Poszła Karolinka do Gogolina...

Subskrybuj RSS A A A
6 lutego 2006
Sławomir Kosieliński

... a burmistrz Karliczek jej mówi, że mogła tę sprawę załatwić przez Internet. Oto jeden z celów, jaki przyświeca samorządowi województwa opolskiego w projekcie ''eUrząd dla Opolszczyzny''.

... a burmistrz Karliczek jej mówi, że mogła tę sprawę załatwić przez Internet. Oto jeden z celów, jaki przyświeca samorządowi województwa opolskiego w projekcie ''eUrząd dla Opolszczyzny''.

Od sierpnia 2006 r. mieszkańcy Opolszczyzny będą mogli załatwiać swoje sprawy urzędowe przez Internet. Stanie się tak, o ile Siemens Business Services, branża IT Siemensa, zdąży wdrożyć kompleksowy projekt informatyczny "eUrząd dla mieszkańca Opolszczyzny" mający na celu usprawnienie obsługi klientów administracji samorządowej w województwie opolskim.

"Do projektu przystąpiło ok. 70% jednostek administracji samorządowej z terenu województwa z miastem Opole na czele" - wyjaśnia Lesław Tomczak, pełnomocnik Zarządu Województwa Opolskiego ds. Społeczeństwa Informacyjnego i zarazem dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Informatycznego i Politechnicznego (WODIP). "Z tych pozostałych samorządów część przekraczała limit długu publicznego i nie miała jak partycypować w kosztach, część zaś woli własne rozwiązania" - dodaje.

Nie mam e-podpisu

Lesław Tomczak, pełnomocnik Zarządu Województwa Opolskiego ds. Społeczeństwa InformacyjnegoLesław Tomczak, pełnomocnik Zarządu Województwa Opolskiego ds. Społeczeństwa InformacyjnegoZa 14 mln zł - z czego 10,8 mln zł pochodzi z środków Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) - Siemens zmodernizuje lub wręcz zbuduje od podstaw sieć komputerową w urzędach, dostarczy komputery, zapewni elektroniczny obieg dokumentów i umożliwi mieszkańcom zdalne załatwianie spraw poprzez portal internetowy albo infomat. Odtąd zgłoszenie działalności gospodarczej czy też uzyskanie pozwolenia na budowę, a także przesłanie odpowiednich dokumentów wraz z podpisem elektronicznym oraz sprawdzenie aktualnego statusu sprawy nie będzie wymagało chodzenia do urzędu.

W konsekwencji Opolskie stanie się pierwszym województwem o ujednoliconym sposobie załatwiania spraw, gdzie obywatel będzie składał identyczny formularz bez względu na miejsce zamieszkania.

"Niestety, Kodeks Postępowania Administracyjnego narzucił stosowanie podpisu kwalifikowanego, co może skutecznie ograniczyć liczbę chętnych do korzystania z naszego e-urzędu. Taki podpis jest po prostu dla ludzi za drogi" - martwi się Lesław Tomczak. Jego zdaniem należy pilnie zmienić prawo, chociażby stawiając sobie za wzór inne kraje Unii Europejskiej, gdzie do załatwiania spraw drogą elektroniczną wystarczy zwykły e-podpis.

Po swojemu zrobię

Zgodnie z harmonogramem do 30 czerwca 2006 r. Siemens powinien uporać się z rozbudową infrastruktury teleinformatycznej oraz wdrożeniem swojego autorskiego rozwiązania - systemu MunSol (Municipal Solution) - specjalnie opracowanego dla polskiej administracji samorządowej.

Krytycznym terminem jest 16 sierpnia 2006 r., kiedy każdy urząd w Polsce musi przyjmować sprawy drogą elektroniczną. Jeżeli jednak projekt w niektórych miejscach będzie wymagał korekt, jest na to czas do końca roku.

Na dodatek nie lada wyczynem okazało się właściwe zaksięgowanie środków pozyskanych ze ZPORR na ten projekt. Samorząd województwa jako lider projektu musiał znaleźć odpowiednią formułę, by poszczególni beneficjenci nie mieli kłopotów z rozliczeniem pieniędzy. "Najpierw trzeba wpłacić 100% wartości projektu, by potem nastąpił zwrot 75% z UE" - tłumaczy Lesław Tomczak. W tej sytuacji trzeba było się posłużyć formułą pożyczki między urzędami.

Czemu idziesz precz?

