Czekając na Puls

Krajowy Urząd Pracy rozpoczął budowę infrastruktury teleinformatycznej.

Krajowy Urząd Pracy rozpoczął budowę infrastruktury teleinformatycznej.

Na czym liczy KUP?

Komputery: 7,5-8 tys. komputerów przygotowanych pod aplikacje Puls

Oprogramowanie: IntranetWare 4.11, Scenix (WUP i 22 duże RUP), MS Windows i Office, 14 różnych aplikacji biznesowych, które zostaną zastąpione systemem Puls

Bazy danych: Progress i Oracle

Transmisja danych: obecnie łącza komutowane, w przyszłości PeselNet lub Polpak-T

Zanim do urzędów pracy w całej Polsce trafią aplikacje, przygotowane w ramach projektu Puls, w 49 wojewódzkich urzędach pracy i Krajowym Urzędzie Pracy będą działały lokalne sieci na platformie Novell IntranetWare. Przedstawiciele KUP mają nadzieję, że instalowane obecnie oprogramowanie stanie się podstawą projektowanej sieci WAN.

Nie ma wprawdzie obecnie możliwości, aby wszystkie rejonowe i wojewódzkie urzędy pracy zostały spięte z Krajowym Urzędem Pracy w sieć rozległą, lecz już dzisiaj trwają prace nad zapewnieniem komunikacji dla urzędów wojewódzkich po łączach dostępowych. Jak poinformował Zbigniew Witecki z krakowskiego Qumaka, z którym KUP podpisał umowę na instalację oprogramowania Lotus Notes i Border Manager, na początku zostanie uruchomionych 5 numerów dostępowych, za których pośrednictwem pracownicy WUP będą mogli odbierać pocztę elektroniczną.

W wojewódzkich urzędach - wyposażonych w ub.r. w komputery Siemens Nixdorf - obecnie trwa łączenie starego sprzętu z nowym. Jak twierdzi Zbigniew Witecki, w każdym z urzędów wojewódzkich zostanie zainstalowanych też ok. 50 klientów Lotus Notes do komunikacji poprzez łącza komutowane, a w KUP podobna ilość pracująca w sieci lokalnej oraz na łączach resortowych.

Zbigniew Olejniczak, dyrektor departamentu organizacji i informatyki KUP, jest przekonany, że do końca marca br. zakończą się prace nad modernizacją infrastruktury teleinformatycznej KUP, a w dalszej kolejności zostaną zinformatyzowane wojewódzkie i rejonowe urzędy pracy. "Struktura obiegu informacji w urzędach pracy prawdopodobnie będzie zgodna z podziałem administracyjnym kraju" - stwierdził Zbigniew Olejniczak. Oznacza to, że do silnej centrali dołączy wkrótce kilkanaście ośrodków wojewódzkich, które będą przetwarzać dane spływające z rejonów.

Pierwsi w Urzędzie

Warszawski ComputerLand został podwykonawcą SNI w lipcu ub.r. i od tego czasu jest odpowiedzialny za dostawę ponad 500 serwerów, 4000 stacji roboczych i ponad 2500 drukarek do 500 urzędów pracy. Wartość zamówionego sprzętu i usług wynosi 2,5 mln USD. Krakowski Qumak podpisał z KUP umowę na informatyzację centrali urzędów pracy, gdzie zostanie zainstalowany system IntranetWare i Border Manager, a także oprogramowanie Lotus Notes. Wartość kontraktu wynosi 200 tys. zł.

Przed KUP stoi natomiast pytanie o to, czy centrami transmisji i przetwarzania danych nie mogłyby być Terenowe Banki Danych lub ośrodki Telekomunikacji Polskiej SA. Na taki eksperyment zdecydowano się w Poznaniu, gdzie WUP od strony informatycznej obsługiwany jest przez TBD. Drugim problemem, nad którym zastanawiają się informatycy z KUP, jest transmisja danych. Nie wiadomo bowiem, czy dane z terenu będą docierać do KUP za pośrednictwem Polpak-T czy rządowej sieci PeselNet. Wiele wyjaśnia oświadczenie Zbigniewa Olejniczaka, który chce, aby KUP był "dobrym użytkownikiem". Ze względu na szczupłość własnych kadr, obecny dyrektor departamentu organizacji i informatyki sądzi, że outsourcing jest dobrym rozwiązaniem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200