Przesiadka na Maca, czyli tam i z powrotem? (część III)

Jako, że współczesne komputery Apple stanowią awangardę PC, uznaliśmy że rozsądnym posunięciem będzie dokładne przyjrzenie się współpracy MacBooka z systemami Microsoftu. Na warsztat wzięliśmy Windows XP Professional SP2 oraz Vistę Ultimate PL w edycji 32-bitowej. W tym odcinku spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupować mobilnego Maca wychodząc z założenia, że "w ostateczności uruchomimy na nim Windows". W czwartej, ostatniej części testu, zajmiemy się oprogramowaniem biznesowym i podsumowaniem naszych zmagań z komputerem Apple.

Ktoś mógłby zapytać: po co płacić kilka tysięcy złotych za rewelacyjny design Apple połączony z finezją Mac OS X, by tuż po zakupie wyczyścić dysk twardy i uruchomić na nim Windows? Odpowiedź jest oczywista - liczy się ekonomia. Kiedyś kupując sprzęt z nadgryzionym jabłkiem otrzymywało się przyciągającą wzrok elektronikę, ale trzeba było pogodzić się z niedoskonałościami (niekompatybilnością) OS X, albo też kupić drugą, "wintelową" maszynę. Taki był urok stosowania przez Apple architektury niekompatybilnej z x86.

Dziś, gdy piekło zamarzło, a w Macach na dobre zagościły procesory Intela - te same, których na próżno szukać w najnowszych konsolach - nie ma już konieczności stawiania sprawy na ostrzu noża. Dowolny Mac może z powodzeniem zastąpić tradycyjnego biurkowego PC, o ile tylko nabywca nie przygląda się zbyt uważnie stosunkowi możliwości do ceny. Z notebookami sprawa nie jest już tak prosta.

Specyfikacja

Nasza platforma testowa niemal się nie zmieniła: to czarny MacBook z procesorem Intel Core Duo T2500 pracującym z częstotliwością 2 GHz. W jego wnętrzu znajduje się dysk twardy Seagate Momentus o pojemności 80 GB, nagrywarka DVD±R/RW, karta Wi-Fi, moduł Bluetooth, kontroler IEEE 1394, chipset graficzny Intel 945GM oraz bateria litowo-jonowa o pojemności 50200 mWh. Jako że Mac OS X miał tendencję do intensywnego wykorzystywania partycji wymiany przy co większych aplikacjach, rozszerzyliśmy mu pamięć RAM do 2 GB (2x 1GB).

Należy jednocześnie zwrócić uwagę, że znajdujące się obecnie w sprzedaży czarne MacBooki to modele z Core 2 Duo T7200 i z większymi dyskami twardymi. Choć rzut oka na symbole ("T2500" i "T7200") może sugerować, że między tymi procesorami jest przepaść, należy pamiętać, iż różnice w wydajności obu układów sięgają najwyżej 10 procent, a zwykle nie przekraczają 2-5 procent. Jedyną naprawdę istotną zmianą w Core 2 Duo jest implementacja obsługi technologii EM64T. W Core Duo jej brak, dlatego na naszym MacBooku 64-bitowej Visty zainstalować się nie da. I dobrze, to jeden z najmniej dojrzałych systemów Windows na rynku.

Jedyny test w Mac OS X

Jako że benchmarki z Windows nie uruchomią się w Mac OS X, postanowiliśmy przeprowadzić tylko jeden test: zmierzyliśmy czas pracy komputera na baterii. Po upewnieniu się, że bateria naładowana jest w 100 procentach, ustawiamy jasność ekranu na maksymalnym poziomie, wyłączamy Bluetooth i Wi-Fi, włączamy schemat zasilania Better Battery Life, ustawiamy głośność na 50 procent (słuchawki), zamykamy system operacyjny i odpinamy notebook od zasilania.

Start!

Włączamy laptop, uruchamiamy stoper. Po załadowaniu się systemu w napędzie ląduje film "Mały budda", który służy nam pomocą już od ponad roku (patrz artykuł "Przenośny pingwin"). Zależy nam na sprawdzeniu, czy użytkownik wyciągający komputer w pociągu lub samolocie będzie miał przynajmniej godzinę rozrywki.

Wyniki są następujące:

- czas uruchomienia systemu (zimny start): 18 s (!)

- ostrzeżenie o bardzo niskim poziomie naładowania baterii: 2h 56min 32s

- komputer usypia, bateria w stanie przedagonalnym: 3h 6min 12s

"Mały budda" nie należy do filmów dynamicznych, które angażowałyby w znacznym stopniu matrycę, procesor czy układ graficzny. Tym niemniej wynik uzyskany w systemie Mac OS X można uznać za naprawdę doskonały. System Apple jest blisko spokrewniony z systemami z rodziny BSD, jednak wyraźnie widać, jak olbrzymią ilość pracy włożyli w niego deweloperzy z Cupertino!

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200