Twórca Javy o przyszłości

Według Jamesa Goslinga, twórcy Javy, sieć zmienia myślenie ludzi o oprogramowaniu i sposobach jego tworzenia.

Według Jamesa Goslinga, twórcy Javy, sieć zmienia myślenie ludzi o oprogramowaniu i sposobach jego tworzenia.

Co powinno umożliwiać oprogramowanie

Wiele osób ma trudności z uświadomieniem sobie wpływu sieci na rozwój oprogramowania. Jak tworzyć programy wykorzystujące fakt, że nie działamy na pojedynczym samodzielnym pudle, ale stanowimy część większej społeczności? Problem dotyczy współpracy i współdziałania. Jak opracować arkusz obliczeniowy, pozwalający na współpracę? Jak wspólnie dokonywać redagowania dokumentów? Jak zarządzać obiegiem obiektów pracy?

Nie ma to nic wspólnego z Javą, ale dotyczy sieci. Firmy, które opracowują na nowo swoje aplikacje w Javie, rozminęły się z szansą kompletnego przemyślenia ich celu. Gdy buduje się aplikacje rozproszone, należy myśleć inaczej. Właściwie niewiele z tego sposobu myślenia weszło do wspólnej świadomości społeczności programistów.

O platformie Java:

Javę można uznać za platformę, ale działa ona również dobrze z istniejącymi systemami operacyjnymi. Zapewnia ona nie tyle właściwości funkcjonalne, co raczej dostarcza interfejs do właściwości. Nie dostarczamy systemu plików, dostarczamy natomiast interfejs do systemu plików.

O niezależności platformy:

Tak bardzo koncentrujemy się na platformie Wintel (Windows plus Intel), że nie poświęcamy takiej uwagi, na jaką zasługują platformy Macintosha, Silicon Graphics i wiele innych. Problemy ze współpracy między platformami wynikają stąd, że szybkość zmian w technologii jest tak duża, iż wiele z platform nie nadąża za nimi. Zależność od konkretnej platformy to nie właściwość teoretyczna, ale realia techniczne. Ma się jednak ku lepszemu.

Co się będzie działo z Javą w 1998 r.?

W 1997 r. wielu programistów opracowało interesujące aplikacje dla potrzeb wewnętrznych. Obecnie wielu z nich tworzy aplikacje do sprzedaży na zewnątrz; wkrótce pojawią się na rynku. Sądzę, że w tym roku pojawi się na rynku znacznie więcej produktów. Warto obserwować pakiety eSuite (Lotus Development Corp.), system zarządzania projektami firmy Netmosphere Inc., system zarządzania danymi dla przedsiębiorstwa firmy Scribe Software Corp czy rozproszony system zarządzania danymi firmy Vitria Technology.

O szumie informacyjnym, związanym z Javą:

Nigdy wcześniej nic takiego nie miało miejsca; niestety, w pewnym sensie cały ten szum miał negatywny wpływ na Javę. Wiele informacji prasowych wymknęło się spod kontroli; warto więc raczej rozmawiać z programistami, oni wiedzą o co w tym wszystkim chodzi. Myślę, że każdy z nich ma założony filtr "odszumiający".

O rywalizacji z Microsoftem:

Jest to walka toczona codziennie przez Scotta McNeally'ego, który musi decydować co należy uwzględniać. I wciąż jest to kombinacja różnych rzeczy. Nie możemy jednak pozwolić sobie na jej zaniechanie.

--------------------------------------------------------------------------------

Na podstawie Computerworld USA opr. mł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200