Nie pamiętam hasła - jak uruchomić komputer z systemem Windows XP?

Mam komputer stacjonarny z zainstalowanym Windowsem XP. Nie używałem go od dawna - na co dzień korzystam z laptopa. Ostatnio jednak potrzebowałem go uruchomić - mam tam zainstalowanych kilka aplikacji, z których chciałbym skorzystać. Niestety nie pamiętam hasła. Czy mogę coś w tej sytuacji zrobić?

Patryk Królikowski
22.10.2007, godz. 13:37

Sytuacja ta nie jest beznadziejna. Na szczęście (z punktu widzenia bezpieczeństwa na nieszczęście) istnieją sposoby na odzyskanie/zresetowanie hasła użytkownika. Metod jest kilka:

1. Skorzystanie z oprogramowania, przy pomocy którego zresetujemy zapomniane hasło. Można tutaj wybierać zarówno z rozwiązań komercyjnych, jak i darmowych. Przykładem takiego narzędzia w odmianie freeware jest Offline NT Password & Recovery Editor (który wchodzi również w skład całego pakietu narzędzi awaryjnych Ultimate Boot CD). Ze strony autora można pobrać bootowalny obraz ISO, z którego po wypaleniu na CD można uruchomić komputer. W pierwszym kroku należy wskazać, która partycja dysku ma zostać podmontowana.
Kliknij, aby powiększyć
Dalej określamy ścieżkę do katalogu, w którym przechowywane są dane rejestru (w Windows XP jest to Windows/system32/config; w W2K - WINNT/system32/config). Kolejnym krokiem jest wskazanie, z której części rejestru chcemy skorzystać - interesuje nas SAM, gdzie przechowywane są informacje o kontach.
Kliknij, aby powiększyć
Teraz możemy przystąpić do "dłubania" w danych użytkowników - najpierw edycja danych:
Kliknij, aby powiększyć
I wybór użytkownika:
Kliknij, aby powiększyć
Wreszcie wyczyszczenie hasła:
Kliknij, aby powiększyć
Po pomyślnym wyczyszczeniu hasła opuszczamy menu ("!"), wychodzimy z kolejnego menu ("q") i zapisujemy zmiany ("y"). Po ponownym uruchomieniu komputera konto administratora nie powinno już stawiać oporu.

2. Druga metoda nie wymaga korzystania z "obcego" oprogramowania. Jedyne, co jest potrzebne, to nośnik instalacyjny z Windowsem XP. W celu przeprowadzenia procedury odzyskiwania władzy należy uruchomić komputer z nośnika instalacyjnego. Nie należy przeprowadzać naprawy z konsoli odzyskiwania tylko przejść dalej ("Aby rozpocząć instalację systemu Windows XP...") do momentu kiedy pojawi się komunikat o zaakceptowaniu warunków licencyjnych. Należy potwierdzić zgodę (F8) i system zacznie sprawdzać czy na dysku nie znajdują się już jakieś instalacje Windowsa. W normalnych okolicznościach powinna się tam znaleźć tylko jedna instancja:
Kliknij, aby powiększyć
Dopiero w tym miejscu należy skorzystać z opcji naprawy ("R"). Wówczas instalator rozpocznie kopiowanie potrzebnych plików, ponownie uruchomi system i wznowi instalację. Należy spokojnie odczekać kilka chwil - np. do momentu pojawienia się okna "Ustawienia regionalne i językowe", a następnie nacisnąć kombinację klawiszy SHIFT i F10. To spowoduje wywołanie okna Command Prompt.
Kliknij, aby powiększyć
Stąd droga do zmiany hasła już krótka (zresztą nie tylko do zmiany hasła - mamy dostęp chociażby do regedita). Żeby wywołać konsolę zarządzania użytkownikami należy wydać polecenie "nusrmgr.cpl" no i można zmieniać hasło:
Kliknij, aby powiększyć
Żeby cały proces zakończył się sukcesem należy pozwolić instalatorowi skończyć proces naprawy systemu.

Liczba komentarzy: 7

 • jastin

  Dzięki za pomoc lethal skorzystałam właśnie dziś z twojej porady i udało się :)

 • Anonim

  @damana, to nie ma znaczenia.

 • damana

  a jeśli jest inna nazwa do administratora to co wtedy?

 • ~Gość

  wielkie dzieki

 • lethal Zwiń/Rozwiń

  w sumie najprostsza metoda bez jakicholwiek programow zewnetrznych czy plytki windowsa jest inna.oto ona: jak ci sie pokaze ekran logowania do systemu win...wcisniej 2 razy ctrl+alt+del...pojawi ci sie nowy ekran logowania a w nim...jako login wpisz z duzych liter ADMINISTRATOR i daj ENTER...powinno zadzialac pod warunkiem ze osoba ktora stawiala system nie wpisala hasla dministratorskiego....w przeciwnym wypadku nic nie zrobisz tym sposobem...pozdrawiam i trzymam kciuki

  • nick...

   "Modus operandi jak w kaipanmi wyborczej w 2007 rokuNiepodpisane bilbordy "informacyjne" PO, ktf3re wisiały w centralnych punktach dużych miast - "Rządzi PiS a Polakom wstyd"Nie tylko!W 2007r były b. podobne plakaty, tj. wielkie czarna płachta-tło z pojedyńczym napisem: "Nienawiść" albo "Agresja" i drobnymi akcentami nawiązującymi do PiS.To są metody oddziaływania na podświadomość opracowane przez specjalistf3w psychologii i ludzi od prania mf3zgf3w.To jest oblicze PO - kłamstwa sączone do podświadomości, manipulacje, oszczerstwa.

 • caroline Zwiń/Rozwiń

  Instaluję u siebie Windows XP Profesional ale moj komp ma 2partycje ... W sumie to nie pojawia mi sie mozliwosc naprawienia ani jednej z nich, klikam "R" i nic sie nie dzieje ;/ POMOCY

  • nick...

   panda pisze:Wiesz, WAM (ojejku, a może i ja powinnam mf3wić pan ? Tak mi jakoś ta ittwrnenoea demokracja na mf3zg padła :) ) a więc: wiesz, WAM, a ja myślałam, że Zielony Nowy Ład jest akurat bliski socjaldemokracji skandynawskiej. A w każdym razie z nią niesprzeczny. Mylę się?Zarzucasz Kozkowi, że (za omawianymi autorami) twierdzi, iż nowa organizacja spoleczenstwa zostanie wprowadzona bezbolesnie i z SAMYMI profitami (podkr. moje). Po czym sam konkludujesz, że Zielony Ład to pain WITHOUT gain (podkr. jw). No cf3ż, nawet jeśli prawdą byłoby, że Kozek dostrzega wyłącznie korzyści proponowanych zmian (a tak chyba nie jest), to ty dostrzegasz wyłącznie straty. Przyganiał kocioł garnkowi? W rzeczywistości, jak wiemy, chodzi o WAŻENIE zyskf3w i strat, i te pierwsze wg mnie zdają się w koncepcji ZNŁ przeważać. I jeszcze pytanie do Ciebie: ktf3ra to technologia odnawialna nigdy nie potanieje, bo tak mf3wią prawa fizyki ? Na razie, o ile mi wiadomo, tanieją wszystkie, i to w szybkim tempie zwykły efekt upowszechnienia.

Raport specjalny: Pracodawcy IT


Zapraszamy do pobrania wydania specjalnego Computerworld 'Pracodawcy IT' W publikacji tabele z danymi na temat m.in. zatrudnienia IT, benefitów i form zatrudnienia, które oferują firmy biorące udział w badaniu Computerworld.
Praca w IT