Netscape: koniec legendy

Koncern AOL, do którego należy marka Netscape Nawigator, zapowiedział, że ta najpopularniejsza niegdyś przeglądarka nie będzie dalej rozwijana. Z rynku zniknie ostatnia z aplikacji obecnych pod historyczną marką Netscape. AOL zachęca do korzystania z przeglądarki Firefox.

"Ostatnimi czasy nad rozwojem Navigatora pracowała garstka osób, a sam program w praktyce niewiele różnił się od Firefoxa. Mimo podejmowanych wysiłków nie udało nam się odzyskać dawnej popularności nawet w części. Jest to więc chyba dobry moment, aby zakończyć rozwój rodziny Netscape Navigator i przekazać jej pozostałości na rzecz Fundacji Mozilla" - głosi oficjalne oświadczenie firmy.

Tylko do końca stycznia pojawiać się będą poprawki związane z bezpieczeństwem. Po pierwszym lutego zakończone zostaną wszystkie formy aktywnego wsparcia dla produktów rodziny Netscape Navigator. Należą do niej m.in.Netscape v7 Suite, Netscape Browser v8, oraz Netscape Navigator/Messenger 9.

Pierwsza publiczna beta Netscape Navigatora (NN) pojawiła się w połowie października 1994 roku i była oparta na przeglądarce Mosaic. Netscape Navigator szybko stał się najpopularniejszą przeglądarką - do połowy 1995 roku używało go ponad 80% internautów. W październiku 1995 roku Netscape udostępnił drugą wersję Navigatora, która była jednocześnie pierwszą przeglądarką obsługującą ramki HTML, aplety Java i skrypty Javascript. Mniej więcej w tym samym czasie, wraz z opublikowaniem przeglądarki Microsoft Internet Explorer, rozpoczęła się tzw. wojna przeglądarek. Pierwsze wersje IE stanowiły integralną część m.in. systemów operacyjnych Windows i w dużej mierze dzięki temu Internet Explorer szybko zyskiwał na popularności. Przełomowym dla rozwoju Navigatora okazał się rok 1998. Wtedy Netscape zaprzestał pobierania opłat za korzystanie ze swojej przeglądarki i ogłosił, że będzie ona rozwijana na licencji open source. Kilka miesięcy później na mocy wartej 4,2 mld USD transakcji Netscape został przejęty przez koncern AOL. W międzyczasie Netscape Nawigator utracił palmę pierwszeństwa na rynku przeglądarek na rzecz Internet Explorera. W 2003 roku władze AOL zwolniły większość osób pracujących nad rozwojem Navigatora. Znalazły one zatrudnienie głównie w Mozilli, gdzie pracują m.in. nad rozwojem przeglądarki Firefox.

Warto również przypomnieć, że pierwszą decyzję o zawieszeniu prac nad rozwojem przeglądarki firmowanej marką Netscape podjęto w połowie 2003 roku, jednak wycofano się z niej po naciskach ze strony użytkowników.

Według najnowszych statystyk z Netscape Navigatora korzysta tylko 0,6% wszystkich internautów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200