Bazy danych w aplikacjach e-commerce

Lepsza ochrona, skalowalność i wsparcie XML to podstawowe wymagania stawiane systemom baz danych w aplikacjach handlu elektronicznego.

Lepsza ochrona, skalowalność i wsparcie XML to podstawowe wymagania stawiane systemom baz danych w aplikacjach handlu elektronicznego.

Pliki HTML, pełniące rolę "przechowalni danych" w pierwszych wdrożeniach aplikacji handlu elektronicznego, zostają powoli wypierane przez rzeczywiste systemy baz danych. Oparte na Webie aplikacje e-commerce stawiają jednak przed produktami baz danych nowe wymagania i wprowadzają nowe kryteria oceny systemów zarządzania bazami danych. W aplikacjach e-commerce dane przenoszone pomiędzy klientami i serwerami w Internecie mogą przemieszczać się przez dziesiątki komputerów, co stwarza możliwość ich przechwytywania i fałszowania. Mając to na uwadze dostawcy baz danych zaczynają zwracać coraz większą uwagę na sprawy bezpiecznego przemieszczania danych. Bazy danych nie mogą być rozpatrywane wyłącznie w kategorii przechowywania i udostępniania danych. Podstawową sprawą w systemach e-commerce staje się bezpieczeństwo danych. I tak na przykład Sybase deklaruje dodanie wsparcia SSL (Secure Sockets Layer) i LDAP (Lightweight Directory Access Protocol) w zapowiedzianym wydaniu 12.5 swojej bazy danych Adptative Server Enterprise. Pojawiają się także nowe, większe wymagania w stosunku do innych parametrów baz danych stosowanych w systemach handlu elektronicznego, a mianowicie:

- zdolność do obsługi większych wolumenów danych i użytkowników niż dotychczas;

- potrzeba istotnego zwiększenia zakresu wsparcia szeregu standardów internetowych, takich jak Java i XML;

- zdolność do ścisłej współpracy z serwerami aplikacyjnymi, innymi bazami danych, aplikacjami dziedziczonymi i oprogramowaniem e-commerce niezależnych dostawców;

- mechanizmy wysokiej dyspozycyjności (high availability), obejmujące klastry serwerów.

Wymagania klientów z obszaru e-biznesu narzucają dostawcom baz danych wysokie tempo wprowadzania zmian i ulepszeń. W czerwcu Oracle zapowiedziała produkty pośredniczące i mechanizmy ściśle zintegrowane z rdzenną bazą danych. Jako jedno z kluczowych uzupełnień Oracle Application Server zapowiadano mechanizm buforowania przerzucający dane z bazy danych do serwera aplikacyjnego, skracający w ten sposób czas dostępu (z punktu widzenia użytkownika) do danych na Webie. Dzisiaj technologia ta została już wprowadzona. Jest znamienne, że firma zawarła ten mechanizm w produkcie innym niż jej baza danych, ale blisko z nią powiązanym. Poza dodaniem nowych mechanizmów do bazy danych dostawcy próbują zwiększyć atrakcyjność swoich produktów z kręgu e-commerce przez wiązanie ich z innymi produktami - bądź to własnego chowu, bądź pochodzącymi od innych dostawców. Obejmuje to serwery aplikacyjne, serwery webowe, systemy messagingu i inne oprogramowanie pośredniczące. Przy podejmowaniu decyzji w sprawie zakupu systemów e-commerce bierze się pod uwagę zarówno same aplikacje, jak i całościową architekturę aplikacji - to jest połączenia z systemami dziedziczonymi i Webem, skalowanie, ochronę itp. Baza danych jest krytycznym komponentem tych systemów, ale ograniczona do funkcji czysto bazodanowych nie może w pełni ważyć na takich decyzjach.

