Pod górkę po fundusze

Subskrybuj RSS A A A
25 marca 2008
Magdalena Łubniewska

Opisujemy za jakie błędy odrzucono wnioski o fundusze na lata 2004-2006 i co zrobić, aby nasz wniosek nie został teraz odrzucony już na etapie oceny formalnej.

Opisujemy za jakie błędy odrzucono wnioski o fundusze na lata 2004-2006 i co zrobić, aby nasz wniosek nie został teraz odrzucony już na etapie oceny formalnej.

40%
wniosków o dofinansowanie inwestycji odrzucono na etapie oceny formalnej - pokazują statystyki Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Przygotowanie dokumentacji składającej się z wniosku i wielu załączników stanowiło wyzwanie, a niejednokrotnie prawdziwą drogę przez mękę w staraniach o środki unijne. Trud ten okazywał się opłacalny w momencie uzyskania dotacji. Jednakże - jak pokazują statystyki Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - 40% wniosków o dofi-nansowanie inwestycji odrzu-cono na etapie oceny formalnej. Przedstawimy najbardziej - naszym zdaniem - błahe powody odrzucenia wniosków o dofinansowanie skutkujące niedopuszczeniem projektu do dalszej oceny merytorycznej.

Zgodnie z unijnymi wymogami dotyczącymi zasad przyznawania dotacji, wniosek o dofinansowanie - aby mógł być zaakceptowany - musiał przejść kilkustopniową ocenę. W okresie programowania 2004-2006 ocena wniosku inwestycyjnego podzielona była na trzy etapy: oceny formalnej, techniczno-ekonomicznej i merytorycznej. Na każdym z nich wniosek poddawany był ocenie zgodności z wymogami określonymi w dokumentacji konkursowej. Każdy z etapów kończył się decyzją o przyjęciu wniosku do dalszego etapu oceny - a w wyniku oceny merytorycznej do przyznania dotacji - bądź decyzją o jego odrzuceniu.

Najważniejsze powody odrzucenia wniosków ze względów formalnych:
Zgodność administracyjna:

  • wniosek nie jest kompletny (kopia i/lub oryginał nie zawiera wszystkich wymaganych załączników lub zawiera niepoprawne załączniki);

  • wniosek wypełniony niezgodnie z instrukcją, w tym niewypełnione wymagane pola wniosku;

  • kopia niepoprawnie potwierdzona za zgodność z oryginałem lub brak wersji elektronicznej, bądź wersja elektroniczna nie tożsama z wersją wydrukowaną.


Uchybienia dotyczące załączników:

  • informacja o otrzymanej pomocy innej niż de minimis;

  • dokument rejestrowy;

  • zaświadczenia z ZUS i US.


Zgodność projektu z zasadami Działania:

  • wydatki kwalifikowane projektu nie mieszczą się w zakresie wydatków kwalifikowanych w ramach Działania;

  • zakres przedmiotowy projektu nie jest zgodny z zakresem merytorycznym Działania;

  • okres trwania projektu nie mieści się w ramach Działania.



Załączniki i potwierdzenie za zgodność z oryginałem

Pewien przedsiębiorca podzielił się z nami swoim doświadczeniem w aplikowaniu o środki unijne dla swojego projektu. Projekt miał charakter promocyjny i złożony został do jednego z programów przedakcesyjnych. Pomysłodawca złożył wniosek do odpowiedniej instytucji i w określonym terminie, ze zniecierpliwieniem oczekiwał na wyniki oceny. Okazało się, że wniosek jego został odrzucony w wyniku oceny formalnej wniosku. Zapytaliśmy, jaki był powód negatywnej opinii instytucji oceniającej. Odpowiedź na to pytanie brzmiała: "Niewłaściwa kolejność załączników". Był to oficjalny powód odrzucenia wniosku. Projekt został pozbawiony oceny merytorycznej, a pomysłodawca pozbawiony był możliwości poprawienia wskazanych w uzasadnieniu uchybień.

Przedsiębiorcy na etapie aplikowania często uskarżali się także na inne powody negatywnych decyzji natury formalnej, do których instytucje oceniające podchodziły bezlitośnie. Braki w komplecie załączników - np. brak załącznika w postaci numerów NIP, REGON, oświadczenia o VAT bądź zaświadczenia z Urzędu Skarbowego, ZUS, brak dołączonego do wniosku odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego - skutkowały odrzuceniem wniosku o dofinansowanie unijne. Niektóre załączniki musiały być dostarczone w oryginale, więc załączenie kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem było również powodem nieprzyjęcia wniosku do dalszej oceny.

Oceń artykuł

średnio: 1 liczba ocen: 1
1  2  3  dalej »

Komentarze (0)

Najnowsze

MAC, czyli ministerstwo reformowania rządzenia

Premier wspiera lojalnie w kryzysie najbliższego współpracownika, Michała Boniego, przyjmując na siebie atak oburzonych internautów podczas debaty o ACTA.

Nowe, unijne zamówienia publiczne

Komisja Europejska proponuje ważne zmiany prawa wspólnotowego w obszarze zamówień publicznych. Warto im się przyjrzeć bo to jeden z elementów nowej perspektywy finansowej UE. Warto zatem przyjrzeć się owej propozycji bliżej.

Bezpieczeństwo rządowych stron - analiza

Zespół zadaniowy ds. ochrony portali rządowych opublikował wytyczne. Trudno stwierdzić, że to najlepsze rekomendacje, jakie można było przy okazji zaistniałych ataków wypracować.

DEBATA: Kiedy walka polityczna w sieci przemienia się w cyberterroryzm?

Skuteczny atak cybernetyczny przyniesie opłakane skutki dla państwa i gospodarki. Boleśnie się o tym przekonaliśmy, gdy nie można było dostać się na strony internetowe najważniejszych instytucji w Polsce.

Czy MSW chce unieważnienia przetargu na pl.ID?

Rośnie ryzyko całkowitego unieważnienia przetargu na nowe dowody osobiste. Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołanie firmy Sygnity, która nie zgadzała się na wydłużenie o trzy miesiące terminu składania ofert na dostawę blankietów nowych dowodów osobistych. Wydłużenie całego postępowania o trzy miesiące może spowodować skargi uczestniczących w nim firm, a w konsekwencji unieważnienie przetargu.

Garść rad dla roztropnego szefa IT

Trudne czasy w gospodarce to okres, kiedy szczególnego znaczenia nabiera hasło: Jak cię widza, tak cię piszą. Osłabienie rynku przekłada się na oszczędności w przedsiębiorstwie, a oszczędności najłatwiej szukać w działach, które, w opinii zarządu, nie są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością - czyli również w dziale IT.

Sprzeczne wizje e-dowodu

Koncepcja elektronicznego dowodu osobistego powstała w Polsce wiele lat temu. Starsze są koncepcje elektronicznego systemu świadczeń ochrony zdrowia. Mimo to, nadal są w trakcie budowy.

Rekomendacje

Serwisy IDG - Warunki obsługi - Kontakt - Redakcja - Regulamin - O nas - Polityka prywatności - Serwis zgodny z ASME
Reklama - Licencjonowanie treści
Computerworld Polska i Computerworld Polska online są znakami towarowymi IDG Poland SA.
© Copyright 2012 International Data Group Poland S.A. 04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12 tel.(+4822)321-78-00 fax(+4822)321-78-88