Patrole na ekranie

Zakończono budowę Systemów Wspomagania Dowodzenia dla policji w Łodzi, Szczecinie i Warszawie.

Zakończono budowę Systemów Wspomagania Dowodzenia dla policji w Łodzi, Szczecinie i Warszawie.

W połowie sierpnia br. Optimus zakończył prace wdrożeniowe i uruchomił System Wspomagania Dowodzenia (SWD) dla policji w Łodzi. Wcześniej o zakończeniu budowy policyjnych systemów dowodzenia poinformował ComputerLand (projekt w Szczecinie) i Motorola (Warszawa).

Rozwiązania te mają umożliwić efektywniejsze zarządzanie zasobami policyjnymi we wszystkich 16 miastach wojewódzkich. SWD usprawni proces przydzielania zleceń poszczególnym radiowozom i patrolom. Operator policyjnego systemu uzyska bowiem natychmiastowy dostęp do informacji o miejscu zdarzenia i rozmieszczeniu sił policyjnych.

System umożliwia przyjmowanie zgłoszeń z publicznej sieci telefonicznej (997, 112), indywidualnych, poczty elektronicznej oraz bezpośrednich komunikatów policyjnych i innych służb interwencyjnych. Centrum dowodzenia w Łodzi wyposażono w wielkoformatowy ekran, zapewniający wizualizację danych i przekazywanie obrazu z 21 ka-mer zainstalowanych w newralgicznych punktach miasta. Wstępne próby pokazały, że dzięki SWD czas oczekiwania na interwencję można skrócić do ok. 3 min.

GPS i raporty

Jednostka patrolowa, która otrzymuje konkretne zadanie, jest wyposażona w terminal przenośny, do którego są przesyłane dane o zdarzeniu. SWD zawiera moduł geolokacji. Dyspozy- tor zna położenie poszczególnych patroli i może szybko podjąć decyzję o przydzieleniu danej jednostki do konkretnego zdarzenia. Każdy z nich ma dostęp do cyfrowej mapy miasta z aktualną pozycją radiowozów. Policyjne samochody wyposażono w system GPS.

System Wspomagania Dowodzenia uzupełniają narzędzia do weryfikacji jakości interwencji (np. jej szybkości) oraz sporządzania raportów, na bazie których policja planuje działania prewencyjne. SWD współpracuje także z zewnętrznymi bazami danych, np. Krajowego Systemu Informacji Policyjnej czy Centralnej Bazy Danych PESEL. Dzięki terminalom w radiowozach natychmiastowy dostęp do tych informacji mają również patro- le w terenie.

Docelowo cała Polska

Jak zapowiadają przedstawiciele Komendy Głównej Policji, System Wspomagania Dowodzenia w ciągu 7 lat zostanie zainstalowany we wszystkich 16 miastach wojewódzkich. Trwa obecnie projekt w Krakowie, który ma się zakończyć w 2002 r. Jeszcze w tym roku mają być rozstrzygnięte przetargi na systemy dowodzenia w Trójmieście oraz Katowicach i 14 okolicznych miastach.

Obecne problemy budżetowe stawiają pod znakiem zapytania termin wdrożenia systemów dowodzenia w pozostałych miastach. Ich koszt budowy ma wynieść 700 mln zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200