Jak jeden mąż

Zarządzanie jest komunikowaniem się, a sama komunikacja jest jednym z kluczowych czynników sukcesu.

Zarządzanie jest komunikowaniem się, a sama komunikacja jest jednym z kluczowych czynników sukcesu.

Informacja nie może być traktowana jako narzędzie władzy, gdyż wtedy będzie zatrzymywana i wykorzystywana dla partykularnych celów, a nie dla dobra organizacji.

W dzisiejszych czasach do grona wyznaczników sukcesu przedsiębiorstwa, takich jak logistyka, polityka personalna i finansowa, dołączyła również komunikacja. Dostrzeżono, że istnienie i rozwój firmy zależy bezpośrednio od jakości komunikowania się ludzi wewnątrz firmy oraz od komunikowania się firmy ze swoimi partnerami, dostawcami, klientami.

Komunikacja wewnętrzna decyduje o efektywności działań firmy, a także jest głównym narzędziem do budowy jej tożsamości. Natomiast tożsamość firmy ma odbicie w wizerunku firmy w grupach społecznych, z którymi komunikuje się. Te grupy to klienci, media, społeczność lokalna, inwestorzy, dostawcy, administracja i konkurenci.

Jakiś wizerunek

Każda firma ma politykę komunikacji, tak jak każda firma ma wizerunek. Sukces firmy jest jednak możliwy dopiero wtedy, gdy polityka komunikacji jest prowadzona świadomie i planowo. Komunikacja wspiera wtedy realizację strategii ekonomicznej firmy, wizerunkowi nie grozi rozchwianie, a pieniądze wydawane na komunikację za pomocą poszczególnych instrumentów (np. reklama, public relations, promocja, sprzedaż bezpośrednia, direct marketing, product placement, sponsoring i events) nie są wyrzucane w błoto.

Najlepsze firmy stosują strategię zintegrowanej komunikacji, pozwalającą na jak największą efektywność swych działań komunikacyjnych. Strategia taka umożliwia spójne przekazywanie komunikatów wszystkim grupom docelowym.

Istnieją okoliczności, w których firmom powinno specjalnie zależeć na spójnej i planowej polityce komunikacji. Szczególnie wymaga tego sytuacja, gdy firma jest coraz mniej konkurencyjna na rynku, traci klientów, nie przyciąga dobrych pracowników. W efekcie traci pozytywny wizerunek. Bez planowych działań komunikacyjnych sytuacja może się wtedy pogarszać.

Szczególne okoliczności

Istnieją branże, w których łatwo o kryzysy godzące w wizerunek, np. przemysł paliwowy, chemiczny, energetyczny czy transport. Przedsiębiorstwa, działające na takich rynkach, muszą zapewnić sobie dużą rezerwę zaufania (tzw. goodwill) u grup docelowych na wypadek, np. katastrofy, kiedy firmie grozi pogorszenie wizerunku.

Przekazując niespójne informacje, firmy nie osiągają zakładanych efektów w stosunku do zainwestowanych środków. Można komunikować się więcej niż konkurenci, ale czasami bywa tak, że różnymi instrumentami przekazuje się co innego.

Prawidłowa komunikacja wspiera realizację strategii ekonomicznej firmy, wizerunkowi nie grozi rozchwianie, a pieniądze wydawane na reklamę, public relations, promocję, sprzedaż bezpośrednią, direct marketing, product placement, sponsoring i events nie są wyrzucane w błoto.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200