Teched 2001 europe: małe i duże Windows

Uczestnikom tegorocznej konferencji Microsoft Teched wypożyczono naręczny komputer iPAQ z bezprzewodową kartą sieciową. Udostępniono im też specjalną aplikację - kalendarz pozwalający zaplanować, na które z wielu odbywających się równocześnie sesji pójść. Co pewien czas do posiadaczy komputerów były wysyłane uaktualnienia np. wtedy, gdy zmieniała się godzina rozpoczęcia wykładu.

Uczestnikom tegorocznej konferencji Microsoft Teched wypożyczono naręczny komputer iPAQ z bezprzewodową kartą sieciową. Udostępniono im też specjalną aplikację - kalendarz pozwalający zaplanować, na które z wielu odbywających się równocześnie sesji pójść. Co pewien czas do posiadaczy komputerów były wysyłane uaktualnienia np. wtedy, gdy zmieniała się godzina rozpoczęcia wykładu.

Nieprzypadkowo rozdano uczestnikom urządzenia Compaqa. Programowanie na platformie Windows CE - Pocket PC było przewodnim tematem konferencji zorganizowanej w Barcelonie. Trzeba bowiem pamiętać, że Windows CE 3.0 jest zupełnie innym systemem niż wersje 9x/NT/2000. Ma on budowę modułową, co sprawia, że taki system operacyjny można dalece modyfikować i może on działać praktycznie na każdej platformie.

Wprawdzie jądro CE jest jądrem typu RTOS (real-time), ale w dużym stopniu zachowano zgodność na poziomie głównych funkcji API. Z tym zastrzeżeniem, że Windows CE ma ok. 2000 funkcji API, podczas gdy pełna wersja Windows 2000 ma ich ok. 20 tys. Przykładowo, Windows CE obsługuje tylko Unicode, urządzenia zwykle nie obsługują pra-wego przycisku myszy, GDI zostało znacznie uproszczone, a także zmieniono organizację pamięci.

W Barcelonie programiści mogli zobaczyć eMbedded Tools (pakiet zawierający VC 6.0 oraz VB 6.0), a także narzędzie Platform Builder, pozwalające tworzyć wersje Windows CE dostosowane do określonej platformy lub konkretnego zastosowania. Zaprezentowano także DirectX dla Windows CE, a także przybliżono zasady projektowania gier na tę platformę (już dzisiaj istnieje sporo gier na PocketPC).

Microsoft, oprócz Windows CE 3.0, oferuje także embedded NT. Jest to wersja systemu NT z Service Pack 5, na poziomie API niemal w 100% zgodna z "dużym" Windows NT (oczywiście inny jest model sterowników). Programista może używać DCOM, tworzyć obiekty COM, korzystać z dokładnie tego samego API, co w NT. Minimalna pamięć potrzebna na embedded NT wynosi 8 MB (pełna obsługa sieci to dodatkowe 12 MB). Wersja zawierająca m.in. IIS, PDC, WMI wymaga 40 MB. NT embedded nie potrzebuje do pracy karty graficznej ani urządzeń I/O, co pozwala wykorzystać go do sterowania urządzeń.

Microsoft planuje także udostępnić w tym roku XP Embedded oraz Whistler (w 2002 r.). Dostępne ma być narzędzie Target Designer, które, jak Platform Builder, pozwoli określić, jakie komponenty XP lub Whistlera mają być zainstalowane w urządzeniu.

Windows 64-bitowe

Uczestnikom konferencji umożliwiono przetestowanie 64-bitowego Windows. W specjalnym laboratorium można było podjąć próbę przeniesienia aplikacji z Win32 do Win64 i sprawdzić, jak działa Whistler 64.

W Windows 64-bitowym nie będzie podsystemu zgodnego z Win16. Prelegenci podkreślali, że wprawdzie 16-bitowe aplikacje praktycznie nie są już wykorzystywane, jednak duża część programów instalacyjnych ma pewne fragmenty 16-bitowe, co może sprawiać problemy.

Windows 64 ma obsługiwać aplikacje 32- i 64-bitowe. API Win32 będzie zgodne z wersjami wcześniejszymi (pojawi się tylko kilka nowych funkcji, podobnie jak podczas wprowadzania na rynek Win32). API Win64 będzie miało ana-logiczną konstrukcję, jednak dane będą wyrównane do 64 bitów w pamięci; 64-bitowe będą też wskaźniki 64. Windows SDK już od pewnego czasu zawiera odpowiednie nagłówki i biblioteki, pozwalające przenosić aplikacje na Win64. Oczywiście, programy pisane zgodnie z .NET nie będą wymagały zmian.

7 sierpnia br. odbył się w Katowicach pokaz 64-bitowego Windows Advanced Server Limited Edition. Wersja serwera obsługuje do 8 procesorów, 64 GB RAM.

Wsparcie .NET

Na konferencji nie zabrakło prezentacji związanych z nową platformą .NET, np. działające usługi Web. Firma Infobel zademonstrowała usługę, pozwalającą na weryfikowanie danych adresowych klienta. Streetmap pokazała, w jaki sposób za pośrednictwem SOAP przekazywać mapy i dane o lokalizacji, także na urządzenia przenośne. Firma OAG przedstawiła rozbudowany system, który pozwala identyfi- kować numery lotów. Częścią tego rozwiązania są "inteligentne tagi" dla Office XP, które komunikują się z usługą Web, a następnie wyświetlają szczegóły o danym locie.

Prezentowano również poszczególne elementy pakietu .NET i VS.NET. Mimo iż oba są jeszcze w wersji beta, powstało już wiele rozwiązań korzystających z tych technologii. Pokazywano m.in. w jaki sposób .NET ułatwia tworzenie aplikacji z interfejsem w wielu językach. Microsoft zapowiedział, iż elementy, które znalazły się w Visual Studio .NET Beta 2, będą dostępne w wersji ostatecznej.

W Barcelonie zaprezentowano m.in. następcę VBA - Visual Studio for Application, wersję beta 2 Mobile Internet Toolkit (pakietu przeznaczonego do budowy aplikacji Web, które mają działać na urządzeniach przenośnych), wersję developerską repozytorium UDDI, która integruje się z Visual Studio .NET (beta 2) i pozwala na tworzenie wewnętrznych, testowych repozytoriów.

Na platformę .NET będzie dostępny EiffellStudio - pakiet do pisania w Eiffel (języku przeznaczonym do szybkiego tworzenia złożonych symulacji komputerowych i systemów eksperckich). Wsparcie dla .NET zapowiedziała Rational Software. Pakiet Rational Rose ma być pełni zintegrowany z Visual Studio .NET i wspomagać programistę na każdym etapie tworzenia aplikacji. Firma Compuware przedstawiła wersję alfa DevPartner Studio, pakietu wspomagającego śledzenie i analizę działania aplikacji .NET, w tym także aplikacji, które równocześnie korzystają z kodu zarządzalnego i rodzimego dla danej platformy. Wersja ostateczna pakietu Compuware ma być dostępna w miesiąc po premierze Visual Studio .NET.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200