Rewiry informatyki

Firma AFD proponuje

Firma AFD proponuje

Szalone tempo rozwoju - producenci wprowadzając nowe technologie starają się przebić wśród konkurencji nowymi pomysłami, licząc na popularność wśród klientów. Popularność zdobywają nie tylko profesjonalne zastosowania, ale zgodnie z prawem popytu rynek ukierunkowuje się na indywidualnych odbiorców, stanowiących ogromny potencjał kształtujący strukturę przychodów wielu firm informatycznych. Kompleksowość i atrakcyjność oferty stanowi powód powstawania nowych dostawców takich usług. Przykładem może być firma AFD, łącząca w swojej ofercie różnorodność z nowatorstwem, ukierunkowując się na rynek masowy. Oto kilka przykładów zapowiadanych nowości.

Informatyka radiowa - opłacalność działalności w sferze serwerów WWW i usług sieciowych (Yahoo! Inc. uzyskała 265% wzrost zysku w IV kwartale '96 roku) była powodem zapowiedzi innowacyjnej w tej sferze działalności, ukierunkowanej na najszerszą rzeszę odbiorców, którzy do tej pory nie mieli możliwości korzystania z globalnej, internetowej wszechnicy wiedzy z powodu braku komputerów. Mechanizmy realizacji usług radiowego WWW, proste w swych założeniach, umożliwiają każdemu posiadaczowi odbiornika audio łączenie się (niestety, tylko głosowe) z dowolnym serwisem informacyjnym, świadczącym tego typu usługi. Warunkiem jest zakupienie niedrogiej przystawki do radioodbiornika, umożliwiającej modulację i wybieranie stosownych adresów. Zarząd AFD ocenia, że wypełnienie tej niszy rynkowej przyniesie jej w najbliższym roku wzrost dochodów o 400%.

Wieloprocesorowy komputer sieciowy - nie ustalono do końca standardu komputera sieciowego (NC czy NetPC), a firma AFD proponuje już coś nowego. Ma on być wyposażony tylko w pamięć operacyjną i dowolną liczbę procesorów. Pozwoli to na równoległe wykonywanie wielu aplikacji załadowanych z serwera sieci. Wieloprocesorowość jest w tym przypadku o tyle istotna, że minimalizuje opóźnienia, wynikające z czasu dostępu do maszyny administrującej. W perspektywie są procesory specjalizowane, automatycznie rozpoznające rodzaj ładowanej usługi, i optymalizujące czas wykonania.

Bankowe sieci neuronowe - zdawałoby się, że rozwój oprogramowania tego typu jakby umykał wyraźnym horyzontom zastosowań, ciągle pozostając w sferze badań. Otóż, okazuje się, że długie lata zmagań zaowocowały jednak wyraźnym postępem i wreszcie długo oczekiwaną implementacją. Dla przypomnienia - sieci neuronowe są rodzajem oprogramowania naśladującego inteligentne organizmy żywe, czyli posiadają umiejętność uczenia się i wnioskowania. I tak, jak w przypadku istot inteligentnych, początkowy etap uczenia się jest dosyć żmudny, a wnioskowanie czasem daleko odbiegające od oczekiwanego. Natomiast w miarę zdobywania doświadczenia, oprogramowanie to aproksymuje dosyć dobrze wyniki swego działania do warunków realnych. Sieci bankowe, posiadające wielu klientów dokonujących ogromnej liczby transakcji, narażone bywają na zakłócenia pracy, próby włamań do systemu oraz inne niedogodności. Wprowadzenie zastosowań sieci neuronowych w transakcjach finansowych ma stanowić przeciwwagę. Inteligentny system będzie uczył się od swoich klientów, tak więc hakerzy nie mają szans. Pozostaje jednak pewna niedogodność - pierwsze transakcje klienta mogą być obliczone w sposób przybliżony, co jednak po kilku wpłatach i wypłatach zostanie zrównoważone, a system będzie działał dokładniej.

Zainteresowanym Czytelnikom podaję adres serwera WWW firmy AFD: http://WSPAK.amirp.silirpa.com.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200