R/3 pod kuratelą

SAP zamierza oferować obsługę w zakresie R/3 na zasadach outsourcingu.

SAP zamierza oferować obsługę w zakresie R/3 na zasadach outsourcingu.

Kolejny producent systemu do wspomagania zarządzania dostrzega szansę na powiększenie rynku dla swoich produktów w oferowaniu ich na zasadach outsourcingu. Według niemieckiego tygodnika Computerwoche, SAP AG przygotowuje się do powołania działu lub firmy, mających za zadanie zajmowanie się instalacją i obsługą systemu u klientów, którzy nie tworzą własnych, rozbudowanych struktur informatycznych. Specjaliści SAP mieliby zajmować się obsługą przedsiębiorstw w czterech dziedzinach: kadry i płace, zaopatrzenie, usługi finansowe oraz wprowadzanie zamówień. Wcześniej o podobnej inicjatywie poinformował amerykański PeopleSoft.

Według danych niemieckiego tygodnika, 70 przedsiębiorstw na świecie używa oprogramowania SAP na zasadach outsourcingu, korzystając z usług Electronic Data Systems i Andersen Consulting. W tej ostatniej firmie usługi outsourcingu świadczy jeden z najszybciej rozwijających się działów Business Process Management.

"Decyzja SAP jest słuszna. Zwłaszcza jeśli firma zamierza sprzedawać oprogramowanie małym przedsiębiorstwom. Nie będą one musiały same inwestować w drogi sprzęt, a przede wszystkim specjalistów od R/3, których trzeba szkolić przez kilka lat" - mówi Krzysztof Popecki, kierownik zespołu w ABB Elta.

Inni producenci, rozważający podobne rozwiązania, planują zaoferowanie opieki nad całą infrastrukturą informatyczną włączając także zarządzanie procesami biznesowymi czy nawet obliczaniem płac dla pracowników. "Pojawia się jednak problem, czy jedna firma podoła obsłudze R/3 w wielu przedsiębiorstwach o zróżnicowanym typie działalności. Tak jak wdrożenie w każdym z nich odbywa się na innych zasadach, tak samo zróżnicowany jest późniejszy proces utrzymania systemu" - mówi konsultant z polskiego przedstawicielstwa zagranicznej firmy doradczej, proszący o anonimowość. "Z całą pewnością można oddać firmie zewnętrznej rozwój aplikacji. Outsourcing nie powinien jednak obejmować obsługi procesów biznesowych" - mówi Jerzy Klęczar, kierownik biura systemów zarządzania w Zakładach Azotowych Kędzierzyn SA.

Według analityków, zapotrzebowanie wśród małych i średnich firm na usługi outsourcingowe w zakresie systemów wspomagających zarządzanie w ciągu trzech lat kilkakrotnie wzrośnie. Amerykańska Meta Group szacuje, że do tego czasu firmy będą zarabiać na tego typu usługach rocznie do 6-8 mld USD.

"Jeśli koszt utrzymania i dokonywania zmian w naszym systemie R/3 przez firmę zewnętrzną byłby niższy, sądzę, że bylibyśmy zainteresowani takimi usługami" - stwierdza Leszek Bartol, główny informatyk w zakładach Amica Wronki SA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200