Co trzy firmy to nie jedna

Historia Hewlett-Packarda dzieli się na dwie ery - starą, trwającą przeszło 60 lat, i nową, rozpoczętą w dniu połączenia z Compaq Computer.

Historia Hewlett-Packarda dzieli się na dwie ery - starą, trwającą przeszło 60 lat, i nową, rozpoczętą w dniu połączenia z Compaq Computer.

Co trzy firmy to nie jedna

Andrzej Dopierała, prezes zarządu HP Polska

Prognozy rynkowe przedstawione przez HP w pierwszych dniach nowej ery wyglądają imponująco. Lista rynków, na których nowe HP przewiduje, że będzie liderem, jest bardzo długa - od komputerów osobistych, rzecz jasna, przez systemy wydruku i cyfrowego przetwarzania obrazu, po pamięci masowe. W niektórych segmentach rynku przywództwo HP już teraz jest faktem, w innych powinno zostać osiągnięte niebawem, dzięki synergii wynikającej z połączenia firm, z których każda samodzielnie mogła zmienić układ sił w światowej informatyce.

Przed nową erą

Jak przystało na przełom epok, ostatnie chwile starego HP były bardzo burzliwe. Osiem miesięcy trwała walka zarządu z przeciwnościami losu i przeciwnikami połączenia, którzy znaleźli przywódcę w osobie Waltera Hewletta. Kosztowna kampania na rzecz połączenia pod koniec kwietnia br. zakończyła się triumfem Carly Fioriny, prezes firmy i pomysłodawcy mariażu z Compaqiem.

W Polsce czarne chmury zebrały się nad HP w związku z przetargiem na system IACS, mającym wspomagać rozdział dopłat Unii Europejskiej do krajowej produkcji rolnej. Hewlett-Packard Polska miał go zbudować na zlecenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) za 67 mln euro. Późną jesienią Komisja Europejska dopatrzyła się nieprawidłowości przy budowie IACS, a zmiana rządu stała się pretekstem do renegocjacji kontraktu. Pod koniec lutego br. HP przyjęło propozycję ARiMR, rezygnując z realizacji wartej 24 mln euro części nieinformatycznej i opieki nad systemem, zrzekając się praw do programu i wydłużając gwarancję do trzech lat.

Nawet po renegocjacji kontrakt z ARMiR był jednym z największych w dziesięcioletniej historii HP w Polsce. Inne duże projekty rozpoczęte w 2001 r. były prowadzone przez HP w PKP, BRE Banku, PSE, TP SA i u operatorów telefonii komórkowej. Podobnie jak w poprzednich latach w strukturze przychodów Hewlett-Packard Polska zwiększył się udział usług. Dział HP Services poprawił sprzedaż o ok. 60%. Latem 2001 r. zainaugurowało działalność centrum danych HP, które ma w przyszłości przyciągnąć klientów zainteresowanych takimi usługami, jak outsourcing czy utrzymywanie systemów w razie awarii.

Co trzy firmy to nie jedna

Hewlett-Packard

Według IDC, udział HP w polskim rynku PC zwiększył się w ub.r. o 70%. Należąca do Compaqa szczecińska montownia PC będzie teraz pracować na potrzeby nowego HP. Jak mówią przedstawiciele firmy, jeśli zajdzie potrzeba, fabrykę będzie opuszczać miesięcznie nie cztery, a dziesięć tysięcy komputerów. Nie ma wątpliwości, że po połączeniu z Compaqiem długo nikt nie zagrozi pozycji firmy na rynku komputerów osobistych.

Na podstawie danych IDC o polskim rynku w 2001 r. nowe HP zdecydowanie wyprzedza IBM i Della w sprzedaży serwerów intelowskich (pod względem liczby sprzedanych serwerów). Mniejsza jest przewaga HP nad IBM i Sun Microsystems w segmencie serwerów unixowych.

IT jak wino

HP czeka kolejna wielka reorganizacja w ciągu ostatnich pięciu lat. Nad połączeniem firm pracuje zespół złożony z 1200 osób. Po całkowitym połączeniu roczne przychody HP mają wynieść ok. 78 mld USD, co pozwoli firmie uplasować się na drugim miejscu za IBM na liście największych firm informatycznych.

Formalnie nowe HP Polska rozpocznie działalność w listopadzie br. W Polsce, inaczej niż w pozostałych krajach, nowe HP nie musi nikogo gonić czy nadrabiać dystansu. Polskie oddziały Compaq Computer i HP Polska sprzedały produkty i usługi o łącznej wartości 2,1 mld zł, trzy razy więcej niż IBM. Nieprzerwanie od 1997 r. HP Polska zajmuje pierwszą pozycję pod względem przychodów i powiększa dystans do konkurencji. W ciągu pięciu lat wartość sprzedaży zwiększyła się dwukrotnie. Rok 2001 przyniósł najmniejszy wzrost od początku istnienia oddziału. Według HP, rok finansowy 2001 firma zamknęła zwyżką obrotów o 5,3% (po przeliczeniu kwot dolarowych na złotówki po średnim kursie rocznym wzrost wyniósł ok. 1%).

Zanim Compaq stał się częścią HP, trzy lata temu przejął inną wielką firmę informatyczną - Digital Equipment. Dzięki temu miał w krótkim czasie prześcignąć swojego najbliższego rywala... HP. Warta 20 mld USD megafuzja Compaqa i HP to w zasadzie połączenie nie dwóch, ale trzech firm i zarazem trzech pokoleń przemysłu informatycznego (HP - 60 lat, Digital - 40, Compaq - 20).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200