Dlatego też firmy dostarczające systemy baz danych próbują włączać je do nowych produktów, zawierających już wzajemnie połączone elementy oprogramowania, niezbędne do funkcjonowania w aplikacjach handlu elektronicznego czy też e-biznesu. Rok temu Sybase wypuściła Sybase Financial Server - zestaw aplikacji i oprogramowania pośredniczącego, do zastosowań bankowych i obrotu papierami wartościowymi, zbudowany na firmowej bazie danych. Pod koniec ubiegłego roku firma przejęła dostawcę aplikacji bankowych, łącząc jego oprogramowanie z Financial Server i uruchamiając firmę zależną - Financial Fusion - w celu projektowania i sprzedawania produktów łączonych w kompletne pakiety bankowe.

Informix Software wypuściła w lipcu nową wersję Informix Foundation.2000. Produkt zawiera system zarządzania bazą danych Informix z JVM (Java Virtual Machine), specjalny komponent do przechowywania i zarządzania plikami HTML i XML w bazie danych oraz interfejs do oprogramowania pośredniczącego Informixa - MaxConnect.

Według danych firmy nowe wydanie Foundation oferuje o 20 proc. lepszą wydajność, wymaga o 40 procent mniej pamięci operacyjnej i może obsługiwać o 23 proc. użytkowników więcej niż wydanie poprzednie. Zwiększenie liczby użytkowników osiągnięto dzięki zastosowaniu MaxConnect, który przejmuje z bazy danych funkcje zarządzania połączeniami użytkowników. MaxConnect multipleksuje wiele połączeń klientów przez jedno lub kilka połączeń sieciowych.

Postulaty pod adresem baz danych w systemach e-commerce

Dostawcy baz danych oznaczają często swoje produkty jako "Internet-enabled". Należy jednak pamiętać o tym, że są oni dopiero na początku drogi w spełnianiu postulatów dotyczących włączania do nich nowych funkcji, takich jak:

Udoskonalone wsparcie Javy

- Większy wybór API Javy i dodanie inteligencji do mechanizmów programowania – dla szybszego projektowania i lepszej wydajności,

- Wirtualna Maszyna Javy (JVM) ściślej powiązana z motorem bazy danych,

Lepsza ochrona na styku z Internetem

- Zaadaptowanie SSL (Secure Sockets Layer),

- Interfejs do produktów szyfrowania i infrastruktury PKI (Public Key Infrastructure) dostawców niezależnych,

- Interfejs LDAP (Lightweight Directory Access Protocol) do usług katalogowych dla uwierzytelniania,

Nowe mechanizmy dostępności

- Ściślejsza integracja z oprogramowaniem klasteringu opartym na systemie operacyjnym,

Szersze zastosowanie XML

- Zdolność manipulowania dokumentami XML, które obecnie są jedynie przechowywane w bazach danych,

- Zdolność pamiętania różnorodności danych XML w sposób bardziej efektywny.

Większość baz danych obsługuje Javę, co pozwala na pisanie programów wywołujących procedury składowane w bazach danych, pracujące w ramach bazy danych i manipulujące danymi w sposób szczególny - przed dostarczeniem ich do żądającej tego aplikacji. Jeżeli jednak maszyna wirtualna Javy (JVM) pracuje poza motorem bazy danych, to wydajność jej może być niewystarczająca. Podobnie, jeżeli dostawca umożliwia pisanie funkcji i typów danych definiowanych przez użytkownika w Javie, programy stają się łatwiejsze do napisania i modyfikowania.

Internet przewartościował kryteria oceny baz danych, stawiając na pierwszym miejscu cechy, takie jak bezpieczeństwo, integralność danych i dostępność. Użytkownicy mogą więc oczekiwać pojawienia się w systemach zarządzania bazami danych mechanizmów ściślej powiązanych z e-commerce oraz znaczących ulepszeń w dwóch obszarach: Java i XML. XML jest sposobem na połączenie różnorodnych aplikacji i danych, które nie były projektowane pod kątem wzajemnej współpracy. Natomiast Java gwarantuje pewną niezależność platformową i łatwość rozbudowy funkcji przetwarzania na poziomie bazy danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200