Kim jesteśmy

Dzięki uprzejmości Rzeczpospolitej w wersji online możemy dowiedzieć się kim jesteśmy. Otóż na stronie http://www.rzeczpospolita.pl/Pl-iso/pub/doc/por2601/p3/p3_klasyfikacja.html podana jest klasyfikacja zawodów i specjalności, w tym także profesji komputerowych. Spis nadspodziewanie bogaty, dostarczający zainteresowanym ciekawej lektury. Poniżej cytuję odnośny fragment, zawierający kody i nazwy zawodów uprawianych przez komputerowców.

Dzięki uprzejmości Rzeczpospolitej w wersji online możemy dowiedzieć się kim jesteśmy. Otóż na stroniehttp://www.rzeczpospolita.pl/Pl-iso/pub/doc/por2601/p3/p3_klasyfikacja.html podana jest klasyfikacja zawodów i specjalności, w tym także profesji komputerowych. Spis nadspodziewanie bogaty, dostarczający zainteresowanym ciekawej lektury. Poniżej cytuję odnośny fragment, zawierający kody i nazwy zawodów uprawianych przez komputerowców.

"213 Informatycy 21301 Projektanci i analitycy systemów komputerowych 2130101 Administrator baz danych 2130102 Analityk baz danych 2130103 Analityk systemów komputerowych 2130104 Analityk systemów łączności komputerowej 2130105 Inżynier budowy systemów komputerowych 2130106 Inżynier obsługi systemów komputerowych 2130107 Inżynier technologii narzędziowych 2130108 Projektant systemów komputerowych 2130190 Pozostali projektanci i analitycy systemów komputerowych 21302 Programiści 2130201 Programista aplikacyjny 2130202 Programista baz danych 2130203 Programista narzędziowy 2130204 Programista systemów łączności komputerowej 2130290 Pozostali programiści 21390 Informatycy nie sklasyfikowani w innym miejscu 2139001 Administrator sieci informatycznej 2139002 Specjalista zastosowań informatyki".

Przeczytawszy tę listę, niejeden z nas - zwłaszcza komputerowych omnibusów przyzakładowych - dojdzie do wniosku, że w zasadzie uprawia większość z owych specjalności, aczkolwiek wynagrodzenie pobiera, jakby wykonywał tylko jedną z nich i to na zwolnionych obrotach. Pracodawcy w przeważającej części nie mają pojęcia i nie znają tej klasyfikacji. Gdyby nawet ją znali, prawdopodobnie nie byliby w stanie zrozumieć subtelnych dla nich, a dla nas jakże oczywistych różnic, np. między programistami aplikacyjnym a narzędziowym. Programistami są wybrani z populacji ludzkiej szczęśliwcy parający się tworzeniem programów, co w mniemaniu naszych milusińskich menedżerów może się przekładać na rozległe dziedziny podlegające różnym formom harmonogramowania, jak programy telewizyjne, dnia, uroczystości, nauczania i co jeszcze komu przyjdzie do głowy. Niemniej nie wyostrza się tym sposobem podziału między aplikacjami a narzędziami. Weźmy dla przykładu na tapetę program sterujący pralką automatyczną, która jest utylitarnym narzędziem w rękach gospodyń domowych. Czy w takim razie facet układający program dla tego jakże nieocenionego urządzenia jest twórcą oprogramowania narzędziowego czy raczej aplikacyjnego?

W całej sprawie jest jeden pozytywny aspekt - mianowicie nikt nie myli programistów z programatorami, bo te drugie naprawiają rzemieślnicy, a na tych pierwszych nie ma byka. I dlatego też dla świętego spokoju używa się nazwy informatyk, co jest mało zobowiązujące, zwłaszcza dla pracodawcy, a mocno obciążające pracownika, chyba że pracownik także obstaje przy zdaniu, iż informatyka polega jedynie na uruchamianiu programów. W takim razie widzę tożsamość pomiędzy informatykami a gospodyniami domowymi uruchamiającymi programy swych pralek automatycznych. Wydaje mi się jednak, że w tym miejscu stosowniejszym określeniem byłby termin "specjalista zastosowań".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200