Bazy danych na Linuxie

Linux staje się poważnym konkurentem innych systemów operacyjnych, zagrażając w przedsiębiorstwach pozycji Windows NT i innych wersji Unixa.

Linux staje się poważnym konkurentem innych systemów operacyjnych, zagrażając w przedsiębiorstwach pozycji Windows NT i innych wersji Unixa.

Linux to "unixopodobny" system operacyjny, oparty na powszechnie dostępnym kodzie źródłowym, przygotowany w czasie wolnym od pracy przez norweskiego informatyka Linusa Thorwaldsa. Cieszy się on znakomitą opinią wśród poważnych amatorów, zainteresowanych zaopatrzeniem się w solidną i tanią (bo bezpłatną) platformę obliczeniową na powszechnie dostępnym sprzęcie intelowskim. Brak komercyjnego wsparcia technicznego jest rekompensowany pomocą szerokiej rzeszy użytkowników, wymieniających doświadczenia i rady, poprawiających błędy lub dodających nowe sterowniki poprzez Internet.

Ocenia się, że na świecie jest ponad 7 mln użytkowników Linuxa. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez firmę Gartner-Datapro, wśród 829 profesjonalnych informatyków, 14% z nich używa tego systemu. Został on przez nich uznany za system, z którego są najbardziej zadowoleni.

Do niedawna lekceważony przez duże firmy i instytucje, stał się przedmiotem zainteresowania zawodowych informatyków w przedsiębiorstwach z chwilą, gdy okazało się, że dostępny na nim również bezpłatny serwer Web - Apache - ma znacznie lepszą wydajność niż wiele komercyjnych produktów działających pod Windows NT.

Zainteresowanie Linuxem rosło także w miarę opóźniania premiery systemu Windows NT 5.0, który - zgodnie z zapowiedziami Microsoftu - miał stanowić podstawowy system do obsługi większości serwerów Web. Błędy i luki w bezpieczeństwie Windows NT 4.0 zachęciły programistów do przetestowania Linuxa, jako "tymczasowej" platformy dla serwerów Web na sprzęcie intelowskim, do czasu przejścia na "docelową" wersję Windows NT. Tymczasowość przerodziła się w stałe zaangażowanie, gdy okazało się, że jest to system wyjątkowo stabilny, wydajny i bezpieczny, a brak pomocy technicznej również nie stanowi przeszkody.

Linux i bazy danych

Zainteresowanie Linuxem przez zawodowych informatyków zostało szybko dostrzeżone przez największych producentów systemów zarządzania bazami danych.

Pierwszy był Borland. Już w kwietniu br. firma Interbase Software (filia Borlanda) przeniosła do Linuxa swoją bazę danych InterBase 4.2 i przez pewien czas rozpowszechniała ją za darmo ze swojego serwera Web. Interbase przenosi do Linuxa również najnowszą wersję swojej bazy danych InterBase 5.0; ma być ona dostępna (już komercyjnie, nie za darmo) w III kw. br.

InterBase to baza przeznaczona do obsługi aplikacji departamentalnych i oddziałowych oraz do wbudowania w aplikacje, nie wymagające pomocy administratora. Paul Beach, dyrektor ds. rozwoju aplikacji biznesowych w firmie Interbase Software, tak charakteryzuje bazę InterBase: "Naszym celem jest dostarczanie bazy, którą można zainstalować w ciągu kilku minut, nie trzeba nią administrować codziennie lub co godzinę, wystarczy ją uruchomić i zapomnieć o niej".

Podczas światowej konferencji użytkowników Informixa, tj. 22 lipca br., firma ogłosiła, że na Linuxie jest już dostępna baza danych Informix SE. W celu zainteresowania informatyków bazą Informix SE na Linuxie firma oferuje bezpłatną licencję na ten system i pakiet narzędziowy ESQL/C dla programisty, który zarejestruje się w firmie Informix. Trzeba jednak pamiętać, że Informix SE to produkt raczej przestarzały technologicznie, niezgodny z nowymi wersjami systemów Informix Dynamic Server, a firma już od dłuższego czasu nie rozwija tej bazy. Nie sądzę więc, aby ta informacja wywołała duży odzew wśród informatyków.

Natomiast na pewno należy starannie rozważyć możliwości, jakie przed Linuxem otwiera firma Oracle. W dniu 21 lipca br. firma ogłosiła, że przenosi do Linuxa najnowszą wersję swojego systemu zarządzania bazami danych Oracle8. Firma przewiduje dostarczanie pod koniec br. 90-dniowej wersji próbnej Oracle8 na Linuxie i wersji handlowej.

Przedstawiciel Intela ocenia, że używanie Oracle8 na największych platformach intelowskich z nowym procesorem Pentium II Xeon zapewni aplikacjom wydajność porównywalną z wydajnością na znacznie droższych systemach unixowych na platformach RISC.

Również IBM poinformował, że przeniósł już 90% kodu bazy DB/2 do systemu Linux; nie podano natomiast, czy i kiedy produkt będzie dostępny handlowo.

ERP i Linux

Linux staje się coraz popularniejszą platformą dla dużych aplikacji do zarządzania przedsiębiorstwami. Pierwszy sygnał to zapowiedź Oracle'a w sprawie przeniesienia Oracle Applications na tę platformę w I kwartale 1999 r. Również Baan rozważa możliwość przeniesienia swoich aplikacji na platformę Linux.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200