Reforma rynku telekomunikacyjnego

Subskrybuj RSS A A A
31 sierpnia 2007 9:38
Monika Tomkiewicz

Po reformie rynku energetycznego Komisja Europejska zabiera się za radykalne zmiany w telekomunikacji. Projekt nowego unijnego prawa, który KE oficjalnie przedstawi w ciągu najbliższych tygodni, zawiera liczne przywileje dla konsumentów.

Według projektu firmy telekomunikacyjne będą miały tylko jeden dzień roboczy, żeby przenieść na życzenie klienta numer telefonu z jednej sieci do drugiej, będą miały obowiązek ulepszenia systemu lokalizacji osób dzwoniących na alarmowy numer 112, tak by służby ratunkowe jak najszybciej mogły dotrzeć do ofiary wypadku lub przestępstwa. Firmy będą musiały też zagwarantować niepełnosprawnym (np. niewidomym) pełen dostęp do elektronicznych serwisów i usług, takich jak np. e-płatności.

Bruksela chce też wprowadzić zmiany w zasadach przydzielania częstotliwości radiowych używanych zarówno przez firmy telefonii komórkowej, jak i nadawców telewizyjnych. Zamiast arbitralnego przyznawania częstotliwości przez państwo, ich podział KE chce pozostawić rynkowi, przynajmniej w niektórych pasmach. W ramach całej Unii Europejskiej już wykorzystywane częstotliwości mogłyby być kupowane i sprzedawane - na zwykłych, niedyskryminujących zasadach rynkowych (i bez udziału władz). KE chce też, by kupiona częstotliwość mogła być wykorzystywana w dowolnym, wybranym przez użytkownika celu.

Według KE nowe przepisy zaczną obowiązywać od początku 2009 r.

Oceń artykuł

średnio: 0 liczba ocen: 0

Komentarze (1)

in5ane

31-08-2007 10:35

Ciekawe ile z tego wprowadzą, aby te plany nie podzieliły losów pakietu Kluski.





Najnowsze

Państwo do konsolidacji

Obywatele uważają administrację publiczną za jeden organizm. W rzeczywistości jest to kilka tysięcy oddzielnych struktur, obrosłych biurokratycznymi naroślami. Czy można zracjonalizować działanie państwa? Jak w tym może pomóc informatyka?

Zarządzanie po japońsku

W praktyce przemysłowej wypracowano szereg skutecznych metod zarządzania. Wiele powstało w Japonii. Dlaczego, mimo ich efektywności, nie zawsze są stosowane w biznesie?

e-Sąd z odsieczą sprawiedliwości

Polski wymiar sprawiedliwości postrzegany jest jako skostniały i opieszały. Tymczasem kolejne e-usługi udostępniane przez Ministerstwo Sprawiedliwości ułatwiają życie przedsiębiorcom i usprawniają pracę sądów.

e-Zdrowie w Polsce i na świecie

Projekty informatyzacji służby zdrowia realizowane są na świecie z różnym powodzeniem. Skąd Polska mogłaby czerpać wzorce? A może jesteśmy skazani na własne rozwiązania?

Raport Państwo 2.0, czyli nowa wizja informatyzacji państwa

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, zaprezentował raport "Polska 2.0. Nowy start dla e-administracji". Przedstawia on informacje na temat stanu realizacji projektów będących w gestii nowo utworzonego ministerstwa oraz prezentuje kierunki dalszych działań związanych z informatyzacją i cyfryzacją administracji publicznej w naszym kraju.

Cyberprzestępcy podążają za użytkownikami

Już dwie na trzy polskie firmy odnotowały ataki lub awarie, które spowodowały spadek produkcji. Co trzecia firma utraciła dane. Liczba takich przypadków będzie rosła, bo hakerzy biorą na cel najbardziej masowe technologie. Szybko reagują też na zmiany w firmowej architekturze.

Jak zaplanować karierę w branży IT

Doświadczenia łączone na różnych stanowiskach w firmach o odmiennych profilach są szczególnie cenione przez pracodawców. Dlatego warto głęboko przeanalizować możliwości rozwoju kariery, które obecnie stwarza rynek IT.

Rekomendacje




Serwisy IDG - Warunki obsługi - Kontakt - Redakcja - Regulamin - O nas - Polityka prywatności - Serwis zgodny z ASME
Reklama - Licencjonowanie treści - Prenumerata: Computerworld, Networld, PC World
Computerworld Polska i Computerworld Polska online są znakami towarowymi IDG Poland SA.
© Copyright 2012 International Data Group Poland S.A. 04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12 tel.(+4822)321-78-00 fax(+4822)321-78-88