Lehman Brothers: upadek innowatora branży IT?

Na skutek kryzysu na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych bank Lehman Brothers, uznawany za lidera innowacji branży IT, wystąpił o ochronę przed wierzycielami. W obliczu planowanej restrukturyzacji nie wiadomo jaki los spotka 1,7 tys. informatyków zatrudnionych w licznych oddziałach spółki. Nieznana jest również przyszłość rozpoczętych projektów m.in. z zakresu grid computing.

Od ponad 15 lat w firmie Lehman Brothers tworzone były rozwiązania programowe oparte na założeniach przetwarzania rozproszonego i architektury SOA. Rozproszony system, stworzony na bazie rozwiązań firmy Platform Computing i platformy linuksowej, obsługuje obecnie wszystkie operacje związane z m.in. rozliczaniem derywatów i kredytów hipotecznych. Bank Lehman Brothers jest również jedną z pierwszych z pierwszych tak dużych instytucji wdrażających nowoczesne systemy Business Intelligence umożliwiające m.in. analizowanie transakcji finansowych w czasie rzeczywistym. Jednocześnie firma zwiększała nakłady na technologie IT pomimo trudności finansowych. Tylko w zeszłym roku na projekty informatyczne spółka wydatkowała kwotę 1,14 mld USD. To o 18 proc. więcej niż w roku 2006.

Swoje piętno na rozwoju systemu bankowego odcisnął również atak na World Trade Center. We wrześniu 2001 roku zniszczona została bowiem znaczna część infrastruktury IT spółki. Kluczowe z punktu widzenia funkcjonowania organizacji było jak najszybsze przywrócenie pełnej sprawności systemu transakcyjnego oraz umożliwienie zdalnej pracy agentów finansowych. Doraźnie problem rozwiązano za pomocą portalu korporacyjnego wyposażonego w autorskie mechanizmy logowania i uwierzytelniania SSO. Zdolności transakcyjne przywrócono po niecałych 48 godzinach od ataku na WTC. Stworzenie portalu opartego na technologiach internetowych wpisało się w trend rozwoju rozproszonego środowiska IT Lehman Brothers. Od tej pory portal rozwinął się i stanowi ważny element, rozwijanego pod kątem pracy zdalnej i rozproszonej, systemu informatycznego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200