iPhone za 350 zł

Telefon Apple będzie można nabyć za równowartość 99 euro. Jednak promocyjna cena jest ograniczona czasowo, dostępna w najdroższym planie taryfowym i dotyczy tylko abonentów niemieckiej sieci T-Mobile. Czy to początek subsydiowania zakupu iPhone`a przez operatorów?

Piotr Waszczuk, IDG News Service
04.04.2008, godz. 15:15

Od 7 kwietnia do 30 czerwca subsydiowane będą wyłącznie iPhone`y wyposażone w 8GB pamięci. Ostateczna cena zakupu telefonu Apple będzie uzależniona od wybranego planu taryfowego. Za równowartość ok. 350 zł można zakupić iPhone`a tylko przy wyborze najdroższej taryfy, z którą wiąże się miesięczna opłata abonamentowa w wysokości 89 euro. W przypadku najtańszej taryfy (29 euro miesięcznie) taki sam model telefonu Apple można nabyć za ok. 860 zł (249 euro).

Cena modelu wyposażonego w 16GB pamięci nie uległa zmianie - nadal wynosi ok. 1730 zł (499 euro). T-Mobile jest wyłącznym dystrybutorem telefonu Apple w Niemczech. Sprzedawane urządzenia są jednak pozbawione blokady karty SIM (tzw. simlocka). W Stanach Zjednoczonych, skąd pochodzi większość używanych w Polsce iPhone'ów, model z 8GB pamięci można nabyć za 399 USD (ok. 900 zł), w Europie ten sam model kosztuje też 399, ale euro.

Zobacz również:Według analityków stosunkowo niewielka sprzedaż iPhone`a w Europie była spowodowana właśnie zbyt wysoką ceną urządzenia w porównaniu do rozwiązań konkurencyjnych firm. Po podpisaniu stosownej umowy większość nowych telefonów innych producentów można było kupić po niższej cenie. "Nowa oferta może oznaczać, że T-Mobile szykuje się do wprowadzenia nowego modelu na rynek" - uważa Ben Wood, analityk firmy CCS Insight. Spekulacje na temat funkcjonalności odświeżonego iPhone`a pojawiają się od dawna.

Przedstawiciele niemieckiego operatora niechętnie komentują akcję promocyjną. "Nie ma nic dziwnego w tym, że telefony dostępne w sprzedaży od prawie pół roku oferujemy klientom po niższych cenach" - mówią przedstawiciele T-Mobile. Rzeczywiście, większość operatorów oferuje swoim klientom subsydiowane telefony. Jednak w wielu przypadkach wiąże się to z planami wprowadzenia do oferty nowszych modeli aparatów. Najprawdopodobniej T-Mobile będzie jednym z pierwszych, którzy zaoferują abonentom nowy model iPhone`a. Jednak w tej kwestii rzecznik niemieckiego operatora odmówił komentarza.

iPhone wszedł na rynek amerykański w czerwcu zeszłego roku. Do oferty europejskich operatorów trafił w listopadzie 2007 roku. Poza niemieckim T-Mobile telefony Apple są sprzedawane m.in. we Francji przez koncern Orange oraz w Wielkiej Brytanii przez O2. Możliwe, że również te dwa koncerny telekomunikacyjne zdecydują się wprowadzić podobne oferty promocyjne. W ciągu pierwszego pół roku obecności na rynku nabywców znalazło ok. 4 mln iPhone`ów. Apple zamierza do końca tego roku zwiększyć tą liczbę co najmniej do 10 mln.

Więcej o iPhone`ie:
iPhone: użytkownicy bardzo zadowoleni
iPhone bardziej przydatny w biznesie
Microsoft przygotuje oprogramowanie dla iPhone'a
Będzie Java dla iPhone`a

Liczba komentarzy: 3

  • idzik

    Witam. Myślę, że to dobrze gdy pojawiają się notki o cenach nowości po polsku (!). To powinno naszych decydentów mobilizować do działania. Może pan były premier już przekazał przewodniczenie specjalnemu zespołowi d/s informatyzacji ("120 bitów" czy coś takiego) KOMUŚ kto na tym się ZNA i zadziała w interesie POLAKÓW. Bezkrytyczne ściganie "piratów", wysokie (złodziejskie) ceny produktów w Polsce (taryfy telefoniczne, złodziejsko wysoka opłata za parę drutów z PRL''u - czyli abonament telefoniczny nawet dla "wiernych", długoletnich klientów). i tak dalej, panie Pawlak (entuzjasta komputeryzacji), i panie PREMIERZE!

  • Gf

    Oby tylko czesci Polakow nie znalazla sie po niewlasciwej stronie granicy ;( niemieckiej

  • ziąąą

    haha, iphona można kupić za równowartość 350 zeta w niemczech. u nas jak znam życie będzie go można kupić za cenę wyższą ok 1,5-2 razy niż pozapromocyjna cena iphona w niemczech. artykuły o gadżetach elektronicznych zza granicy nie mają sensu bytu. weźmy np takiego eee pc. w niemczech do kupienia po przeliczeniu za ok 1050zł a u nas za ok 1400zł, czyli 25% więcej. także, artykuł o cenach za granicą nia daje czytelnikom oroientacji co do cen takich gadżetów w naszym kraju... ale ma sens, jeśli np zachęca do wycieczki za granicę na zakupy jeśli ktoś mieszka blisko zachodniej granicy;)

Raport specjalny: Praktyki i staże w IT


Zapraszamy do pobrania najnowszego wydania Computerworld, w którym przedstawiamy jak zdobyć pierwsze zawodowe doświadczenie, z czym to się wiąże i jak wpływa na rozwój osobisty. W raporcie m.in. - Stażyści u pracodawcy - Pożądane zawody - Studencka...