10 technologii które mogą zawojować świat

Na rynku co roku pojawia się wiele ciekawych rozwiązań technologicznych, jednak tylko niektóre znajdują praktyczne zastosowanie. Jeszcze mniejsza liczba nowych technologii ma rzeczywisty wpływ na rozwój rynku IT. Zobacz co producenci przygotowują w swoich laboratoriach.

Przedstawiamy 10 najciekawszych technologii wybranych przez naszych kolegów z amerykańskiego Computerworld, które już niedługo trafią do powszechnego użytku. Wszystkie mogą zmienić oblicze określonych segmentów szeroko rozumianej informatyki. Niektóre z nich są już częściowo dostępne, inne trafią do powszechnego użytku w ciągu dwóch lat. Wymienione rozwiązania są przykładami określonych trendów i jako takie mogą wyznaczać kierunki rozwoju rynku IT na najbliższe lata.

1. Interaktywne tekstylia

10 technologii które mogą zawojować świat
Rozwiązanie Eleksen Group ma szansę zrewolucjonizować rynek urządzeń przenośnych i przyczynić się do rozwoju segmentu tzw. wearable computers. Sercem nowej technologii ma być materiał ElekTex, stanowiący połączenie interfejsu dotykowego i wyświetlacza LCD. We wnętrzu tkaniny ElekTex umieszczone są przewody-czujniki reagujące na nacisk. Naciśnięcie określonego obszaru skutkuje przesłaniem odpowiadających mu współrzędnych do elektroniki sterującej interfejsem. Urządzenie sterujące umożliwia również śledzenie toru i siły nacisku, a więc może zastępować np. mysz. Materiał ElekTex składa się z połączonych warstw kilku odmian nylonu i przewodzących włókien sztucznych. Dzięki odpowiedniej elastyczności tkanina ta może być nie tylko dowolnie wyginana i prana, ale jest również odporna na działanie czynników atmosferycznych. Na rynku dostępne są już plecaki i kurtki ze zintegrowanym, tekstylnym panelem sterującym do iPodów wykonane z ElekTex. Najnowsze dzieło firmy Eleksen - łączące właściwości tekstylnego panelu dotykowego, niewielkiego wyświetlacza i interfejsu transmisji bezprzewodowej - wykorzystuje technologię Windows Vista Sideshow. Początkowo takie połączenie ekranu LCD i materiału ElekTex będzie instalowane w torbach na laptopy, ewentualnie w odpowiednio sztywnych częściach garderoby.

W ciągu dwóch lat producent zamierza wprowadzić na rynek połączenie tkaniny ElekTex i elastycznych wyświetlaczy LCD. Dzięki temu rękaw koszuli posłuży za w pełni funkcjonalny interfejs do obsługi poczty, korzystający z mocy obliczeniowej komputera przenośnego, nawet jeśli ten znajduje się w stanie uśpienia i w pewnej odległości od wspomnianego rękawa. Producent ma nadzieję, że połączenie tkaniny reagującej na nacisk oraz wyświetlacza ciekłokrystalicznego otworzy nowe drogi rozwoju dla całej generacji komputerów, które nosi się jak ubranie.

2. Surfowanie po Internecie za pomocą wzroku

10 technologii które mogą zawojować świat
Jak pokazały badania Manu Kumara z Uniwersytetu Stanford w Kalifornii, dodatkowa wydajność komputerów może być z powodzeniem wykorzystana, aby uprościć ich obsługę. Opracował on technologię EyePoint wykorzystującą techniki śledzenia ruchu gałek ocznych. Umożliwia ona prawie całkowite wyeliminowanie konieczności korzystania z urządzenia wskazującego, np. myszy, podczas przeglądania stron WWW.

"Użytkownicy EyePoint mają często wrażenie jakby komputer czytał w ich myślach. To nic takiego, w końcu naturalnym jest, że nim wskażemy kursorem dane hiperłącze, musimy na nie spojrzeć" - mówi Manu Kumar. Podkreśla on jednak, że w aktualnym stadium rozwoju EyePoint jest tylko metodą wspomagającą pracę z komputerem. Śledzenie wzroku użytkownika odbywa się za pomocą czujników monitorujących zmiany odbicia promieni podczerwonych od gałek ocznych. Czujniki te są zwykle umieszczone w obudowie ekranu komputerowego lub w specjalnych oprawkach, zakładanych na głowę.

Aktualnie stosowane czujniki ruchu gałek ocznych mają dokładność rzędu 1 stopnia. Dla ekranu o rozdzielczości 1280 x 1024 pikseli, obserwowanego z odległości ok. 1 m, daje to odchylenie ok. 33 pikseli w każdym kierunku. Nie jest to wystarczająca dokładność, aby trafnie określić punkt (ewentualnie hiperłącze), na który patrzy osoba pracująca na komputerze, dlatego też okulografia jest aktualnie stosowana jako metoda ułatwiająca pracę na komputerze osobom niepełnosprawnym. Zastosowanie kombinacji klawiszy umożliwiające powiększenie obszaru, na który skierowany jest wzrok użytkownika komputera, pozwala na ominięcie problemu niewystarczającej dokładności.

Według analityków, w ciągu pięciu lat tego typu technologia może stać się standardowym interfejsem komputera. Aktualnie najbardziej ograniczającym czynnikiem jest wysoka cena i zbyt mała dokładność czujników. Dokładna prezentacja technologii działania EyePoint jest dostępna na stroniehttp://hci.stanford.edu/research/GUIDe/index.html

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200