym, że zapowiadana na 25 października br. premiera nie zostanie przesunięta.

Microsoft udostępnił kod Windows XP producentom sprzętu OEM, potwierdzając tym samym, że zapowiadana na 25 października br. premiera nie zostanie przesunięta.

Kod Windows XP został przekazany do fabryk tłoczących CD, a jego kopie trafiły do producentów sprzętu, którzy przygotowują komputery z preinstalowanym, nowym systemem Microsoftu. Z tej okazji w siedzibie firmy w Redmond zorganizowano imprezę, na którą zaproszono przedstawicieli sześciu największych partnerów: Dell Computer, Gateway Computer, Hewlett-Packard, IBM, Compaq Computer i Sony. Po wystąpieniu wiceprezesa Jima Allchina, Bill Gates złożył podpis pod decyzją o skierowaniu systemu do produkcji, po czym nastąpiło uroczyste wręczenie metalowych walizeczek z dyskami Windows XP przedstawicielom producentów, którzy następnie wsiedli do dwóch oczekujących śmigłowców. Ich start miał symbolizować pojawienie się nowej generacji oprogramowania Microsoft.

Udostępnienie finalnej wersji kodu Windows XP oznacza, że producenci komputerów mogą rozpocząć testowanie sprzętu. Z reguły trwa to 4-6 tygodni, a więc pod koniec września br. pierwsze modele komputerów z preinstalowanym systemem XP mogą trafić do odbiorców. Dotyczy to jednak tylko kanałów sprzedaży bezpośredniej (dużych firm i korporacji). W sieciach detalicznych oprogramowanie i sprzęt z preinstalowanym systemem pojawią się dopiero w dniu oficjalnej premiery, tzn. 25 października.

Microsoft podał już oficjalne informacje, dotyczące cen Windows XP Professional i Home Edition. Mają one kosztować odpowiednio: 299 USD (upgrade - 199 USD) i 199 USD (99 USD). Katalogowa cena Windows XP Home Edition jest więc o 10 USD wyższa niż Windows 9x/Me.

XP ożywi rynek?

Uroczystej premierze wersji RTM (Release To Manufacturers - udostępnienie systemu producentom OEM) towarzyszyły komentarze, że Microsoft chce wywrzeć nacisk na sąd, przed którym wciąż toczy się proces antymonopolowy przeciw firmie. Ostatnio prawnicy oskarżający Microsoft wystąpili o sądowy nakaz wstrzymania dystrybucji nowego systemu. Taka decyzja uderzyłaby również w producentów komputerów i podzespołów, którzy wiążą nadzieję na ożywienie rynku po wprowadzeniu Windows XP. Wymagania sprzętowe nowego systemu są większe niż starszych wersji, m.in. instalacja systemu zajmuje ok. 1 GB na dysku, a - wg przedstawicieli Samsunga - minimalna pojemność pamięci RAM to 128 MB (zalecana - 256 MB). Rzecznik Compaq Computer powiedział, że wprowadzenie na rynek Windows XP jest jednym z największych wydarzeń w tym roku dla przemysłu komputerowego. Opóźnienie premiery miałoby destrukcyjny wpływ na rynek.

W takich okolicznościach wstrzymanie przez sąd dystrybucji Windows XP wydaje się obecnie mało prawdopodobne, chociażby dlatego że Microsoft wprowadził do ostatecznej wersji kilka poprawek, które - wg przedstawicieli firmy - są zgodne z wcześniejszymi, ogłoszonymi w czerwcu br., orzeczeniami sądu. Windows XP umożliwia instalowanie "czystego systemu" (bez ikon i aplikacji). Jeśli producent komputerów chce wprowadzić ikony i programy w nowym 8-pozycyjnym menu START, to może zainstalować do 5 wybranych aplikacji własnych lub innych producentów - trzy ikony i pozycje w menu są zarezerwowane dla programów Microsoft: Windows Media Player, MSN i Internet Explorer. Podczas instalacji możliwe jest też zrezygnowanie z Windows Explorer na rzecz innej przeglądarki, ale wówczas skrót i ikona IE zostają obowiązkowo zastąpione Microsoft Music Makerem. Krytycy Microsoftu zauważają, że nie rozwiązuje to wszystkich problemów, m.in. nie powoduje zmniejszenia objętości systemu, ponieważ kod aplikacji nie jest z niego usuwany.

Innym ustępstwem Microsoftu jest wprowadzenie możliwości łatwiejszego uruchamiania programów innych producentów do obsługi kamer wideo. Wcześniej, po podłączeniu takiej kamery, automatycznie pojawiała się propozycja uruchomienia odpowiedniej aplikacji Microsoftu. Obecnie pojawia się lista wszystkich zainstalowanych programów do obsługi sprzętu wideo.

Nareszcie jednolite Windows

Trzeba przyznać, że Windows XP jest rzeczywiście systemem nowej generacji, pierwszym, który wreszcie integruje dotychczasowe dwie linie pro-duktów, przeznaczone do zastosowań biznesowych (Windows NT, Windows 2000) i użytkowników indywidualnych (Windows 9x/Me). Taki jednolity system był zapowiadany przez Microsoft już od kilku lat (wcześniej oczekiwano, że będzie to już Windows 2000). Obecnie integracja dwóch serii Windows stała się faktem.

Windows XP wykorzystuje stabilne jądro NT v.5.1. Dlatego może to być system szczególnie atrakcyjny dla firm - ujednolicenie oprogramowania powinno przyczynić się do łatwiejszego zarządzania systemami sieciowymi i zmniejszenia liczby problemów i awarii. Warto jednak pamiętać, że upgrade do Windows XP może wywołać problemy ze sterownikami urządzeń i konieczność instalowania nowych wersji programów do ich obsługi, które jeszcze długo mogą być niedostępne. Tego typu trudności nie powinny jednak pojawiać się przy zakupie nowego sprzętu z preinstalowanym systemem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200