Mapy Google po polsku

Produkt Google jest znany i wykorzystywany na polskim rynku od dłuższego czasu. Wczoraj (12 marca) firma zaprezentowała oficjalnie jego zlokalizowaną wersję.

Jarosław Ochab
13.03.2008, godz. 12:10

Z usługi Google można korzystać pod adresem http://mapy.google.pl . Użytkownicy mogą również pobrać odpowiednią aplikację do obsługi map na telefon komórkowy (program w większości przypadków powinien sam rozpoznać rodzaj i model komórki).Przedstawiciele Google podkreślają, że serwis mapowy nie tylko otrzymał lokalizację interfejsu, lecz powstał w całości przy współudziale lokalnych partnerów. Mapy dostarczyło m.in. Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych (producent systemu nawigacji Navigo), a Eniro (Panorama Firm) dane o punktach handlowych i usługowych. Google nie ukrywa, że chce szybko podbić polski rynek lokalizatorów, na którym obecnie najbardziej znaną marką jest Zumi.pl Onetu.

"Naszego produktu będzie używał każdy przyjeżdżający do Polski z zagranicy" - przekonuje dyrektor Google Polska, Artur Waliszewski. O sukcesie firmy ma przesądzić nie tylko międzynarodowy zasięg usługi. Szefostwo Google spodziewa się, że pomocne w tym będą także narzędzia jakie udostępnia klientom, umożliwiające samodzielne dodawanie i edycję danych o swoich firmach (informacje teleadresowe, zdjęcia), chociaż podobne usługi oferuje także konkurencja.

Siłą napędową Google Maps mają być również dobrze udokumentowane i udostępniane bezpłatnie interfejsy API, dzięki którym można łatwo tworzyć nowe usługi i różnego rodzaju "maplety" na bazie map Google. Dla serwisów ogólnodostępnych są oferowane za darmo. W pozostałych przypadkach konieczne jest wykupienie komercyjnej licencji umożliwiającej wykorzystanie Google Maps. Firma jest przekonana, że funkcje lokalizacyjne zyskają wkrótce dużą popularność w różnego rodzaju serwisach społecznościowych, zwłaszcza dzięki możliwości tworzenia spersonalizowanych map ('moje mapy').

Liczba komentarzy: 8

 • ~Artur

  Buduję dom i często porównuję mapy googla z postępami robót. Jeszcze ok pół roku temu mieli poślizg 6-10 miesięcy, ale od kilku miesięcy podają mapy jeszcze starsze, sprzed ok 2,5 roku. Wiosną tego roku mogłem zobaczyć mój dom z satelity w fazie zalanego stropu - teraz nie ma nawet fundamentu.

 • bonson

  wie ktos gdzie sie zglosic z kupnem licencji?

 • M@

  Nie zawsze dla Poznania aktualnie pokrycie mapami wynosi 100%, a najstarsze zdjęcia są z października 2006 roku, a najnowsze nawet z przed niecałego roku co np: Zumi bije już na głowe

 • jurek

  mapy dobre,ale w dużej mierze nieaktualne.Mapy satelitarne są z przed paru lat (ok.4-5 lat)

 • WcaleNieZaKrótki

  mkkazek: piszesz "mapy", a mówisz o zdjęciach satelitarnych. Zresztą zarówno z mapami, jak i ze zdjęciami różnie to jest. Np. zdjęcie Warszawy jest w miarę aktualne, no a Śląsk to jak napisałeś - albo nie ma w ogóle (np. Tychy), albo jest sprzed kilku lat. Natomiast jeżeli chodzi o mapy, to są bardzo aktualne, ale tylko w dużych miastach. W mniejszych aktualne miał TeleAtlas - a po wprowadzeniu map PPWK do Google Maps po prostu zmienili z nowszych map na starsze, a plany niektórych miejscowości wręcz zniknęły (szkoda, że nie przeprowadzono jakiejś integracji map PPWK i TeleAtlas - tak, aby w większych miastach były PPWK, a w mniejszych TeleAtlasu).

 • mkkazek

  Mapy w googlu są sprzed co najmniej 5 lat, Przykład-widok z satelity Śląsk-pogranicze Chorzowa-Bytomia-market Tesco owszem jest, po drugiej stronie wszyscy co tu mieszkają wiedzą, że jest "Nie dla idiotów" od ok. 5 lat...google nie wie, Ciekawe jak jest z niektórymi ulicami, które w tym czasie powstały...

 • PrYk

  nadrabia zaleglosci ? okolice Jeleniej Gory, Karpacza, Szklarskiej Poreby to mapy satelitarne sprzed jakis paru lat... Zbiornik Sosnowka dziala juz pare lat a na mapach jeszcze zielono jak nie wiem :) pozdrawiam

 • damikl

  ciekawe, jakaś konkurencja będzie, google nadrabia zaległości, mapy sie poprawiły, ale dużo jest jeszcze do zrobienia "Urząd Miasta, położenie na mapie jest przybliżone" powiedziałbym nawet "bardzo przybliżone"

Raport specjalny: Praktyki i staże w IT


Zapraszamy do pobrania najnowszego wydania Computerworld, w którym przedstawiamy jak zdobyć pierwsze zawodowe doświadczenie, z czym to się wiąże i jak wpływa na rozwój osobisty. W raporcie m.in. - Stażyści u pracodawcy - Pożądane zawody - Studencka...