Google ujawnił specyfikację platformy Android

Subskrybuj RSS A A A
15 listopada 2007 10:47
Piotr Waszczuk, IDG News Service

Firma zaprezentowała też pierwsze narzędzia programistyczne dla platformy Android. System operacyjny Android został stworzony w oparciu o jądro Linux i język Java. Nowa platforma mobilna została w dużej mierze oparta na rozwiązaniach opracowanych przez - przejętą przez Google w 2005 r. - firmę o nazwie Android.

Narzędzia w pakiecie Android

Logo Google AndroidLogo Google AndroidOpublikowane środowisko składa się m.in. z systemu operacyjnego wraz z oprogramowaniem middleware oraz narzędzi programistycznych i interfejsów API. Jak zauważają specjaliści, z Linuxa została zaczerpnięta obsługa warstwy sprzętowej, w tym m.in. sposób zarządzania pamięcią, wsparcie dla sterowników i połączeń sieciowych.

Obsługa języka Java została zrealizowana przy pomocy wirtualnej maszyny Dalvik posiadającej bezpośredni dostęp do najniższych warstw systemu operacyjnego. Według przedstawicieli Google Dalvik został specjalnie zoptymalizowany pod kątem możliwości urządzeń mobilnych. Ma m.in. minimalizować obciążenie CPU oraz - w jak największym stopniu - ograniczać zużycie energii. Udostępniony zestaw narzędziowy zawiera dość ograniczony zestaw klas Java. Podobne rozwiązanie Google zastosował w przypadku projektu Google Web Toolkit, który - chociaż jest rozwijany w języku Java - nie obsługuje pełnego środowiska JDK.

Wśród udostępnionych narzędzi znalazła się również przeglądarka internetowa oparta na silniku WebKit, tym samym, z którego korzysta przeglądarka Apple Safari. Android wykorzystuje także m.in. bibliotekę SQLite umożliwiająca przechowywanie obsługiwanej za pomocą języka SQL bazy danych w pojedynczym pliku.

Współpraca platformy Android

Android poza standardową transmisją GSM i GPRS natywnie obsługuje również kanały 3G i EDGE, sieci Wi-Fi i standard Bluetooth. Obsługiwane są również liczne formaty zapisu plików multimedialnych (MPEG4, H.264, MP3, AAC, AMR, JPG, PNG, GIF) oraz moduły dodatkowe, takie jak aparat fotograficzny, moduł GPS, a nawet żyroskop.

1  2  dalej »

Oceń artykuł

średnio: 4.8 liczba ocen: 2

Komentarze (2)

Krzysztof Wróblewski

22-11-2007 00:42

Wsparcie od sieci komórkowych na pewno się przyda, jednak warto dodać, iż Google w Stanach walczy także o wartą grube miliardy dolarów częstotliwość GSM: [[www.interaktywnie.com/blog/135]]

janpol

15-11-2007 12:52

No to czekamy na żelazo do tego OS''a! No i oczywi¶cie jakie¶ wsparcie od koncesjonowanych operatorów mobilnej telefonii, bo jak rozumiem to to zostało pomy¶lane jako OS dla mobilnych gadżetów z obsług± mobilnej telefonii. Może Play skorzysta z szansy?





Najnowsze

Państwo do konsolidacji

Obywatele uważają administrację publiczną za jeden organizm. W rzeczywistości jest to kilka tysięcy oddzielnych struktur, obrosłych biurokratycznymi naroślami. Czy można zracjonalizować działanie państwa? Jak w tym może pomóc informatyka?

Zarządzanie po japońsku

W praktyce przemysłowej wypracowano szereg skutecznych metod zarządzania. Wiele powstało w Japonii. Dlaczego, mimo ich efektywności, nie zawsze są stosowane w biznesie?

e-Sąd z odsieczą sprawiedliwości

Polski wymiar sprawiedliwości postrzegany jest jako skostniały i opieszały. Tymczasem kolejne e-usługi udostępniane przez Ministerstwo Sprawiedliwości ułatwiają życie przedsiębiorcom i usprawniają pracę sądów.

e-Zdrowie w Polsce i na świecie

Projekty informatyzacji służby zdrowia realizowane są na świecie z różnym powodzeniem. Skąd Polska mogłaby czerpać wzorce? A może jesteśmy skazani na własne rozwiązania?

Raport Państwo 2.0, czyli nowa wizja informatyzacji państwa

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, zaprezentował raport "Polska 2.0. Nowy start dla e-administracji". Przedstawia on informacje na temat stanu realizacji projektów będących w gestii nowo utworzonego ministerstwa oraz prezentuje kierunki dalszych działań związanych z informatyzacją i cyfryzacją administracji publicznej w naszym kraju.

Cyberprzestępcy podążają za użytkownikami

Już dwie na trzy polskie firmy odnotowały ataki lub awarie, które spowodowały spadek produkcji. Co trzecia firma utraciła dane. Liczba takich przypadków będzie rosła, bo hakerzy biorą na cel najbardziej masowe technologie. Szybko reagują też na zmiany w firmowej architekturze.

Jak zaplanować karierę w branży IT

Doświadczenia łączone na różnych stanowiskach w firmach o odmiennych profilach są szczególnie cenione przez pracodawców. Dlatego warto głęboko przeanalizować możliwości rozwoju kariery, które obecnie stwarza rynek IT.

Rekomendacje




Serwisy IDG - Warunki obsługi - Kontakt - Redakcja - Regulamin - O nas - Polityka prywatności - Serwis zgodny z ASME
Reklama - Licencjonowanie treści - Prenumerata: Computerworld, Networld, PC World
Computerworld Polska i Computerworld Polska online są znakami towarowymi IDG Poland SA.
© Copyright 2012 International Data Group Poland S.A. 04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12 tel.(+4822)321-78-00 fax(+4822)321-78-88