Rok myszy, czyli rękoczyn

Czy wiedzą Państwo, że mysz komputerowa została wynaleziona przed 35 laty! Kiedy 10 lat temu napisałem do jednego z czasopism popularnonaukowych tekścik o ćwierćwieczu myszy, to doświadczyłem frustracji pisania o niebycie, bowiem ówczesne PC myszy nie miały. Bo i po co...

Czy wiedzą Państwo, że mysz komputerowa została wynaleziona przed 35 laty! Kiedy 10 lat temu napisałem do jednego z czasopism popularnonaukowych tekścik o ćwierćwieczu myszy, to doświadczyłem frustracji pisania o niebycie, bowiem ówczesne PC myszy nie miały. Bo i po co...

Klepało się w klawiaturę, czyli jeszcze starsze urządzenie, potomka mechaniczno-elektrycznej klawiatury teletypu oraz czysto mechanicznej klawiatury maszyny do pisania. Bolesław Prus był przed stu laty jednym z prekursorów tego urządzenia, choć ówczesne modele wykorzystywały też inne metody wprowadzania danych. Do dziś pamiętam wystawę małego sklepiku serwisowego przy ulicy Marszałkowskiej, gdzie stała jedna z takich pierwszych maszyn do pisania. Litery wskazywało się na niej małym pręcikiem, zakończonym kulką.

Ogólnie rzecz biorąc ręka jest wysoce wyspecjalizowanym manipulatorem mechanicznym, o niesamowitej swobodzie ruchów, elastyczności, precyzji, a jednocześnie dużym udźwigu, sporej sile ściskającej oraz ogólnej odporności mechanicznej i redundancji (palce). Ostatnio nawet daje się przeszczepiać, można więc zaryzykować twierdzenie, że jest to jedno z najlepszych narzędzi, jakie kiedykolwiek wymyślono.

Niestety, projektanci PC jakoś tego faktu nie zauważają. Doug Engelbart wykonał w latach 1963-64 setki prób nim zgłosił do opatentowania konstrukcję myszy z jednym przyciskiem (patent 3,541,541 X-Y Position Indicator For A Display System udzielony 17/11/70). Mysz była tylko elementem systemu przetwarzania informacji (patrzhttp://www2.bootstrap.org/history.htm), ale tego już się nie pamięta. Jak sądzę, w ciągu minionych lat nie wymyślono lepszego niż mysz sposobu przenoszenia informacji z mózgu do komputera, a raczej wspomagania mózgu przez inne urządzenia informacyjne.

Wszystkie manipulatory, tak ulubione przez graczy komputerowych, są wspaniałe w szybkim kierowaniu kursora, bo i drążek sterowniczy został skonstruowany do prowadzenia samolotu. W samochodzie, który porusza się w przestrzeni dwuwymiarowej, obrotowa kierownica zupełnie wystarcza. Jednakże na płaskim ekranie stosowanie kierownicy nie byłoby przydatne, bo cała istota eksplorowania informacji zasadza się na świadomym przemieszczaniu się we wszystkich kierunkach hiperprzestrzeni. Notabene dzisiejszych internautów z pewnością zainteresuje fakt, że D. Engelbart był użytkownikiem drugiego w ogóle komputera-hosta na sieci.

A tymczasem na naszym rodzimym, polskim podwórku mamy renesans kosy i kłonicy. Wprawdzie na razie oba te urządzenia okazują się skuteczne w wymuszaniu zmian politycznych i gospodarczych (blokady), lecz nie sądzę, aby były wystarczające do zapewnienia krajowi dobrobytu w przyszłości. Trzonek kilofa, jak pokazały doświadczenia rumuńskie, nie może zastąpić myszy komputerowej. Szkoda, że ta prosta obserwacja jakoś nie dociera do polskiej klasy politycznej.

Nim przystąpią Państwo po wakacjach do codziennego rękoczynu przetwarzania informacji, proszę pomyśleć o tych wszystkich, którzy przyczynili się do rewolucji komputerowej. Zasługują na to.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200