Co trzeba umieć, żeby być na topie w IT?

Jeśli jesteś specjalistą IT i zależy ci na tym, by twój pracodawca uznał cię za osobę niezbędną do funkcjonowania firmy, powinieneś nie tylko rozwijać swoje dotychczasowe umiejętności, ale także nabyć kilka nowych. Tak przynajmniej wynika z opracowania przygotowanego przez firmę analityczną Forrester Research - wskazano w nim kilkanaście specjalności IT, które w najbliższej przyszłości będą najbardziej przydatne dla firm.

W bieżącym roku obserwujemy pewien istotny trend - polega on na tym, że pracownicy IT wypełniają wiele zadań z najróżniejszych specjalności z zakresu szeroko rozumianej informatyki. Mamy najwyraźniej do czynienia z końcem ery wąskich specjalizacji. Analitycy Forrestera postanowili bliżej przyjrzeć się temu zjawisku - dlatego też przygotowali prognozę wskazującą funkcje i specjalności, które w nadchodzących miesiącach będą najważniejsze w korporacyjnym środowisku IT. Oczywiście, nie należy spodziewać się, że szefowie działów IT zaczną od razu masowo rekrutować pracowników posiadających te specyficzne umiejętności - dużo bardziej prawdopodobne jest, że w pierwszej kolejności poszukają odpowiednich ludzi wśród swoich dotychczasowych pracowników. Warto więc chyba wiedzieć, czego może w najbliższym czasie oczekiwać od ciebie pracodawca.

"Spodziewamy się, że w najbliższym czasie w cenie będą pracownicy IT, którzy będą potrafili się wykazać wiedzą interdyscyplinarną, świadomością zmian, jakie zachodzą w technologii oraz umiejętnością zarządzania ryzykiem. Chodzi o osoby, które nie są sztywno przypisane do jednego, kluczowego zadania" - prognozują analitycy Marc Cecere i Laurie Orlov w najnowszym raporcie, zatytułowanym .

Zobacz również:

  • Najnowsze badanie dotyczące AI: praca będzie, ale będzie jej mniej
  • Data Scientist - jak stawiać pierwsze kroki w branży?
  • Zarządzanie informacją – nowe kierunki

W opracowaniu wyróżniono kilka poziomów, wskazujących na to, które z wymienionych w nim specjalności będą w najbliższym czasie cieszyły się największym zainteresowaniem pracodawców. I tak do kategorii "Poziom 1" ("hot IT jobs") zaliczono pracowników specjalizujących się w architekturze informatycznej oraz ekspertów z zakresu bezpieczeństwa informacji. Rola tych pierwszych polega na projektowaniu hurtowni danych, baz informacji, centrów wymiany danych, ale także za przetwarzanie informacji i zarządzanie. "Obecnie praktycznie wszystkie firmy dostrzegają konieczność odpowiedniego zarządzania danymi i integrowania ich" - zwracają uwagę autorzy raportu.

Zadaniem ekspertów ds. bezpieczeństwa danych będzie z kolei zarządzania ryzykiem oraz tworzenie, wdrażanie i egzekwowanie polityki bezpieczeństwa informacji. Menedżerowie specjalizujący się w tym zagadnieniu będą m.in. nadzorować prace zespołów architektów bezpieczeństwa, audyt oraz zadania z zakresu zarządzania ryzykiem. Będą oni również ściśle współpracować z osobami odpowiedzialnymi za fizyczne bezpieczeństwo korporacji.

W kategorii Poziom 2 (czyli, wedle nazewnictwa Forrestera, "extremely hot IT jobs") znalazły się następujące profesje: analityk danych, architekt biznesowy, architekt korporacyjny oraz specjalista od zarządzania IT na poziomie korporacyjnym. Zdaniem Cecere'a i Orlov, zapotrzebowanie na takich pracowników będzie stymulowane przez rosnącą złożoność operacji (szczególnie z zakresu przetwarzania danych), które muszą na co dzień przeprowadzać pracownicy działów IT.

Do kategorii Poziom 3 ("very hot IT jobs") zaliczono dość klasyczne profesje IT - ale z kompetencjami i zadaniami zwiększonymi do poziomu całej korporacji. Chodzi tu m.in. o specjalistów zajmujących się tworzeniem planów rozwoju aplikacji wykorzystywanych przez daną firmę (strategów ds. aplikacji korporacyjnych), a także planowaniem działań przedsiębiorstwa w kontekście IT (IT planner, network architect). Osoby takie muszą nie tylko projektować unikalne oprogramowanie, tworzone i wykorzystywane przez daną firmę, ale także planować całą strategię IT (z uwzględnieniem biznesowych planów przedsiębiorstwa - przejęć, fuzji itp.).

"Tacy pracownicy skupiają się na nowych projektach i inwestycjach uwzględniających głównie technologie sieciowe. Architekci sieci uczestniczą w spotkaniach budżetowych, szacują wydatki, a także nadzorują testowanie nowych rozwiązań przed ich wdrożeniem w firmie" - tłumaczą analitycy.

Do tej samej kategorii zaliczono również menedżerów, nadzorujących projekty IT na poziomie korporacyjnym. Są oni odpowiedzialni m.in. za selekcję i wdrażanie nowych projektów, a także za nadzorowanie zadań, które są zlecane zewnętrznym dostawcom usług (outsourcing).

Ostatni Poziom - nr 4 - przez analityków scharakteryzowany został jako "final hot IT jobs". To dość specyficzna kategoria - zaliczono bowiem do niej pracowników wyspecjalizowanych nie tylko w konkretnych zadaniach, ale także w konkretnych branżach czy technologiach. Zdaniem analityków, to właśnie tacy pracownicy są obecnie najtrudniejsi do zastąpienia (oraz znalezienia na rynku pracy). Do ich grona zaliczono m.in. menedżerów ds. serwisu, specjalistów ds. raportowania czy analityków procesów biznesowych. Wszystkie te profesje łączą fakt, iż są one zwykle ściśle powiązana z bardzo specyficznymi procesami zachodzącymi w danej firmie. Jeśli chodzi o specjalistów związanych z klasycznie rozumianymi nowymi technologiami, to w cenie są eksperci z zakresu technologii wirtualizacyjnych, działań mobilnych (m.in. sieci bezprzewodowych), urządzeń przenośnych oraz przechowywania danych (storage directors).

Do stworzenia owej listy analitycy Forrester Research wykorzystali kilka podstawowych kryteriów. Przyjęli oni m.in., że pożądany pracownik musi posiadać m.in. wyczerpującą wiedzę na temat swojej firmy, branży oraz regionu, w którym działa. Drugim istotnym kryterium była wiedza interdyscyplinarna - ich zdaniem rola pracowników IT powoli się zmienia i osoby, które będą miały tylko jedną specjalność, staną się z czasem mniej atrakcyjnymi pracownikami. Nie mniej istotny był także tzw. czynnik ryzyka danej profesji (chodziło o wyróżnienie funkcji, które mają istotny wpływ na ogólne funkcjonowanie firmy).

Na podstawie materiałów NetworkWorld

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200