Poszukiwanie następcy dyskietki

Wśród różnorodnych typów pamięci przenośnych brakuje takiego, który mógłby zastąpić dyskietkę w roli uniwersalnego standardu. Nadzieję na uniwersalność daje nie tyle nośnik, ile rodzaj interfejsu - USB.

Wśród różnorodnych typów pamięci przenośnych brakuje takiego, który mógłby zastąpić dyskietkę w roli uniwersalnego standardu. Nadzieję na uniwersalność daje nie tyle nośnik, ile rodzaj interfejsu - USB.

Poszukiwanie następcy dyskietki

Różnorodność nośników

Użytkownik, chcący dokonać wyboru nośnika do zapisy- wania i przenoszenia danych, stoi przed nie lada dylematem. Żadne z rozwiązań, które pojawiły się na rynku na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, nie zyskało takiej popularności i stopnia standaryzacji, jak dyskietka. To, że dowolny komputer na świecie będzie wyposażony w napęd dyskietek, jest tak prawdopodobne, jak to, że ma klawiaturę.

Nie ulega jednak wątpliwości, że trwający od lat proces stopniowego spad- ku wykorzystania dyskietek 1,44 MB jest nieodwracalny. Wynika to przede wszystkim z potrzeby posiadania przez użytkowników coraz większych zasobów danych podręcznych, a klasyczna dyskietka mieści np. tylko jedno zdję- cie dobrej jakości wykonane aparatem cyfrowym.

Wybór uniwersalnego nośnika

Różnorodność pamięci masowych nie ułatwia wyboru najwłaściwszego rozwiązania. Zazwyczaj jest ono narzucane przez typ urządzenia, z którym ma współpracować, np. komputer naręczny, aparat cyfrowy, odtwarzacz MP3 itp. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilkadziesiąt rodzajów przenośnych pamięci masowych i setki modeli urządzeń, które mają pojemność od 8-16 MB (pamięci Flash) do 60 GB (zewnętrzne napędy dyskowe). Są one wyposażone w różne interfejsy.

Z jednej strony szeroki zakres parametrów ułatwia wybór urządzenia najlepiej dopasowanego do wymagań użytkownika, ale z drugiej, ogranicza uniwersalność zastosowań. Na przykład dyskietki o wysokiej gęstości, jak Zip, LS-120 lub HiFD, wymagają firmowych napędów, które nie są standardowym wyposażeniem kom-puterów. Nieco większa jest uniwersalność różnego typu kart pamięci Flash, ale również one wykorzystują kilka typów niezgodnych interfejsów, utrudniających wymianę danych między różnymi urządzeniami.

Najbardziej uniwersalnym nośnikiem dużej pojemności są dyski optyczne CD/R/RW - praktycznie wszystkie komputery wyposażone są w czytniki CD. Liczba nagrywarek CD-RW jest nadal znacznie mniejsza niż czytników, ale spadek ich cen spowoduje zapewne, że w najbliższych latach nagrywarki staną się standardowym wyposażeniem PC. Pewnym rozczarowaniem okazała się technologia DVD - dysków optycznych o wysokiej gęstości, która miała zastąpić CD. Wraz z wprowadzeniem nagrywarek DVD straciła ona na uniwersalności. Na rynku pojawiły się bowiem 3 niezgodne standardy: DVD-RAM, DVD-RW i DVD+RW, co istotnie utrudnia popularyzację napędów nowej generacji.

Pewnym substytutem fizycznego nośnika może być Internet, umożliwiający zdalny dostęp do danych, przechowywanych np. w komercyjnym serwisie plikowym. Alternatywą dla napędu dyskietek czy CD-ROM-u może być także interfejs USB - jego powszechna dostępność w komputerach umożliwia wymianę danych z dowolnym urządzeniem pamięci masowej wyposażonym w takie złącze. Zapewnia to uniwersalność porównywalną z tą oferowaną przez dyskietkę.

Młode dinozaury

Technologie zapisu na dyskietkach magnetycznych o wysokiej gęstości są rozwijane przez wiele firm, ale żadne z proponowanych rozwiązań nie stało się powszechnym standardem. Pierwszym, popularnym napędem był wprowadzony w 1994 r. przez Iomega napęd Zip o pojemności 100 MB. Jego wersja, umożliwiająca zapisanie 250 MB na pojedynczym dysku, jest oferowana do dziś. Iomega ocenia, że sprzedała na świecie ok. 40 mln napędów Zip. Profesjonalną ich odmianę stanowią urządzenia Jaz (pojemność 1-2 GB) wprowadzone w 1995 r.

Od tego czasu na rynku wprowadzono wiele tego typu rozwiązań, takich jak napędy SuperDisk - LS-120 (120-250 MB, oferowane m.in. przez firmy: Matsu- shita i O.R. Technology, Imation), HiFD (200 MB, Sony) i inne. W odróżnieniu od klasycznych dyskietek 3,5" nie ma jednego standardu, są wyłącznie niezgodne ze sobą rozwiązania firmowe. W efekcie ceny sprzętu i nośników wciąż pozostają względnie wysokie. Najpopularniejsze napędy Zip kosztują zależnie od modelu 200-700 zł, a dyskietki Zip 40-50 zł. Cena była i jest nadal największą barierą popularyzacji.

Należy oczekiwać, że tego typu technologie i rozwiązania będą zanikać lub co najwyżej wegetować dzięki zastosowaniom niszowym. Potwierdzeniem tej tezy jest rezygnacja Imation z oferowania napędów SuperDisk i zaprzestanie rozwoju urządzeń Jaz przez Iomega.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200