Perełki dla Windows

Subskrybuj RSS A A A
18 października 2004
Computerworld

Na początku października br. rozpoczął się konkurs Aplikacja roku 2005 organizowany przez Microsoft. Termin zgłaszania aplikacji upływa 15 marca 2005 r. Do uczestnictwa zaproszeni są wszyscy krajowi producenci oprogramowania.

Na początku października br. rozpoczął się konkurs Aplikacja roku 2005 organizowany przez Microsoft. Termin zgłaszania aplikacji upływa 15 marca 2005 r. Do uczestnictwa zaproszeni są wszyscy krajowi producenci oprogramowania.

"Do końca marca jury wyłoni najciekawszą i najlepiej skonstruowaną aplikację dla Windows" - mówi Janusz Krzyczkowski, odpowiedzialny w polskim oddziale Microsoftu za współpracę z producentami oprogramowania, pomysłodawca konkursu. Przedsięwzięciu patronuje Computerworld.

Faworyt publiczności

Jurorzy będą oceniać oryginalność aplikacji, jakość wykonania i ergonomię oraz zaawansowanie techniczne. Równolegle do prac jury, na poszczególne aplikacje będą głosować użytkownicy internetowego Katalogu aplikacji dla Windows, znajdującego się na stronach Microsoftu. W katalogu znajdą się szczegółowe opisy wszystkich aplikacji biorących udział w konkursie. Liczba głosów oddanych na poszczególne programy w plebiscycie internetowym będzie mieć znaczenie dla ogólnego rozstrzygnięcia konkursu. Im więcej głosów od internautów, tym większe szanse na główną nagrodę. Ponadto "faworyt publiczności" otrzyma specjalne wyróżnienie.

Janusz Krzyczkowski, odpowiedzialny w polskim oddziale Microsoftu za współpracę z producentami oprogramowania, pomysłodawca konkursu Aplikacja roku 2005Janusz Krzyczkowski, odpowiedzialny w polskim oddziale Microsoftu za współpracę z producentami oprogramowania, pomysłodawca konkursu Aplikacja roku 2005Nagrodą główną jest bezpłatny udział dwóch pracowników zwycięskiej firmy w przyszłorocznej konferencji Tech-ED w Amsterdamie, pakiet narzędzi developerskich Visual Studio i roczna subskrypcja MSDN Universal. Oprócz nagrody głównej zostaną przyznane dodatkowe wyróżnienia w czterech kategoriach: aplikacje działające na platformie Windows XP; aplikacje działające na platformie .Net; aplikacje współpracujące z serwerem baz danych SQL 2000 oraz aplikacje współpracujące z Office 2003. Największe szanse na główną nagrodę ma aplikacja, która dobrze wypadnie w każdej z wyżej wymienionych kategorii.

Mniejsze wymagania

Według szacunków polskiego oddziału Microsoftu, w Polsce działa ponad 1000 firm zajmujących się produkcją oprogramowania. Jako takie traktowane są firmy, które deklarują, że co najmniej 30% ich przychodów pochodzi ze sprzedaży licencji własnych. W różnych programach partnerskich Microsoftu bierze udział 230 producentów oprogramowania. "Liczymy, że do konkursu zgłosi się co najmniej 100 producentów. W skrajnym przypadku może to być nawet 400 firm" - mówi Janusz Krzyczkowski.

Formuła konkursu jest otwarta - można zgłaszać aplikacje nie tylko stworzone za pomocą narzędzi Microsoftu. Tym razem organizator nie wymaga też od uczestników, aby wykupili subskrypcję serwisu developerskiego MSDN. W przeszłości Microsoft, oferując MSDN po promocyjnej cenie, chciał nakłonić producentów oprogramowania, aby korzystali wyłącznie z legalnych narzędzi. Przyniosło to skutek. Obecnie bowiem Microsoft określa skalę piractwa w firmach programistycznych jako marginalną.

