Sieci bezdyskowych serwerów

Sieci SAN umożliwiają oddzielenie pamięci masowych od serwerów.

Sieci SAN umożliwiają oddzielenie pamięci masowych od serwerów.

Sieci SAN oferują użytkownikom nieprzerwaną dostępność informacji przechowywanych na współdzielonych przez wiele serwerów nośnikach.

Przestoje serwerów pracujących w sieciach komputerowych są zmorą administratorów i często przekładają się na dziesiątki lub setki tysięcy złotych strat, spowodowanych spadkiem produktywności pracowników nie mających dostępu do informacji. Zapewnienie dostępności danych jest jednak coraz trudniejsze - zwiększa się bowiem ilość i rodzaj przechowywanych informacji.

Nowa koncepcja sieci komputerowych o nazwie Storage Area Network (SAN) może być rozwiązaniem problemu, związanego ze wzrastającą ilością danych, które przechowywane są w sieciach korporacyjnych. Dzięki wdrożeniu sieci SAN możliwe jest bowiem oddzielenie serwerów od pamięci dyskowych przy jednoczesnym odciążeniu głównej sieci firmowej.

SAN to specjalizowane sieci, które umożliwiają szybką i pewną komunikację między serwerami i zewnętrzną pamięcią dyskową. W sieciach takich urządzenie przechowujące informacje nie jest wyłączną własnością żadnego z serwerów. Jest ono współdzielone na równych prawach przez wszystkie serwery.

SAN nie musi pracować jako sieć dedykowana (choć jest to zalecane). Może ona być podsiecią, za pośrednictwem której przesyłany jest ruch I/O między serwerami a pamięciami masowymi. Sieć ta nie służy jednak np. do przesyłania poczty elektronicznej czy ruchu tworzonego przez aplikacje pracujące na stacjach klienckich.

Budowa sieci SAN nie jest jednak prostym zadaniem. W procesie przesyłania danych między serwerem a pamięcią dyskową pojawia się bowiem problem ich przesyłania przez sieć komputerową i zapewnienia dostępności do niej nawet w przypadku awarii jednego z serwerów. W miarę rozwoju koncepcji SAN zmieniała się też idea, dotycząca sposobu komunikacji z pamięcią masową. Warianty możliwe do zastosowania obejmują komunikację za pośrednictwem sieci FDDI, ATM, a także architektury IBM SSA (Serial Storage Architecture) i Fibre Channel.

Szybciej, prościej, łatwiej

W sieciach SAN można stosować różne rodzaje pamięci dyskowych - dyski komputerów mainframe, pamięci taśmowe i macierze RAID. Jednocześnie mogą być one współdzielone przez serwery z różnymi systemami operacyjnymi, np. Windows NT, Unix i OS/390. Dzięki takiej możliwości współdzielenia pamięci firmy mogą bardziej elastycznie planować zakupy nośników bez konieczności ich fizycznego rozdzielania między różnymi serwerami. Oznacza to, że ta sama pamięć dyskowa będzie służyć do archiwizowania danych z różnych platform systemowych i jednocześnie umożliwia dostęp do zgromadzonych danych z każdego serwera.

Zastosowanie dedykowanej sieci SAN - poza zwiększeniem dostępności danych przechowywanych na współdzielonych dyskach - ma także inne zalety. Wymiana danych między serwerami, odbywająca się w ramach sieci SAN, odciąża podstawową sieć korporacyjną, dzięki czemu użytkownicy mogą z większą szybkością komunikować się między sobą i z serwerami. Ponadto przy odpowiedniej konfiguracji sieci SAN możliwe jest, by na pytanie użytkownika, jako pierwszy odpowiadał najszybszy i najmniej w danej chwili obciążony serwer.

Sieci SAN umożliwią także administratorom łatwiejsze zarządzanie pamięciami masowymi. Przed technologią SAN stoją jednak istotne wyzwania, których spełnienie jest niezbędne do jej przyswojenia przez klientów korporacyjnych. Dotychczas dane przesyłane między szyną główną serwera a pamięciami dyskowymi nie były zabezpieczane. W przypadku zastosowania sieci SAN dane przesyłane są za pośrednictwem sieci komputerowych, czasami nawet nie dedykowanych. Konieczne jest więc zapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia przesyłanych informacji, tak by nie uprawniona osoba, nawet po uzyskaniu dostępu do sieci SAN, nie mogła z nich korzystać.

Większość aktualnych implementacji sieci SAN nie przekracza swym rozmiarem wielkości sieci lokalnych. Spowodowane jest to dużymi kosztami wdrożenia sieci WAN o przepustowości niezbędnej do zapewnienia szybkiej komunikacji między rozproszonymi serwerami a zlokalizowaną w jednym miejscu pamięcią dyskową.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200