CeBIT: komputer naręczny działający pod kontrolą Linuxa

Yopy, produkt południowokoreańskiej firmy, ma standardowo wbudowaną przeglądarkę internetową, klienta poczty elektronicznej, proste aplikacje biurowe i oprogramowanie do odtwarzania plików muzycznych MP3 oraz wideo w formacie MPEG.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Lenovo Thinkstation P310 SFF - mała, wydajna stacja robocza

Lenovo Thinkstation P310 SFF - mała, wydajna stacja robocza

Compendium CE do szkoleń używa głównie stacji roboczych, ponieważ ze względu na charakter swojej działalności – edukowania w zakresie najnowszych rozwiązań technologicznych, potrzebuje wydajnych maszyn działających bezbłędnie w warunkach dużych obciążeń. Stacja robocza jest w tej...

W drodze do protokołu HTTP/2

W drodze do protokołu HTTP/2

Protokół HTTP/2 znacząco zwiększa szybkość działania i bezpieczeństwo kluczowych dla firmy aplikacji internetowych. Według badania przeprowadzonego niedawno przez firmę IDG Research, niewiele działów IT ma wystarczająca wiedzę na temat nowego protokołu i problemów technicznych...

Gmate, południowokoreańska firma, zaprezentowała w Hanowerze komputer naręczny o nazwie Yopy, pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Linux.

Urządzenie jest wyposażone w 4" kolorowy ekran dotykowy i ma standardowo wbudowaną przeglądarkę internetową, klienta poczty elektronicznej, proste aplikacje biurowe, jak również oprogramowanie do odtwarzania plików muzycznych MP3 oraz wideo w formacie MPEG. Komputer jest wyposażony także w port podczerwieni, złącze szeregowe i USB, umożliwiające połączenie z komputerem stacjonarnym.

Zobacz również:

Graficzny interfejs Yopy opracowali inżynierowie Gmate. Firma planuje także udostępnić swoje narzędzia programistyczne innym twórcom zainteresowanym rozwojem aplikacji przeznaczonych dla Yopy.

Sercem opracowywanego przez dwa lata urządzenia jest intelowski procesor StrongArm 206 MHz, natomiast wielkość pamięci RAM prototypowych modeli prezentowanych na targach wynosiła 32 MB. Urządzenie waży 225 gramów i ma wymiary 129 x 83,5 x 22 mm.

Pierwsze egzemplarze mają trafić na rynek w połowie br., a ich cena ma się kształtować na poziomie 400-600 USD, w zależności od konfiguracji. Producent zamierza wyposażyć urządzenie w technologię Bluetooth i oferować moduły do łączności bezprzewodowej GSM. Jego producentem będzie Samsung Electro-Mechanics, odpowiedzialny także za jego dystrybucję.

Firma Gmate powstała w 1998 r. Jej założycielami są byli pracownicy firm LG Semiconductor, LG Electronics, Hyundai Electronics oraz Korea Advanced Institute of Science & Technology.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.