Ku racjonalizacji kosztów IT

InfoViDE została partnerem Gartner Group w międzynarodowym programie TCO Alliance.

InfoViDE została partnerem Gartner Group w międzynarodowym programie TCO Alliance.

InfoViDE jest pierwszą firmą konsultingową w Polsce, która uzyskała dostęp do metodologii Gartner Group, umożliwiającej analizę TCO (Total Cost of Ownership) - całkowitych kosztów posiadania infrastruktury informatycznej. Z punktu widzenia InfoViDE współpraca w ramach TCO Alliance obejmuje nie tylko dostęp do narzędzi analitycznych, wiedzy, szkoleń i konsultacji, ale także weryfikację przez konsultantów Gartner Group wyników analiz przeprowadzonych przez InfoViDE w polskich firmach.

Kilka słów o metodzie

Pojęcie i analiza TCO zostały opracowane przez Gartner Group przed ponad 10 laty. Wokół ogólnego modelu TCO powstało kilka modeli szczegółowych (uwzględniających np. koszt posiadania sieci rozległych czy centrum help desk) oraz pakiet oprogramowania (TCO Analyst), umożliwiający szybką analizę kosztów infrastruktury IT na podstawie danych, pochodzących z konkretnego przedsiębiorstwa i zaawansowanych modeli ekonometrycznych.

Struktura i parametry modeli opracowano na podstawie bazy wiedzy danych statystycznych Gartnera, zawierającej dane z ponad 20 tys. przedsiębiorstw, dotyczące pośrednich i bezpośrednich kosztów posiadania różnego rodzaju rozwiązań informatycznych. Dane są aktualizowane kwartalnie i mogą być przeglądane w kilkunastu przekrojach. Baza wiedzy obejmuje informacje o elementach tworzących infrastrukturę sprzętową i programową, wartości pracy niezbędnej do utrzymania i rozwo ju informatyki w przedsiębiorstwie oraz subiektywną ocenę stosowanych praktyk zarządzania, złożoności infrastruktury czy ocenęĘużytkowników dotyczącą jakości serwisu.

Indeks kosztów

Efektem analizy TCO w konkretnym przedsiębiorstwie jest tzw. TCO Index, czyli liczba określająca całkowity koszt posiadania obecnej infrastruktury IT przy uwzględnieniu kosztów ujawnionych i nie ujawnionych. Drugim etapem analizy jest porównanie otrzymanego wyniku z wynikami właściwymi dla firm o podobnej charakterystyce w celu odnalezienia możliwych źródeł usprawnień i racjonalizacji kosztów.

"Na podstawie dotychczasowych analiz można stwierdzić, że zaledwie 40% kosztów posiadania informatyki to koszty ujawnione. Pozostałe 60% to koszty nie ujawnione, będące przede wszystkim kosztami przestojów i czasu pracy, który użytkownik poświęca na rozwiązanie swoich i cudzych problemów związanych z obsługą infrastruktury informatycznej firmy" - mówi Tomasz Kubicki, konsultant InfoViDE, certyfikowany analityk TCO.

Z dotychczasowych analiz wynika również kilka wniosków dotyczących zasadniczo wszystkich firm korzystających z rozwiązań informatycznych. Standaryzacja rozwiązań informatycznych zwykle prowadzi do uzyskania bardziej korzystnego wskaźnika TCO ze względu na zmniejszenie kosztów zakupu, utrzymania i aktualizacji oraz możliwość osiągnięcia wyższego poziomu kompetencji służb IT. Niższy wskaźnik TCO można osiągnąć dzięki wyższym nakładom na szkolenia użytkowników, zawsze jednak warto rozważyć, czy koszt samopomocy użytkowników nie okaże się niższy. Całkowite koszty posiadania informatyki mogą być obniżone także dzięki stosowaniu przez służby IT zaawansowanych narzędzi zarządzania infrastrukturą informatyczną.

Pilot w Polsce

Obecnie ogólny model ekonometryczny opracowany przez Gartner Group nie uwzględnia danych z polskich przedsiębiorstw, jednak informacje pochodzące z firm Europy Środkowej i Wschodniej stanowią co najmniej kilkanaście procent bazy wiedzy. InfoViDE prowadzi projekt pilotażowy w jednej z polskich firm telekomunikacyjnych, która w ten sposób stanie się pierwszym oficjalnym źródłem danych dla Gartner Group.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200