W poszukiwaniu nowego imienia

Współcześnie informatycy zajmują się już tylko zapewnieniem szeroko rozumianej sprawności systemów informatycznych, co przypomina oczywisty podział ról: hydraulik dba o stan instalacji wodnokanalizacyjnej, natomiast każdy myje się sam.

Współcześnie informatycy zajmują się już tylko zapewnieniem szeroko rozumianej sprawności systemów informatycznych, co przypomina oczywisty podział ról: hydraulik dba o stan instalacji wodnokanalizacyjnej, natomiast każdy myje się sam.

Przeobrażenia informatyki ostatnich lat spowodowały, że tzw. ośrodki komputerowe czy informatyczne - nawet jeśli są wciąż tak samo ulokowane w strukturach organizacyjnych swych instytucji - pełnią całkowicie odmienne funkcje.

Przeobrażenia informatyki ostatnich lat spowodowały, że tzw. ośrodki komputerowe czy informatyczne - nawet jeśli są wciąż tak samo ulokowane w strukturach organizacyjnych swych instytucji - pełnią całkowicie odmienne funkcje. Przemiana taka dokonała się na kilku płaszczyznach. Scharakteryzuję je kolejno.

Lokalizacja informatyki

W przeszłości, przez długie lata ośrodek komputerowy był swoistym "laboratorium alchemika", wydzielonym, odgrodzonym, odmiennie wyposażonym, prowadzonym przez specjalistyczny personel. Nawet banalne w gruncie rzeczy wprowadzanie danych wymagało specjalnych umiejętności.

Obecnie taki charakter mają jeszcze komputery, pełniące rolę serwerów, choć bywa, że znajdują się one w posiadaniu i pod opieką zupełnie innych instytucji niż ta, która wprowadza dane i korzysta z ich przetworzenia.

Obsługa systemów

Operacje wprowadzania danych odbywają się dziś na stanowiskach, będących faktycznymi źródłami tych danych, a "operatorami" wprowadzania są osoby pracujące na tych stanowiskach. Wyniki przetwarzania pojawiają się wprost na stanowiskach, gdzie mają być użyte. Podobnie "otrzymujący" wyniki, a niekiedy "wprowadzający" dane uruchamiają odpowiednie procesy przetwarzania, co dawniej było zastrzeżone dla specjalnych pracowników ośrodków komputerowych.

Ogólnie współcześni informatycy zajmują się tylko zapewnieniem szeroko rozumianej sprawności systemów informatycznych, co przypomina oczywisty podział ról: hydraulik dba o stan instalacji wodnokanalizacyjnej, natomiast każdy myje się sam (dawniej użytkownicy, jak małe dzieci, musieli podawać "ręce" do "umycia" informatykom).

Zakres usług informatycznych

Współczesne, nowoczesne formy techniczne komunikowania się sprawiają, że realne "geograficzne" granice działania systemów informacyjnych w wydaniu informatycznym i teleinformatycznym znacznie się poszerzyły. Obrazowo mówiąc, pracownik odpowiedzialny za merytoryczne funkcje danej instytucji coraz częściej pozbawiany jest możliwości stwierdzenia, czy jego partner w procesie komunikowania (np. w rozwiązaniach tradycyjnych klient przed okienkiem bankowym) jest obok, czy też na końcu świata. Wprowadza to nowe elementy, które mają wpływ na zdolność utrzymania ciągłości działania i trudne do identyfikacji antycypacyjnej - wobec potencjalnych zagrożeń - problemy w ustaleniu odpowiedzialności za tę ciągłość. Uczestnik obrotu giełdowego (podobnie bankowego czy pocztowego), uprawniony do składania zleceń, uzyskuje odpowiednie funkcje w miejscach znacznie oddalonych od lokalizacji giełdy, a przekaz zdalny na tej drodze jest usługą operatora komunikacyjnego, którego wysiłek w celu zapewnienia nie zakłóconej komunikacji jest wyraźnie prawnie ograniczony, podobnie jak i odpowiedzialność. Zakłócenie działania może więc być wynikiem zdarzeń niezależnych od instytucji prowadzącej dany system informacyjny, skutki zaś mieć równie poważne, co w przypadku niesprawności takiego systemu.

Organizacja przetwarzania

W przeszłości arbitralnie narzucano przetwarzanie wsadowe. Początkowo nie było innych możliwości, potem przez długi czas było to tańsze niż przetwarzanie interaktywne. Konsekwencją była znacząca ograniczoność użyteczności informatyki. Właściwie jej wartość upatrywano w zmniejszaniu pracochłonności czynności powtarzalnych oraz w zwiększaniu szybkości i dokładności trudnych obliczeń. Obecnie przetwarzanie wsadowe pozostaje tylko tam, gdzie jego stosowanie jest naturalne (bilanse, sprawozdawczość). Natomiast przetwarzanie interaktywne w sieciach informatycznych pozwala niemal dokładnie odzwierciedlać przepływy informacji, ich bieżące przetwarzanie, a ponadto dostarcza użytecznych usług dodatkowych w postaci np. automatycznych weryfikacji czy archiwizacji dokonywanych niepostrzeżenie w zwykłej pracy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200