Taśmowy mamut

Nowy napęd taśmowy firmy Exabyte umożliwia zapisanie na kasecie do 40 GB danych.

Nowy napęd taśmowy firmy Exabyte umożliwia zapisanie na kasecie do 40 GB danych.

Podstawowe dane techniczno-użytkowe:

Pojemność - 20 GB bez kompresji lub 40 GB z kompresją danych

Szybkość transmisji danych - ok. 300 Kb/s

Czas bezawaryjnej pracy (MTBF) - 250 tys. godz.

Format zapisu - 8 mm, helikalny, RAW (read and write)

Kasety - EXATAPE 5 GB i 40 GB

Trwałość głowicy - 35 tys. godz.

Gwarancja - 2 lata

Dzięki streamerowi Mammoth na pojedynczej kasecie można zapisać aż 40 GB informacji (przy typowej kompresji 2:1). Ma ona rozmiary zbliżone do zwykłej kasety magnetofonowej (różnicą jest jedynie większa grubość), a wewnątrz niej znajduje się 170 m ośmiomilimetrowej taśmy magnetycznej.

Aby osiągnąć tak rekordowy wynik, producent Mammotha - firma Exabyte zastrzegła, żeby w pracy z napędem korzystać wyłącznie z kaset EXATAPE (także produkt Exabyte), zaznaczając, iż tylko taśmy klasy AME (Advanced Metal Evaporated) gwarantują odpowiedni zapis, "czas życia" taśmy i właściwą pracę głowic magnetycznych. Według danych producenta napędu, kasetę z taśmą AME można zapisywać 20 tys. razy, głowice zapisująco/odczytujące mogą pracować 35 tys. godzin, a na całe urządzenie udzielono dwuletniej gwarancji.

Napędy taśmowe 8 mm, takie jak Mammoth, stosowane są zwykle do tworzenia kopii bezpieczeństwa dużych serwerów sieci LAN, pracujących pod kontrolą Windows NT, Unix, NetWare - stąd przeprowadzona przez nas próba uruchomienia napędu Mammoth pod kontrolą systemu Windows 95 nie była typowa dla pracy tego urządzenia. Na stronie www.exabyte.com jest dostępnych kilka sterowników dla napędu Mammoth (m.in. dla Windows NT 3.51 i 4.0 na platformy Intel i Alpha oraz dla Novell NetWare 3.12 i 4.x). Brakuje jednak wersji dla Windows 95. Użytkownikom tego systemu operacyjnego zaleca się korzystanie z produktów firmy Cheyenne (należącej do Computer Associates), które potrafią poprawnie obsługiwać napędy Mammoth.

Mammoth podłączony do karty SCSI (ISA/SCSI typu AHA1542), pracującej w komputerze z procesorem Pentium MMX 200 MHz i 32 MB RAM, zapisał wzorcowy plik o rozmiarach 48,3 MB (używany przy porównywaniu właściwości różnych typów napędów pamięci masowych - Computerworld nr 4 z br.) w 2 min i 40 s, co daje wydajność zapisu na poziomie 300 Kb/s.

Wraz z napędem Mammoth użytkownik otrzymuje kasetę 40 GB, taśmę czyszczącą, broszurkę o instalacji urządzenia, a także szczegółowy i obszerny podręcznik, omawiający współpracę interfejsu SCSI z napędem (dla programistów).

Testowane urządzenie jest pierwszym z napędów rodziny Mammoth. Obecnie można zakupić także biblioteki taśmowe oparte na konstrukcji napędu Mammoth, oferujące łączną pojemność do 1600 GB. Kolejne generacje wejdą na rynek w następnych latach: Mammoth 2 w 1999 r. z kasetą 70 GB oraz Mammoth 3 i 4 w 2000 r. z kasetami odpowiednio 200 i 300 GB (bez kompresji).

Exabyte zamierza ulepszyć konstrukcję poprzez zwiększenie liczby głowic na bębnie zapisująco/odczytującym, stosowanie nowych algorytmów kompresji i użycie szybszych interfejsów I/O. Plany Exabyte dotyczą również kaset z taśmą AME - już w najbliższym czasie ukaże się na rynku kaseta z jeszcze cieńszą taśmą magnetyczną; będzie ona o 30% dłuższa od stosowanych.

Techniki zapisu informacji na nośnikach taśmowych można zaklasyfikować według rodzaju używanych kaset - stosuje się głównie kasety z taśmą półcalową, ćwierćcalową (QIC stosujący technologię Travan), kasety DAT (4 mm, opracowane wstępnie do zastosowań audio) i 8 mm (D8). Kasety z taśmą półcalową są używane głównie do komputerów typu mainframe i mini; do zapisu danych w sieciach obsługujących większe firmy stosuje się kasety z taśmą 8 mm (w tym DLT), obsługą średnich i małych sieci LAN zajmują się napędy DAT zaś do zastosowań mniejszych (pojedyncze PC) wystarczają kasety z taśmą QIC/Travan. W obszarach zastosowań dotyczących średnich i większych sieci rywalizują ze sobą urządzenia 8 mm o zapisie helikalnym (napędy Exabyte, Sony) i liniowym DLT (Digital Linear Tape). Technologia DLT jest stosowana w produktach firmy Quantum (która nabyła tę technologię od DEC). Firma Exabyte zastosowała w swoich produktach zapis helikalny (bęben głowicy - podobnie jak w magnetowidach - jest nachylony pod pewnym kątem do krawędzi taśmy magnetycznej) po raz pierwszy w 1985 r. Uwieńczeniem technologii 8 mm opartej na takim zapisie jest wprowadzony na rynek w ub.r. napęd Mammoth. W porównaniu do zapisu liniowego DLT (głowica zapisuje dane na ścieżkach równoległych do krawędzi taśmy) urządzenia z zapisem helikalnym charakteryzują się szybszym transferem danych, łagodniejszym prowadzeniem taśmy (bez silnych przyspieszeń, co bezpośrednio wpływa na czas bezawaryjnej pracy) oraz mniejszym zużyciem mocy.

--------------------------------------------------------------------------------

Produkt: napęd taśmowy Mammoth

Producent: Exabyte Corp.,http://www.exabyte.com

Dystrybucja: Alstor, ul. Jagiellońska 74, Warszawa

tel. (+22) 675 55 15

fax (+22) 675 43 10

http://www.alstor.com.pl

Cena: 15 175 zł netto (napęd wewnętrzny), 16 520 zł netto (napęd zewnętrzny)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200