Polski język doceniony

Subskrybuj RSS A A A
15 marca 2004
Andrzej Gontarz

Po raz pierwszy zespół polskich badaczy otrzymał grant od Microsoft Research.

Po raz pierwszy zespół polskich badaczy otrzymał grant od Microsoft Research.

Grupa studentów i doktorantów z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymała 25 tys. euro na kontynuację prac nad nowym językiem programowania Nemerle. Język ten jest tworzony m.in. z myślą o tworzeniu rozwiązań na platformę .Net. Jednocześnie ma posiadać specyficzne cechy języka przydatnego w środowisku naukowym. "Jest to język bardzo młody, ale już się sprawdził w kilku konkretnych zastosowaniach" - opowiada prof. Leszek Pacholski, dyrektor Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, jednocześnie kierownik Zakładu Języków Programowania w tymże Instytucie. "W tym roku będzie prezentowany na kilku konferencjach naukowych w różnych częściach świata" - dodaje.

Zespół złożony z Michała Moskala, Pawła Olszty, Kamila Skalskiego i Łukasza Kaisera postawił sobie za zadanie stworzenie języka hybrydowego (funkcjonalnego, zorientowanego obiektowo, imperatywnego), który będzie łączył cechy języków typowych dla środowisk naukowych, a jednocześnie z powodzeniem będzie mógł być używany do zadań o charakterze komercyjnym. W szczególny sposób ma umożliwiać maksymalne wykorzystanie możliwości platformy .Net. "Język ten ma dawać duże możliwości zarówno badaczom, jak i twórcom powszechnie dostępnych rozwiązań" - zapewnia prof. Leszek Pacholski.

Grant od Microsoft Research z pewnością przyda się młodym badaczom. Postęp prac nad nowym językiem przynosi wciąż nowe problemy do rozwiązania i inspiruje do poszukiwania nowych wyzwań o charakterze naukowo-badawczym. Jednym z zagadnień, nad którymi teraz pracuje wrocławski zespół, jest doskonalenie makr i wprowadzanie możliwości automatyzacji niektórych zadań. Uczelnia zamierza wystąpić również o grant na kontynuowanie tych prac do Komitetu Badań Naukowych.

Twórcy Nemerle chcą, by był to język powszechnie dostępny. "Będzie mógł go używać każdy, kto będzie miał taką potrzebę" - przekonują. Szczegółowe informacje na temat projektu na stronach: http://www.nemerle.org .

Oceń artykuł

średnio: 0 liczba ocen: 0

Komentarze (0)

Najnowsze

Państwo do konsolidacji

Obywatele uważają administrację publiczną za jeden organizm. W rzeczywistości jest to kilka tysięcy oddzielnych struktur, obrosłych biurokratycznymi naroślami. Czy można zracjonalizować działanie państwa? Jak w tym może pomóc informatyka?

Zarządzanie po japońsku

W praktyce przemysłowej wypracowano szereg skutecznych metod zarządzania. Wiele powstało w Japonii. Dlaczego, mimo ich efektywności, nie zawsze są stosowane w biznesie?

e-Sąd z odsieczą sprawiedliwości

Polski wymiar sprawiedliwości postrzegany jest jako skostniały i opieszały. Tymczasem kolejne e-usługi udostępniane przez Ministerstwo Sprawiedliwości ułatwiają życie przedsiębiorcom i usprawniają pracę sądów.

e-Zdrowie w Polsce i na świecie

Projekty informatyzacji służby zdrowia realizowane są na świecie z różnym powodzeniem. Skąd Polska mogłaby czerpać wzorce? A może jesteśmy skazani na własne rozwiązania?

Raport Państwo 2.0, czyli nowa wizja informatyzacji państwa

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, zaprezentował raport "Polska 2.0. Nowy start dla e-administracji". Przedstawia on informacje na temat stanu realizacji projektów będących w gestii nowo utworzonego ministerstwa oraz prezentuje kierunki dalszych działań związanych z informatyzacją i cyfryzacją administracji publicznej w naszym kraju.

Cyberprzestępcy podążają za użytkownikami

Już dwie na trzy polskie firmy odnotowały ataki lub awarie, które spowodowały spadek produkcji. Co trzecia firma utraciła dane. Liczba takich przypadków będzie rosła, bo hakerzy biorą na cel najbardziej masowe technologie. Szybko reagują też na zmiany w firmowej architekturze.

Jak zaplanować karierę w branży IT

Doświadczenia łączone na różnych stanowiskach w firmach o odmiennych profilach są szczególnie cenione przez pracodawców. Dlatego warto głęboko przeanalizować możliwości rozwoju kariery, które obecnie stwarza rynek IT.

Rekomendacje



Serwisy IDG - Warunki obsługi - Kontakt - Redakcja - Regulamin - O nas - Polityka prywatności - Serwis zgodny z ASME
Reklama - Licencjonowanie treści - Prenumerata: Computerworld, Networld, PC World
Computerworld Polska i Computerworld Polska online są znakami towarowymi IDG Poland SA.
© Copyright 2012 International Data Group Poland S.A. 04-204 Warszawa ul. Jordanowska 12 tel.(+4822)321-78-00 fax(+4822)321-78-88