Ciągły rozwój komórek

Po uruchomieniu hurtowni danych i systemu archiwizacji dokumentów operator sieci Era GSM przygotowuje się do kolejnych, dużych projektów informatycznych.

Po uruchomieniu hurtowni danych i systemu archiwizacji dokumentów operator sieci Era GSM przygotowuje się do kolejnych, dużych projektów informatycznych.

Mimo że od uruchomienia sieci telefonii komórkowej Polskiej Telefonii Cyfrowej minęło ponad półtora roku, pracownicy departamentu informatyki twierdzą, iż nadal najwięcej czasu zajmuje im rozwój systemów informatycznych. Zakończono kilka dużych projektów, ale równocześnie pojawiły się nowe, nad którymi prace zaczyna się teraz lub rozpocznie w niedalekiej przyszłości.

Pierwszym z zakończonych projektów jest system archiwizacji danych o abonentach sieci. Zawiera on dane dotyczące m.in. umów, zaświadczeń z pracy i dokumentów, które musi przedstawić klient przy rejestracji. Obecnie wprowadzane są do systemu zaległe informacje. Kolejny etap obejmie również obieg dokumentów w firmie. System oparto na rozwiązaniu amerykańskiej firmy FileNet.

Drugim ukończonym projektem jest hurtownia danych, którą udostępniono użytkownikom po raz pierwszy 4 marca br. Zbudowano ją na bazie rozwiązania SAS Institute. Jako pierwsi dostęp do niej będą mieli tzw. power users, a więc osoby, które mają nietypowe potrzeby i największe wymagania, jeśli chodzi o liczbę oraz jakość danych. Dopiero w kolejnym etapie będą mogli z niej korzystać "typowi" użytkownicy, otrzymujący obecnie potrzebne im standardowe raporty pocztą elektroniczną w pliku Excela.

"Zdajemy sobie sprawę, że na początku pracownicy naszej firmy będą patrzeć na hurtownię danych jak na nieco lepsze narzędzie, dostarczające im standardowych sprawozdań. Jednak z czasem zaczną korzystać z niej w sposób bardziej aktywny, tworząc własne, dostosowane do swoich potrzeb zapytania" - twierdzi Krzysztof Heller, dyrektor departamentu informatyki w Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o. (PTC). Do tej pory gromadzeniem danych z różnych systemów i opracowywaniem raportów, publikowanych m.in. w intranecie Ery, zajmował się specjalny zespół MIS, działający przy dyrektorze generalnym PTC.

PTC jest w trakcie prac nad zintegrowaniem aplikacji związanych z siecią GSM. Obejmuje to systemy: nadzoru sieci oraz planowania, projektowania i monitorowania jej budowy. Pracownicy w różnych działach wykorzystują dane nie tylko ze swoich systemów, toteż departament informatyki PTC chce usprawnić proces ich wymiany.

Do połowy tego roku Polska Telefonia Cyfrowa powinna wybrać również dostawcę oprogramowania do zarządzania systemami informatycznymi. Jednak jego wdrożenie nie rozpocznie się wcześniej niż w drugiej połowie br., po przeprowadzce do nowej, budowanej siedziby. Obecnie operator Era GSM stosuje aplikację OpenView Hewlett-Packarda do administrowania siecią. "Nasza infrastruktura informatyczna staje się już na tyle skomplikowana pod względem budowy i stosowanych systemów, że przymierzamy się do wyboru narzędzia, które pomogłoby nam zapanować na jej złożonością" - mówi Krzysztof Heller.

Przy wyborze rozwiązania, jako jeden z podstawowych warunków, brane jest pod uwagę lokalne wsparcie od dostawcy. Departament informatyki stawia też inne wymagania. System musi umożliwić stworzenie tzw. help desku, za pomocą którego będzie można oferować lepsze wsparcie użytkownikom wewnątrz firmy. Krzysztof Heller liczy, że nowe oprogramowanie ułatwi nadzór nad zmianami konfiguracji systemów i obsługą "cyklu życia" oprogramowania. Na razie brane są pod uwagę takie aplikacje, jak Unicenter TNG Computer Associates czy Pilot BMC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200