Można się w ciemno założyć, że jeszcze długo ten projekt będzie służył wyłącznie... urzędnikom. Nie chodzi tylko o absurdalny wymóg stosowania drogiego podpisu kwalifikowanego w relacjach obywatel - urząd. W "Strategii rozwoju województwa opolskiego" czytamy, że minusem regionu jest "słabo rozwinięta infrastruktura teleinformatyczna ograniczająca dostęp do szerokopasmowego Internetu".

Samo pokrycie województwa opolskiego sygnałem GSM udostępnianym przez operatorów telefonii mobilnej: Plus GSM, Era GSM oraz Idea Centertel, wynosiło 91,7% powierzchni, na której zamieszkuje 98,1% mieszkańców. Znowu sygnał EDGE umożliwiający bezprzewodowy dostęp do szerokopasmowego Internetu dociera na 8,7% powierzchni, którą zamieszkuje 9,3% mieszkańców regionu. Idąc dalej - liczba łączy telefonicznych w przeliczeniu na 100 osób mieszkających w regionie plasuje go na 14. pozycji wśród 16 województw (26 standardowych łączy telefonicznych na 100 mieszkańców, gdy przeciętnie w kraju jest ich 35). W krajach UE średnia ta wynosi 60.

Według "Strategii" większość opolskich użytkowników Internetu łączy się z siecią za pomocą modemów. Na dodatek - wg danych statystycznych z 2002 r. - w województwie opolskim w komputery osobiste wyposażonych było 22% gospodarstw domowych, w tym z dostępem do Internetu 7,5% (średnio w kraju komputery posiada 22,8% gospodarstw, w tym z dostępem do Internetu 10,7%).

Nic dziwnego, że Lesław Tomczak, który sam w domu jest zdany na modem, myśli już o następnym projekcie: bezprzewodowym dostępie do Internetu w technologii WiMAX.

Oceń artykuł

średnio: 0 liczba ocen: 0

Komentarze (0)

Najnowsze

Państwo do konsolidacji

Obywatele uważają administrację publiczną za jeden organizm. W rzeczywistości jest to kilka tysięcy oddzielnych struktur, obrosłych biurokratycznymi naroślami. Czy można zracjonalizować działanie państwa? Jak w tym może pomóc informatyka?

Zarządzanie po japońsku

W praktyce przemysłowej wypracowano szereg skutecznych metod zarządzania. Wiele powstało w Japonii. Dlaczego, mimo ich efektywności, nie zawsze są stosowane w biznesie?

e-Sąd z odsieczą sprawiedliwości

Polski wymiar sprawiedliwości postrzegany jest jako skostniały i opieszały. Tymczasem kolejne e-usługi udostępniane przez Ministerstwo Sprawiedliwości ułatwiają życie przedsiębiorcom i usprawniają pracę sądów.

e-Zdrowie w Polsce i na świecie

Projekty informatyzacji służby zdrowia realizowane są na świecie z różnym powodzeniem. Skąd Polska mogłaby czerpać wzorce? A może jesteśmy skazani na własne rozwiązania?

Raport Państwo 2.0, czyli nowa wizja informatyzacji państwa

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, zaprezentował raport "Polska 2.0. Nowy start dla e-administracji". Przedstawia on informacje na temat stanu realizacji projektów będących w gestii nowo utworzonego ministerstwa oraz prezentuje kierunki dalszych działań związanych z informatyzacją i cyfryzacją administracji publicznej w naszym kraju.

Cyberprzestępcy podążają za użytkownikami

Już dwie na trzy polskie firmy odnotowały ataki lub awarie, które spowodowały spadek produkcji. Co trzecia firma utraciła dane. Liczba takich przypadków będzie rosła, bo hakerzy biorą na cel najbardziej masowe technologie. Szybko reagują też na zmiany w firmowej architekturze.

Jak zaplanować karierę w branży IT

Doświadczenia łączone na różnych stanowiskach w firmach o odmiennych profilach są szczególnie cenione przez pracodawców. Dlatego warto głęboko przeanalizować możliwości rozwoju kariery, które obecnie stwarza rynek IT.

Rekomendacje



Serwisy IDG - Warunki obsługi - Kontakt - Redakcja - Regulamin - O nas - Polityka prywatności - Serwis zgodny z ASME
Reklama - Licencjonowanie treści - Prenumerata: Computerworld, Networld, PC World
Computerworld Polska i Computerworld Polska online są znakami towarowymi IDG Poland SA.
© Copyright 2012 International Data Group Poland S.A. 04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12 tel.(+4822)321-78-00 fax(+4822)321-78-88