Dla analityka i projektanta

Rational Suite to zintegrowane środowisko do tworzenia złożonych systemów informatycznych. Zawiera narzędzia wspomagające pracę głównych członków zespołu - analityka, programisty, testera.

Rational Suite to zintegrowane środowisko do tworzenia złożonych systemów informatycznych. Zawiera narzędzia wspomagające pracę głównych członków zespołu - analityka, programisty, testera.

Sztandarowym produktem firmy Rational jest Rational Rose, rozbudowany pakiet do modelowania aplikacji. Projektant może posługiwać się jedną z trzech notacji - Unified, OMT lub Booch i w wybrany sposób tworzyć diagramy use case, model obiektowy, podział na komponenty czy diagramy prezentujące operacje, niezbędne do wdrożenia danego rozwiązania. Rational Rose ma rozbudowane mechanizmy reverse engineering, pozwalające na swobodne przełączanie się między modelem a wygenerowanym kodem. Dostępne są moduły współpracy z Visual C++ i Javą. Nowa wersja Rational Rose ma znacznie wygodniejszy interfejs graficzny, ulepszono m.in. mechanizmy automatycznego rozmieszczania komponentów, planowania ścieżek połączeń itp. Trochę szybciej działa obsługa złożonych projektów.

Model Integrator rozwiązuje konflikty w przypadku, gdy członkowie zespołu zmieniali jednocześnie dzielony model. W odróżnieniu od narzędzia objectiF, gdzie niektóre operacje blokowały model dla innych użytkowników, Rational Rose pozwala każdemu w dowolny sposób zmieniać architekturę. Model Integrator dostarcza narzędzi do porównywania kilku modeli i ich łączenia.

Mechanizmy sprawdzania modelu wbudowane w Rational Rose sprawdzają spójność referencji i zgodność interfejsów między komponentami.

Rational Quality Architect automatycznie tworzy testy na poziomie modelu, by można było dokładnie sprawdzić, jak komponenty będą funkcjonować, oraz wyizolować miejsca, gdzie integracja będzie trudna bądź niemożliwa. Generowane są gotowe "schematy użycia", które można nakładać na model i badać, jak będzie się on sprawdzał w działaniu.

Rational RequisitePro pozwala zarządzać i dzielić dokumenty tworzone przez analityków wśród pozostałych członków zespołu. To specjalistyczna baza, w której jest przechowywana historia tworzonych plików. Większa część dokumentacji ma postać plików tekstowych, szkiców itp. RequisitePro narzuca pewne formalne wymogi, dzięki którym łatwiej potem odnaleźć dokumenty omawiające dane zagadnienie. Łączy też zalety typowego dokumentu Worda z narzędziem, w którym wszystkie elementy można zapisać z zachowaniem formalnej struktury (informacje mogą być przechowywane w MS SQL, Access czy w bazie Oracle).

Wygodnym mechanizmem jest definiowanie widoków, które pozwalają te same dokumenty (fragmenty dokumentów) przeglądać po uporządkowaniu w niemal dowolnej hierarchii. RequisitePro ma dwa interfejsy użytkownika. Jeden, dostosowany do Windows, i drugi - oparty na Web.

ClearCaseLT jest prostym i pożytecznym narzędziem dla małych zespołów projektowych. To w zasadzie pakiet dla kierownika projektu, który pozwala dokładnie śledzić postępy prac i zarządzać zmieniającymi się elementami projektu. ClearCaseLT umożliwia powiązanie wymagań (wynikających np. z projektu) z konkretnym plikiem, a następnie zaznaczenie, czy dany element jest już wykonany.

ClearQuest posiada bardziej rozbudowane funkcje. Służy do śledzenia zmian w projekcie i znajdowania usterek. Pozwala tworzyć hierarchię problemów, tak by zespół był skoncentrowany na usuwaniu najważniejszych błędów. Program z założenia ma pracować w architekturze klient/serwer, gdzie wielu członków zespołu zgłasza i informuje o zakończeniu prac nad danym błędem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200