Kupowanie na centy

Digital przedstawił publicznie nową formę mikropłatności, nad którą od dawna pracował.

Digital przedstawił publicznie nową formę mikropłatności, nad którą od dawna pracował.

Technologia MilliCent pozwala na dokonywanie płatności o bardzo małej wartości, nawet poniżej dolara (a teoretycznie nawet poniżej centa). Jej przeznaczeniem jest umożliwienie sprzedaży internetowej na warunkach, które do tej pory nie były opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia - z uwagi na wysoki koszt transakcji dokonywanych np. za pomocą kart kredytowych. MilliCent pozwala na sprzedaż poszczególnych stron WWW, zdjęć, artykułów, przepisów, wzorów umów, map itd. Poprzez serwer Digitala (http://www.millicent.digital.com ) można uzyskać dostęp do kilkunastu współpracujących serwerów, które posługują się technologią MilliCent (aczkolwiek ich oferta jest dość uboga). Digital w okresie testowym oferuje bezpłatne dofinansowanie skarbonki, utrzymywanej po stronie użytkownika, dziesięcioma dolarami.

Przy łączeniu się z serwerem, oferującym sprzedaż zgodnie z MilliCent, trzeba mieć odpowiednio skonfigurowaną przeglądarkę, tak aby łączyć się za pośrednictwem serwera proxy, utrzymywanego przez Digitala (w czasie instalacji konfiguracja przeglądarek może zostać przeprowadzona automatycznie). Nie jest to, niestety, rozwiązanie wygodne, ale planowano takich serwerów więcej - utrzymywałyby je bowiem współpracujące instytucje (brokerzy zamieniający pieniądze realne na te obecne w MilliCent). Płacenie odbywa się w sposób prawie niezauważalny dla użytkownika (co ma tę zaletę, że jest niekłopotliwe).

Serwer proxy jest potrzebny do obsługi płatności dokonywanych za pomocą tzw. pokwitowań (scrips). Wykupuje się je u brokera (niezależnej instytucji finansowej), a wydaje odwiedzając serwery WWW (także współpracujące z brokerem). W celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa wprowadzono limity dotyczące wartości kwitu i wysokości zakupów dokonywanych jednego dnia (są to mikropłatności!). Pokwitowania są przechowywane na komputerze PC w portfelu - skarbonce (wallet) i nie są dodatkowo zabezpieczone. Pokwitowania to elektroniczny pieniądz o małym nominale bez specjalnych zabezpieczeń (poza uniemożliwieniem sfałszowania).

MilliCent jest dopiero w fazie testowej i nie wiadomo, czy zyska poparcie wśród firm utrzymujących internetowe serwisy, co jest warunkiem rozpowszechnienia tego sposobu mikropłatności.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200