Koniec pochopnych decyzji

W opinii firm IT działających w sektorze finansowym, banki nie zredukowały znacząco swoich budżetów na informatykę, ale racjonalizują wydatki.

W opinii firm IT działających w sektorze finansowym, banki nie zredukowały znacząco swoich budżetów na informatykę, ale racjonalizują wydatki.

W tym roku próżno szukać informacji o wielomilionowych przetargach na realizację spektakularnych projektów informatycznych w sektorze bankowym. Potwierdzałoby to tezę, że po obfitych inwestycjach lat 90. przyszedł czas normalnej eksploatacji systemów. Najpilniejsze potrzeby zostały zaspokojone i podstawą dochodów dostawców staje się opieka nad wdrożonymi już rozwiązaniami.

W dół za Stocznią

Opublikowane niedawno wyniki finansowe największych polskich banków nie wzbudziły zachwytu inwestorów. Słaba koniunktura nie ominęła nawet bankowego lidera - Pekao SA. Ten największy giełdowy bank stracił ponad 120 mln zł. Stratę - ze względu na utworzone rezerwy i spowolnienie gospodarcze - odnotował także BRE Bank przodujący w wykorzystaniu IT, a jego kierownictwo głośno mówi o konieczności cięcia kosztów. Nieznaczne tylko wzrosty zanotowały ING Bank Śląski i Bank Handlowy.

Spadek dynamiki gospodarczej nie jest jedyną przyczyną kłopotów bankowców. Coraz większym problemem stają się tzw. złe kredyty. Według danych Narodowego Banku Polskiego udział należności zagrożonych w bankach komercyjnych wzrósł do 20%, z 18% w 2001 r. Istnieje więc ryzyko, że co piąta złotówka pożyczona przez banki nigdy już do nich nie wróci. Najniższy poziom złych kredytów - ok. 10,5% - notowano w 1997 r., gdy polska gospodarka rozwijała się najszybciej i kiedy apetyty inwestycyjne banków były największe.

Niepokojącym sygnałem jest również wyższy odsetek pożyczek, które banki uznały za definitywnie stracone. O ile na początku roku stanowiły one 8,4% wszystkich udzielonych pożyczek, o tyle po upływie kwartału było to już 9%. Przykładem takich bezpowrotnie utraconych pieniędzy są kredyty udzielone Stoczni Szczecińskiej, na które banki musiały utworzyć rezerwy w wysokości kilkuset milionów.

Inny punkt widzenia

"Weryfikacja wyników finansowych w dół sprawia, że cierpią także budżety na informatykę" - twierdzi jeden z konsultantów pracujących przy projektach IT w bankach.

Nie tylko kłopoty finansowe banków mają wpływ na sytuację dostawców rozwiązań IT. Kurczenie się rynku zamówień jest także spowodowane procesami konsolidacji banków. Najjaskrawszym przykładem jest Bank Handlowy w Warszawie. Po przejęciu banku przez Citibank, większość wdrożeń informatycznych jest prowadzona własnymi siłami Citigroup.

Jednak przedstawiciele firm informatycznych dostarczających rozwiązania dla banków nie widzą powodów do bicia na alarm. "Obecny trend to nie redukcja wydatków, lecz ich racjonalizacja. Rola technologii jest w sektorze bankowym w dalszym ciągu doceniana" - mówi Adam Góral, dyrektor generalny Comp Rzeszów SA. "Dzisiaj wykorzystanie technologii IT jest podporządkowywane korzyściom rynkowym w znacznie większym stopniu, niż to miało miejsce kilka lat temu" - dodaje.

Projekty IT w bankowości w ostatnich 12 miesiącach
  • Sierpień 2002 r. - Bank Gospodarstwa Krajowego rozpoczął przetarg na wdrożenie systemu scentralizowanego. Startują Softbank, ComputerLand i Comp.

  • Lipiec 2002 r. - Bank Gospodarki Żywnościowej zakończył pierwszy etap wdrożenia systemu scentralizowanego Eurobank On-line. Wdrożenie prowadzi Wonlok.

  • Czerwiec 2002 r. - Ster-Projekt zawarł z Bankiem Gospodarki Żywnościowej umowę ramową o współpracy w zakresie dostaw rozwiązań sieciowych Cisco Systems.

  • Czerwiec 2002 r. - Gospodarczy Bank Wielkopolski zakończył rozbudowę sieci WAN będącą kolejnym etapem przygotowań do uruchomienia usług bankowości elektronicznej. Projekt realizowała Alma.

  • Maj 2002 r. - Rzeszowski Comp zawarł umowę na wdrożenie scentralizowanego systemu informatycznego w Cuprum Banku z Lubina.

  • Maj 2002 r. - Softbank prowadzi migrację strategicznych danych transakcyjnych banku PKO BP działających w systemie Zorba 3000 do bazy Oracle. Bank podpisał także z Softbankiem umowę o wartości 10 mln zł na II etap rozwoju systemu Cesar. Jednocześnie rozszerzono umowę z ComputerLandem na wdrożenie dodatkowych modułów Flexcube (ok. 9 mln zł).

  • Kwiecień 2002 r. - Getronics przejmie od banku Pekao SA obsługę systemu wsparcia i pomocy technicznej oraz serwis 13 tys. PC i 9 tys. drukarek.

  • Marzec 2002 r. - Wdrożony przez AMG.net system eCRM będzie obsługiwał część detaliczną BRE Banku - mBank, Izzybank, Multibank oraz użytkowników portalu Multiport.

  • Luty 2002 r. - Centralny Ośrodek Obliczeniowy PKO BP skonsoliduje za pomocą komputera mainframe, pracującego pod kontrolą Linuxa, kilka systemów bankowych. Ma to zmniejszyć koszty utrzymania infrastruktury informatycznej banku.

  • Luty 2002 r. - Zakończono projekt wdrożenia systemu bankowości elektronicznej KB24 w Kredyt Banku. Wdrożyły go: ComputerLand, Infovide i Net-Banking.

  • Grudzień 2001 r. - Infovide i Effect wdrożyły w BRE Banku system oceny ryzyka kredytowego pod nazwą SONOR.

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200