Liczby mówią same za siebie

Od chwili powstania internetu minęło nieco ponad 40 lat, o dekadę krótszą historię mają komputery domowe, a wszechobecne sieci telefonii komórkowej swój komercyjny początek miały w latach 90-tych XX wieku. W ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat nastąpił prawdziwy, technologiczny przełom, do którego trudno znaleźć odpowiednie odniesienie z dziejów cywilizacji. Liczby pokazują ogrom tych zmian.

Do globalnej sieci podłączonych jest obecnie 5 miliardów urządzeń, a do 2020 r. ich liczba ma zwiększyć się dziesięciokrotnie. Znaczną część z nich stanowią laptopy i smartfony niemal miliarda pracowników mobilnych. Każdego dnia ponad 500 milionów osób korzysta z serwisu Facebook, a gdyby pokusić się o zsumowanie czasu, który użytkownicy łącznie spędzają na portalach społecznościowych, to otrzymalibyśmy zawrotną liczbę 700 miliardów minut. Podobne wrażenie robią szacunkowe dane miesięcznego ruchu internetowego - jeszcze w tym roku wartość ta ma wynieść 28 miliardów gigabajtów, przy rocznym przyroście rzędu 34%.

"Kilkaset lat temu, aby skontaktować się z drugim człowiekiem, pozyskać wiedzę lub technologię, trzeba było wybrać się w długą, liczoną w tygodniach lub miesiącach, podróż. Obecnie, w ciągu kilku sekund możemy połączyć się z niemal każdą osobą na Ziemi." - stwierdził Dave Evans, futurolog zatrudniony w Cisco Systems. - "World Wide Web uległo transformacji, z sieci akademickiej, przez ogólnie dostępne źródło informacji, do narzędzia służącego podtrzymywaniu więzi międzyludzkiej, codziennemu dzieleniu się swoimi przeżyciami i wymianie wiedzy".

Potwierdzenia słów futurologa można poszukać, ponownie, w liczbach. Każdego dnia ponad 2 miliardy osób korzysta z WWW. Co tydzień ponad miliard wiadomości zostawianych jest w popularnym serwisie Twitter. Co minutę do YouTube wgrywanych jest 35 godzin nagrań audio-wideo. Według szacunków Cisco, w 2014 r. w internecie, w każdej sekundzie przesyłane będą takie ilości danych audio-wideo, że do ich kompletnego obejrzenia potrzebowalibyśmy dwóch lat. Jeśli ktoś pokusiłby się o zapoznanie się z zawartością takich materiałów rozsyłanych w sieci przez cały rok, to musiałby poświęcić na to 72 miliony lat...

Skok cywilizacyjny nie przejawia się jednak wyłącznie w rozrywce. Ważnym aspektem szerszej dostępności do nowoczesnych technologii jest łatwiejszy kontakt z edukacją. Dane Sloan Consortium pokazują, że na świecie niemal 30% studentów wyższych uczelni bierze udział w przynajmniej jednym przedmiocie realizowanym online.

Znaczący postęp nastąpił także w obszarze telefonii. W ciągu 20 lat istnienia GSM użytkownicy komórek pokochali swoje niewielkie, przenośne gadżety. Analitycy ABI Research twierdzą, że w ubiegłym roku działało 5 miliardów kart SIM. Do końca 2016 r. liczba ta ma wzrosnąć do 6,6 miliardów, a 40% modułów ma pozwalać na szerokopasmowy, mobilny dostęp do internetu. Co roku sprzedawanych jest obecnie miliard telefonów komórkowych. Stale rośnie popyt na zaawansowane smartfony - w 2010 r. sprzedano ich ponad 300 milionów (ABI Research).

Polecamy historię wyszukiwarek internetowych

Trudno przewidzieć, jak będzie wyglądał świat za następnych 20, 30 czy 40 lat. Z całą pewnością sieć, która potrafi w tak szybki sposób zmienić życie miliardów ludzi, jeszcze nieraz nas zaskoczy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200