Zdalne kontrolowanie serwerów - rozwiązania sprzętowe

Zarządzanie serwerami nie jest prostą sprawą, wymaga czasu i jest dość kosztownym przedsięwzięciem. Systemy zdalnego kontrolowania serwerów ułatwiają życie administratorom systemów informatycznych, ale stwarzają też nowe problemy.

Zarządzanie serwerami nie jest prostą sprawą, wymaga czasu i jest dość kosztownym przedsięwzięciem. Systemy zdalnego kontrolowania serwerów ułatwiają życie administratorom systemów informatycznych, ale stwarzają też nowe problemy.

Zdalne kontrolowanie serwerów - rozwiązania sprzętowe

Zdalne zarządzanie jednym serwerem z wykorzystaniem firmowej karty

Rozwiązania oparte na oprogramowaniu są tanie i łatwe do wdrożenia, ale obciążają serwer dodatkowymi zadaniami. A chodzi przecież o to, aby cała moc serwera była wykorzystywana przez aplikacje uruchamiane w przedsiębiorstwie. Skupmy się zatem na rozwiązaniach sprzętowych.

Istnieją dwa typy sprzętowych systemów zdalnego kontrolowania serwerów: może to być dodatkowa karta oferowana przez producenta konkretnego serwera (produkt firmowy) lub urządzenie zewnętrzne, najczęściej komputer PC wyposażony w specjalną kartę obsługującą połączenia klawiatury, monitora i myszy (w skrócie KVM: Klawiatura - karta Video -Mysz), przez które są wysyłane i odbierane sygnały zarządzające kontrolowanym serwerem.

Dodatkowe karty firmowe pobierają prąd elektryczny z magistrali danych kontrolowanego serwera lub są zasilane z zasilacza zewnętrznego. To drugie rozwiązanie ma tę zaletę, że karta pracuje nawet wtedy, gdy zasilacz obsługujący serwer odmówi posłuszeństwa. Karta potrafi jednak zarządzać wyłącznie tym serwerem, w którym jest zainstalowana (patrz rysunek 1), podczas gdy urządzenie zewnętrzne może kontrolować pracę kilku serwerów (potrzebny jest wtedy przełącznik KVM).

Urządzenie zewnętrzne można skalować, wykorzystując możliwości sprzężonego z nim przełącznika KVM. Urządzenie zewnętrzne zarządza komputerem podłączonym do przełącznika KVM, kontrolując ten przełącznik i sterując nim. Kolejna zaleta takiego rozwiązania polega na tym, że administrator może zarządzać serwerami wyprodukowanymi przez różne firmy (czego nie można powiedzieć o kartach). Serwer, którym chcemy zarządzać, musi być tylko wyposażony w trzy standardowe porty: obsługujący mysz, klawiaturę i kartę wideo VGA.

Karty górą

Testowaniu poddano cztery produkty, po dwa z obu rozwiązań. Firmowe karty oferowane przez Hewlett-Packard (TopTools) i Compaq (Remote Insight Board, Lights-Out Edition) uzyskały więcej punktów niż urządzenia zewnętrzne wytwarzane przez Cybex (Key-View II) i Apex (Emerge 2000). Ponieważ wewnętrzne karty do zdalnego kontrolowania są podłączone do magistrali danych PCI zarządzanego serwera, mogą kontrolować i monitorować elementy systemu, do których urządzenia zewnętrzne nie mają dostępu.

Rzut oka na testowane produkty

Remote Insight Board Lights-Out Edition (Compaq) to karta ze złączem PCI, którą instaluje się w zarządzanym serwerze. Administratorzy serwerów linii ProLiant mają więc gotowe rozwiązanie, dzięki któremu mogą na przykład zdalnie wyłączać i włączać komputer lub zamykać system operacyjny. Na karcie znajdują się porty obsługujące mysz i klawiaturę, które są podłączone do podobnego rodzaju portów wbudowanych w zarządzany serwer. Compaq wbudował w kartę port Ethernet, dzięki czemu administrator może kontrolować serwer przez sieć (tryb "in band"). Na karcie jest zagnieżdżony serwer webowy, tak iż można się do niej dostać otwierając na zdalnej konsoli zarządzania standardową przeglądarkę webową. Karta jest urządzeniem pracującym niezależnie od serwera, co oznacza, że można z niej korzystać nawet wtedy, gdy serwer zostanie z jakiegoś powodu wyłączony. Jest to możliwe dzięki temu, że karta pobiera prąd z zasilacza zewnętrznego. Karta może kontrolować serwery pracujące pod systemami Windows NT, Windows 2000, Novell NetWare 4.x, 5.x, SCO UnixWare 7.x, SCO OpenServer 5.x i IBM OS/2 4.0.

Zdalne kontrolowanie serwerów - rozwiązania sprzętowe

Zdalne zarządzanie wieloma serwerami

TopTools (Hewlett-Packard) też jest kartą wyposażoną w złącze PCI. Tak jak karta firmy Compaq jest zasilana z zewnętrznego, niezależnego zasilacza. Znajduje się na niej port Ethernet i port szeregowy, dzięki któremu administrator może kontrolować serwer wykorzystując do tego celu modem (zarządzanie w trybie "out of band", czyli z pominięciem sieci). Na karcie znajduje się serwer webowy.

Urządzenie Emerge 2000 (Apex) było testowane razem z 8-portowym przełącznikiem Apex Outlook (KVM). Emerge 2000 to komputer Acer wyposażony w specjalną kartę, pozwalającą podłączyć to urządzenie do portów klawiatury, myszy i systemu wideo zainstalowanych w serwerze lub w przełączniku KVM (samo urządzenie Emerge, bez przełącznika KVM, może zarządzać tylko jednym serwerem). Emerge 2000 jest wyposażone w port Ethernet i w modem. Całym procesem zdalnego kontrolowania zarządza oprogramowanie LapLink (opracowane przez firmę Traveling Software). Emerge 2000 może też sterować przełącznikiem Outlook KVM, wybierając w nim aktywny port (zarządzanie większą liczbą serwerów).

Drugie urządzenie (Key-View II firmy Cybex) to komputer PC przystosowany do instalowania w stojaku, wyposażony w specjalną kartę, która komunikuje się z portami (mysz, klawiatura i system wideo) serwera lub z przełącznikiem KVM (patrz rysunek 2). Testowane urządzenie Key-View II współpracowało z przełącznikiem KVM, który może się łączyć z wieloma serwerami. Siadając za zdalną konsolą zarządzania, użytkownik komunikuje się z urządzeniem Key-View II i zarządza serwerem używając oprogramowania pcAnywhere (Symantec).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200