Novell do przodu, klastry do tyłu

Zakończył się spór między Novellem a jego byłymi pracownikami z grupy Wolf Mountain, opracowującej oprogramowanie klastrowe dla NetWare.

Zakończył się spór między Novellem a jego byłymi pracownikami z grupy Wolf Mountain, opracowującej oprogramowanie klastrowe dla NetWare.

Rebelianci z Timpanogos Research Group przez dziewięć miesięcy nie będą mogli prowadzić prac nad oprogramowaniem klastrowym, które mogłoby konkurować z technologią Novella - orzekł Sąd Stanowy Utah, przychylając się do pozwu producenta sieciowego systemu operacyjnego. Novell zapowiada, że jego technologia klastrowa będzie dostępna pod koniec br., jako dodatek do NetWare 5.0.

Wilczy spór

Sprawa zaczęła się w marcu ub.r., kiedy to z Novella odeszło trzech inżynierów - Jeff Merkey, Larry Angus i Darren Major - pracujących nad oprogramowaniem klastrowym dla NetWare. Założyli firmę Wolf Mountain, której nazwa była taka sama, jak nazwa projektu opracowywanego w Novellu rozwiązania klastrowego. Wkrótce zmienili nazwę firmy na Timpanogos Research Group, w dalszym ciągu zajmując się projektowaniem oprogramowania klastrowego dla serwerów Windows NT. Novell oskarżył ich o kradzież tajemnic technologicznych.

Kilka tygodni wcześniej na corocznej konferencji użytkowników NetWare BrainShare '97, Novell ogłosił, że prowadzi zaawansowane prace nad oprogramowaniem klastrowym dla swojego systemu. Działo się to, zanim Microsoft ukończył prace nad technologią Wolfpack (znaną obecnie jako Cluster Server), umożliwiającą łączenie w klastry serwerów Windows NT. Wolf Mountain Novella, zapowiadany wówczas na drugi kwartał br., miał być rozwiązaniem, które można stosować nie tylko w NetWare, ale też dla Windows NT i Unixa. Wsparcie przez Timpanogos wyłącznie konkurencyjnego NT zapewne jeszcze bardziej zdenerwowało kierownictwo Novella.

Kto wygrał?

"Merkey, Major i Angus wykorzystywali technologię opracowaną jeszcze podczas pracy w Novellu. Było to działanie w złej wierze" - argumentował sędzia Anthony Schofield, rozstrzygający spór między Novellem a TRG.

Zdaniem przedstawicieli Novella, to ogromne zwycięstwo ich firmy. "Nie możemy oczywiście komentować wyroku, dopóki sprawa nie została ostatecznie zakończona (przedstawiciel TRG zapowiedział odwołanie - red.), ale wyrok bardzo nas ucieszył" - powiedział jeden z przedstawicieli koncernu, proszący o anonimowość. Jeff Merkey, dyrektor generalny TRG, był zaskoczony decyzją sądu. "To zemsta Novella. Gdy się nad tym zastanowić, to na takim wyroku stracą wszyscy" - stwierdził.

Gwiazdozbiór Novella

Według ostatnich zapowiedzi przedstawicieli Novella, oprogramowanie klastrowe Orion umożliwi połączenie do 16 serwerów z procesorami intelowskimi. Będzie przystosowane do pracy z NetWare, Windows NT i SCO Unix.

Jay Bretzmann, analityk IDC, który zna rozwiązanie Novella, stwierdził, że jest to produkt przewyższający większość konkurencyjnych technologii. "Gdyby Novell chciał współpracować z TRG, to Orion mógłby być naprawdę nowatorskim rozwiązaniem" - uważa Jay Bretzmann.

Jeżeli sąd utrzyma wyrok w mocy, spowoduje to wyeliminowanie z rynku projektowanego przez TRG systemu Replevin, który - w planach twórców - miał być uzupełnieniem MS Cluster Server. Miał on łączyć w klaster do 200 komputerów.

"Sprawa z TRG nie spowodowała opóźnień w pracach nad programem Orion - mówi Jarosław Kowalski z polskiego oddziału firmy. - Novell rozwija swoją technologię oprogramowania klastrowego dla NetWare. Jego premiera, zgodnie z zapowiedziami szefów firmy, będzie miała miejsce pod koniec tego roku".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200