ALSO pod bramką

Z dwóch systemów informatycznych w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej na pewno zakończony zostanie jeden - zapowiada Piotr Kołodziejczyk, wiceminister pracy.

Z dwóch systemów informatycznych w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej na pewno zakończony zostanie jeden - zapowiada Piotr Kołodziejczyk, wiceminister pracy.

Krótko o ALSO

Projekt ALSO rozpoczął się 7 lat temu od zaciągnięcia pożyczki w Banku Światowym na projekt "automatyzacji urzędów pracy i ośrodków pomocy społecznejŇ. Wykonanie zadania resort pracy zlecił firmie doradczej Coopers&Lybrand. Jednak wskutek nieporozumień między dostawcą a zamawiającym w 1995 r. projekt ALSO przejęła grupa polskich konsultantów, którzy zorganizowali wiele przetargów na dostawę oprogramowania i sprzętu dla urzędów pracy (Puls) i ośrodków pomocy społecznej (Pomost). Przetarg wygrały w podprojekcie Puls Andresen Consulting i CSBI, a w Pomoście - ComputerLand i 2Si. Zgodnie z przyjętymi w 1996 r. założeniami, oprogramowanie miało zostać dostarczone w połowie 1997 r. Okres ten przedłużono o 9 miesięcy. Obecnie za najbardziej prawdopodobny termin zakończenia projektu uznaje się koniec br. Wymierne koszty opóźnień resort szacuje na 3-5 mld starych złotych.

Losy systemu Puls dla urzędów pracy można przewidzieć - zapowiedział Piotr Kołodziejczyk, wiceminister pracy, odpowiedzialny za projekt ALSO. Ministerstwo sądzi, że pierwsza, gotowa do instalacji w urzędach pracy, wersja oprogramowania pojawi się na przełomie marca i kwietnia br. Niepewna jest natomiast przyszłość systemu Pomost dla ośrodków pomocy społecznej, który może być oddany najwcześniej za 10 miesięcy.

Przedstawiciele resortu pracy obciążają poprzednią ekipę winą za roczne opóźnienie projektu. "W ministerstwie nie znalazła się osoba, która mogłaby określić cel projektu" - mówi Piotr Kołodziejczyk. Toteż żaden z dostawców nie uzyskał do tej pory akceptacji ministerstwa za pierwszą, wstępną wersję oprogramowania. Według wiceministra, najbliżej sukcesu jest CSBI, której system dla urzędów pracy od miesiąca przechodzi testy akceptacyjne. Pracujący nad tym samym projektem Andersen Consulting nie przedstawił jeszcze oprogramowania do ponownych testów.

W przypadku systemu Pomost, pierwsze testy oprogramowania ComputerLandu ujawniły ponad 400 problemów. W ponownym teście było ich więcej, bo aż 600. Ostatnia próba wykazała 200 problemów testowych. Zdaniem przedstawicieli ministerstwa, w równolegle opracowywanej przez firmę 2Si aplikacji znaleziono podobną liczbę błędów podczas 2 przeprowadzonych testów.

Po części winę za niepowodzenia - zdaniem Piotra Kołodziejczyka - ponoszą informatycy. W projekcie ALSO nie przewidziano migracji danych z istniejących już systemów, a Biuro Projektowe zaangażowało zbyt dużą liczbę pracowników. Zdaniem wiceministra, bardzo dobrze natomiast spisano umowy z dostawcami.

Krystyna Chróst, kierownik jakości projektu ALSO, uważa, że liczba zatrudnionych osób odpowiada skali problemu. Na pytanie o szansę uwzględnienia w założeniach projektowych zmieniającego się ustawodawstwa, tak aby nie było 8-miesięcznego opóźnienia, odpowiedziała, że "być może było to możliwe". Potwierdziła natomiast, że ministerstwo rzeczywiście nie zdefiniowało celów projektu, choć za ich brak nie obciążyła nikogo. "Od początku mieliśmy szczęście do rzeczowych i odpowiedzialnych ludzi w resorcie" - stwierdziła Krystyna Chróst.

Na zakończenie projektu resort pracy ma czas do końca czerwca br., kiedy kończy się okres przewidziany na realizację pożyczki Banku Światowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200