Bez API nie ma komunikacji

Firmy koncentrują się na zarządzaniu urządzeniami mobilnymi oraz ich bezpieczeństwie, ale największej uwagi wymagają aplikacje i dane przechowywane w urządzeniach. To jeden z powodów, dla których warto przyjrzeć się znaczeniu interfejsów API w ekosystemie IT.

Interfejsy programistyczne są znane od lat. Jest to metoda przewidziana w systemie operacyjnym bądź aplikacji, która umożliwia programistom tworzenie własnych aplikacji, które będą wykorzystywały to API do wysyłania żądań do danego systemu operacyjnego czy aplikacji. Mówiąc mniej technicznym żargonem, API to ścieżka dostępu.

Pierwotnie zastosowanie API ograniczało się jednak do lokalnych środowisk informatycznych: serwerowni czy firmowej sieci. Obecnie ta reguła już nie obowiązuje. Interfejsy programistyczne API zaczynają odgrywać coraz większą rolę. Są ważnym elementem umożliwiającym komunikację między aplikacjami w chmurze i w lokalnym środowisku IT. Umożliwiają łączenie różnych usług webowych. Dają też dodatkowe możliwości zarabiania na posiadanych przez firmy danych poprzez tworzenie kanałów dostępu do tych danych dla partnerów czy klientów. W biznesie API umożliwiają użytkownikom bezpośredni dostęp do korporacyjnych danych, przechowywanych np. w systemie CRM, i współpracę nad projektami razem z partnerami czy innymi zewnętrznymi podmiotami. Z obszaru konsumenckiego popularnym przykładem jest API umożliwiające publikowanie postów na Facebooku bezpośrednio z serwisu z Spotify z informacją o słuchanych utworach.

Zobacz również:

Przyszłość należy do integracji

W przyszłości integracja będzie musiała odpowiadać na wyzwania związane z wymianą danych pomiędzy usługami chmurowymi a szeregiem różnych aplikacji i systemów (działających w lokalnym środowisku IT bądź na urządzeniach mobilnych), wykorzystując luźno powiązane interfejsy API. Różnorodność ekosystemu informatycznego, z jaką już teraz mamy do czynienia, sprawia, że integracja i możliwość komunikacji między różnymi systemami stają się znacznie istotniejsze niż poszczególne części tego ekosystemu. Integracja zaczyna dominować nad oprogramowaniem.

Tradycyjnie każdy etap w rozwoju architektury obliczeniowej wpływa na zmiany w obszarze wykorzystywanych narzędzi i ewolucję produktywności. Prawdopodobnie integracja spowoduje znacznie większe zmiany w produktywności niż np. te wywołane przez pojawienie się baz danych SQL w architekturze klient-serwer. Możliwości narzędzi w nadchodzących latach będą koncentrowały się na łatwości użycia, przydatności dla użytkownika i ewolucji całego ekosystemu.

Ruch w świecie API

Działania producentów, takich jak Mashery czy Tibco, pokazują wyraźnie kształtujący się trend wzrostu znaczenia API. Zarządzanie interfejsami programistycznymi daje firmom szansę zbudowania przedsiębiorstwa, które bazuje na współpracy z wieloma partnerami, jak również wykorzystuje urządzenia mobilne do osiągnięcia sukcesu. API mogą bowiem posłużyć do generowania nowych strumieni przychodów. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że niektóre firmy to platformy, których model biznesowy jest napędzany przez posiadane dane i to, w jaki sposób udaje się je spieniężyć. W takim układzie interfejsy programistyczne dają firmom możliwość stworzenia platformy zintegrowanych, skalowalnych usług, które napędzają rozwój biznesu.

Informatycy pod presją

IT i kadra kierownicza są pod presją udostępniania usług webowych zgodnie z oczekiwaniami pracowników mobilnych oraz aby stwarzać nowe możliwości biznesowe. Jednocześnie IT jest zakotwiczone w posiadanych systemach zabezpieczeń i regułach biznesowych, które są powiązane z dotychczasowymi inwestycjami w usługi webowe, a także sprawdzonymi procesami pracy. Nowe rozwiązania związane z zarządzeniem interfejsami API mają umożliwić przedsiębiorstwom zarządzanie, m.in. usługami webowymi i dostępem do danych, w sposób pozwalający na szybkie uruchamianie portalu dla programistów czy platform SaaS do obsługi API.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200