Nagroda za nowatorstwo

W konkursie Aplikacja roku 2005 premiowane będą projekty nowatorskie z technicznego punktu widzenia. Przykładowo, w przypadku aplikacji internetowych korzystnie wpłynie na ocenę zastosowanie rozwiązań typu Web Services. Natomiast bezwzględnie wymagane jest, aby projekty przedkładane jury były zgodne z określonymi przez Microsoft wymaganiami technicznymi. Przykładowo, aplikacje współpracujące z SQL 2000 powinny uwzględniać poprawki zawarte w zestawie Service Pack 3. "Nie zamykamy drogi do uczestnictwa w konkursie istniejącym już aplikacjom. Równe szanse mają nowo powstałe programy i starsze rozwiązania, które autorzy przebudowali w duchu nowoczesnych technologii" - mówi Janusz Krzyczkowski.

Aplikacje, które zostaną zakwalifikowane do końcowej fazy konkursu, będą poddane testom zbliżonym do tych, jakie przechodzą programy oznaczone certyfikatami, np. Designed for Windows XP.

Ma to gwarantować bezpieczeństwo i stabilność rozwiązań, w których promocję polski oddział Microsoftu zaangażuje się po rozstrzygnięciu konkursu.

O przebiegu konkursu będziemy informować na łamach Computerworld.

Szczegółowe informacje i regulamin konkursu znajdują się pod adresem
http://www.microsoft.com/poland/partner/isv/ar2005.aspx


1000 - tyle, według szacunków polskiego oddziału Microsoftu, działa w Polsce firm tworzących oprogramowanie

Oceń artykuł

średnio: 0 liczba ocen: 0

Komentarze (0)

Najnowsze

MAC, czyli ministerstwo reformowania rządzenia

Premier wspiera lojalnie w kryzysie najbliższego współpracownika, Michała Boniego, przyjmując na siebie atak oburzonych internautów podczas debaty o ACTA.

Nowe, unijne zamówienia publiczne

Komisja Europejska proponuje ważne zmiany prawa wspólnotowego w obszarze zamówień publicznych. Warto im się przyjrzeć bo to jeden z elementów nowej perspektywy finansowej UE. Warto zatem przyjrzeć się owej propozycji bliżej.

Bezpieczeństwo rządowych stron - analiza

Zespół zadaniowy ds. ochrony portali rządowych opublikował wytyczne. Trudno stwierdzić, że to najlepsze rekomendacje, jakie można było przy okazji zaistniałych ataków wypracować.

DEBATA: Kiedy walka polityczna w sieci przemienia się w cyberterroryzm?

Skuteczny atak cybernetyczny przyniesie opłakane skutki dla państwa i gospodarki. Boleśnie się o tym przekonaliśmy, gdy nie można było dostać się na strony internetowe najważniejszych instytucji w Polsce.

Czy MSW chce unieważnienia przetargu na pl.ID?

Rośnie ryzyko całkowitego unieważnienia przetargu na nowe dowody osobiste. Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołanie firmy Sygnity, która nie zgadzała się na wydłużenie o trzy miesiące terminu składania ofert na dostawę blankietów nowych dowodów osobistych. Wydłużenie całego postępowania o trzy miesiące może spowodować skargi uczestniczących w nim firm, a w konsekwencji unieważnienie przetargu.

Garść rad dla roztropnego szefa IT

Trudne czasy w gospodarce to okres, kiedy szczególnego znaczenia nabiera hasło: Jak cię widza, tak cię piszą. Osłabienie rynku przekłada się na oszczędności w przedsiębiorstwie, a oszczędności najłatwiej szukać w działach, które, w opinii zarządu, nie są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością - czyli również w dziale IT.

Sprzeczne wizje e-dowodu

Koncepcja elektronicznego dowodu osobistego powstała w Polsce wiele lat temu. Starsze są koncepcje elektronicznego systemu świadczeń ochrony zdrowia. Mimo to, nadal są w trakcie budowy.

Rekomendacje

Serwisy IDG - Warunki obsługi - Kontakt - Redakcja - Regulamin - O nas - Polityka prywatności - Serwis zgodny z ASME
Reklama - Licencjonowanie treści
Computerworld Polska i Computerworld Polska online są znakami towarowymi IDG Poland SA.
© Copyright 2012 International Data Group Poland S.A. 04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12 tel.(+4822)321-78-00 fax(+4822)321-78-88